Zeki Çocuk

Bir öğretmen kavanoza 6 kırmızı 5 yeşil 4 beyaz bilye koyarak sınıfa götürüyor.Bir önceki dersin konusu olasılık olduğu için bu ders uygulama yapmak istiyor.Öğrencilere kavanoz içindeki bilyeleri incelemelerini söylüyor.Tahtaya Ali isimli sınıfın en zeki öğrencisini kaldırıp soruyor:  Söyle bakalım Ali kavanoz içinden rastgele çektiğim bir bilyenin yeşil olma olasılığı kaçtır? Ali biraz düşünerek 2/5 cevabını veriyor.Ali zeki bir öğrenci olmasına rağmen neden soruyu o gün doğru cevaplayamadı?

Author: volvoxHCM66

19 thoughts on “Zeki Çocuk

 1. Aslında yanlış cevap vermiyor.ali renk körü olduğundan kırmızıyla yeşili karıştırıyor.bu nedenle kırmızıları yeşil sanarak hesaplama yapıyor.

  6/15 den 2/5. doğrumudur ?

 2. 2/ 5 dediğine göre ve 15 bilye olduğuna göre ali aslında 6/15 cevabını vermiş..6 tane olan şey kırmızı…yeşil yerine kırmızı demesi…
  ali renk körüymüş…

  ama o zaman da cevap 11 / 15 demeliydi..ikisini de tek renk gibi görmez miydi ? neyyysee…

 3. Göz kusurlarıyla ilgili bir soru tabiki.renkleri birbirine karıştıran bir insanın gözünde hangi kusur vadır :p basit görünebilir ama yine de değişik matematik biyoloji karışımı sentez bir soru.

 4. Cevap şu olmalı bence.ali ne kadar zeki olsa da derse giremediyse soruyu çözemez.yani ali hocanın uygulama yaptığı dersten bir önceki derse girmemiştir.büyük ihtimalle de hocanın olasılığı anlattığı ders 1.derstir.2. derse yetişmiştir.

 5. Bu tip sorulara envai cesit cevap verilebilinir. ee artik, hangisini severseniz, cevap odur. burada benim sempatimi kazanan cevap renk korlugune dayali olani. her ne kadar bu cevap, bazi celiskili durumu gidermiyorsa da, bence burada en carpici cevap. sanirim, sorunun amacida bu tur cevabin verilmesi.

 6. 6+5+4 renklerin sayısı bunlar

  eğer 1 kırmızıyı 1 beyaza verirsek

  5+5+5 yine toplamda 15

  buda renklerin oranını eşitler %50 oranında her 3 tanesinden biri gelebilir.

  yalnız kavanoza koyulduğu söyleniyor.

  bu durumda öğretmen sırasıyla
  kırmızı
  yeşil
  beyaz renkleri koyma sırasıyla hesaplarsak
  ilk koyduğu kırmızı renk kavanozun en altında kalacaktır.
  2. yeşili koymuş onunda üzerine 4 beyaz koymuş

  kırmızıyı burada eliyorum çünkü en altta kaldı.

  kalan renkleri hesaplayalım

  5 yeşil + 4 beyaz
  toplamda 9 olur

  beyaz gelme olasılığı daha fazla görünüyor (kavanozun çalkalanmadığını farz ediyorum)

  yeşil beyazdan sadece 1 fazladır. buda yüzde oranını arttırır
  örneğin %60 yeşil – %40 beyazdır.

  uzatmayalım 1/4 yeşil çıkabilir

Bir cevap yazın