Zeka Bilmecesi

Bir nesne var yapan satar, alan kullanmaz, kullanan görmez.Yapan kişi yaptığı nesneyi görüyor para kazanmak için satıyor alan kişi nesneyi görüyor ama lazım olur diye alıyor ama kullanmıyor, kullanan adam kullanıyor ama görmüyor.

Author: huseyin han

25 thoughts on “Zeka Bilmecesi

 1. Eğer cevabın tabut olduğu düşünülüyosa (bana göre) yanlış olduğunu söyleyebilirim

  bir insan pek tabiki kendisi için tabut yapabilir, pek tabidir ki kendisi için tabut satın alabilir, pek tabidir ki kendi tabutunu ölmeden önce görmüş olabilir (örneğin satın alırken-mezar yeri alanlar gibi)

  bu soruyu önceden de görmüştüm (görmüştük) , her ne kadar tam koşulları sağlamasa da aklımıza daha makul bi cevap gelmişti, biraz zaman geçsin onu da yazarım.

 2. Bence arkadaşlar sorunun cevabı tabut…nedenmi , ortada bir yapılan nesne olduğu söyleniyor ve alanda satanda görüyor …ama son kelımede cevap ortaya cıkıyor…adam kullanırsa görmüyor. bence bu yapılan bır nesne olduğu için ,mezar yeri yada mezar taşı felan olamaz …tek şey bence tabuttur. çünkü ben muhasebeciyim 2 tane mezarcı müşterim var …nesne olayı önemli ve önce görüyor alanda ,satanda …. ama kullanınca görmüyor..

  1. Bence nesne tanımını gözden geçirmelisin

   bana göre gözle görülebilen (hacmi/rengi/ağırlığı vb fiziksel özellikleri olan) tüm cansız varlıklara nesne denilebilir.

   ben muhasebeci değilim ama tabutun neden çok da makul bir cevap olmadığını ilk yorumumda açıklamaya çalıştım. sorunun tüm koşullarını karşılayan bir cevap bulmuş değilim , böyle bir nesnenin olduğunu da sanmıyorum ama yoktur da demiyorum , sadece tabut bu koşulları sağlamaz diyorum :)

 3. Sorunun cevabı bana göre kesinlikle baston yapan yaşlandığında veya olası bir kazada kullanmak için yapıyor fakat para için satıyor alan kişide aynı amaçlı alıyor fakat kullanmıyor gözleri görmeyen birine hediye ediyor o göremiyor fakat kullanıyor.

 4. Tabutun içinde taşınıyorken tabutu kullanmış varsayılıyorsak sorunun cevabı tabut olamaz. sorudan “alan kullanmaz” kısmını çıkartırsak; satan kişi tabutu elinden çıkardığı için kendisi kullanamaz, ölü bir insan da gözü görmeyeceğinden ( yine tabutta taşınıyorken tabutu kullandığımızı varsayarsak) tabutu kullanan kişi tabutu görmemiş olur.

 5. Bir ölü herhangi bir şeyi kullanamaz. ayrıca, tabutu ölü değil, ölüyü gömenler, ölüyü gömmek için bir araç olarak kullanır.
  yapan görüyor nesneyi alan da görüyor… lens olabilir. ama lensi kullanırken görmeyiz… lens kullanılırken görülmez, yapılıp satılırken ve alınırken görülen bir nesnedir. ama kullanılırken görülmez. başka nesnelerde olabilir böyle.mesela insanların eklemlerinin arasına yerleştirilen tıbbi gereçler. yapan da görür, satan da alan da… ama kullanan hasta, vücudunun içinde olduğu için onu göremez.

  1. Tabutun ölüyü gömenler tarafından kullanılan bir araç olması ben katılmasam da haklı nedenleri olabilecek bir yorumdur. bana göre kullanma eylemi edilgen de olabilir kullananın irade ortaya koyması şart değildir ama neyse. yani tabut ölüyle beraber gömülüyosa bana göre tabutun kullanıcısı ölüdür :)

   neyse lens pek uygun olmasa da (alan kişi kullanabilir doktor müdahales,iyle takılmıyor) eklem arasına yerleştirilen tıbbi gereç çok güzel bir cevaba benziyo hatta sorudaki herşeyi tam karşılıyo.

 6. Bence ölümcül hastalık yayan bir virüstür.yapan mikroskop altında görür.para kazanmak için satar.alan kişi virüsü kullanmaz.çünkü kullanırsa hastalığa yakalanır ve ölür.kullanan görmez çünkü sonuçta virüstür.domuz gribi virüsü örnek gösterilebilir.

 7. Yapay ölümcül virüsü bilim adamı laboratuvarda yapar.sonra yasadışı mafyalara satar.bu mafya liderleri kullanmaz bu virüsü.kullanırlarsa ölürler.mafyalar bu vürüsü bir şekilde yayar ortalığa.virüsü kullanan yani
  virüsün bulaştığı şahıs virüsü göremez.

 8. Bence doğru cevap hayat sigortası. yapan görür para kazanmak için satar. alan lazım olur diye alır ama kullanmaz. kullanan görmez. hayat sigortasını satın alan alır ama o ölünce kullanılacak bir ürün olduğu için bu ürünü kullanamaz. kullanan kişi göremez çünkü karşılığı ödenip geçerliliği bitmiştir.

  1. Size katılıyorum tabutu yapan satar peki alan kişi kim?cami görevlisi alıyor kim kullanıyor ölü yakınları ya da cenaze işleri görevlileri.görmüyorlar mı elbette görüyorlar.kefen:alan kullanabilir,ya da yakını için alıyorsa kullanıldığını görüyor.hayat sigortasına gelince yapan görür mü?neyi görür? sigorta sözleşmesini,poliçeyi vs.alan görür.kullanan da görür neyi?sigortanın varsa hayrını…

 9. bu sorunun klasik cevabı tabuttur..
  ama şu neden olmasın diye kendime soruyorum:dükkan levhasında ‘ama insanlara satışımız yoktur’ yazan bi dükkandan alış veriş yapan bi toplum gönüllüsü arkadaşın günün birinde körlere yardım kuruluşunda çalışırsam birine hediye ederim ama benim ihitiyacım yok düşüncesiyle aldığı ama bastonu…

 10. Bu sorunun da hatiri kalmasin bari…

  Hinci, soruda verilen kosullari soyle bir formule edelim;
  a- nesne para kazanmak icin yapiliyor (yani, nesne ticari bir mal olmali),
  b- nesne ilerde lazim olur diye, satin aliniyor (yani, nesne, ilerde kullanim icin satin alinmali),
  c- nesnenin kullanim zamani geldiginde, kullanan kisi nesneyi gormuyor (yani, nesnenin kullanimi, gormemeye bagli).
  Bu durumu saglayan nesne nedir? Cevaplar arasinda, ‘tabut’ cevabi bu kosullari saglayan neseneye yakini gibi. Peki lens gibi, yada vucuda yerlestirilen nesne olabilir mi? Bana gore olamaz; cunku, hic kimse, lazim olur diye lens almaz; kullanmak icin alir. Ihtiyac duyuldugu icin alinir. Ayni sekilde, hic kimse, lazim olur diye, vucuda yerlestirilen bir urun almaz. Ya tedavi icin alir yada estetik icin.

  Peki ne gibi nesne olabilir? her seyden once, nesnenin, lazim olur dusuncesiyle satin alinmasi ve kullanan kisinin bu neseneyi gor(e)memesi, onemli cikis noktasi; buradan hareketle, agri kesici, belki aradigimiz nesneye yakin bir nesne olabilir. Ornegin, aspirin, lazim olur diye alinabilinir ve kullanildiginda ise gorulmez. (burada, bazilariniz itiraz edebilir. Fakat, nesne, aspirin gibi, tuketibilen bir urun olabilir ve bunun kullanimi, yutulmasiyla baslar ve kullanim suresi, etkisini gosterdigi surecedir.)

  Bana gore, soru, cok orijinal bir cevap bekliyor gibi; ancak, cevap teskil edebilecek birden fazla cevap bulunabilir -tabii, nesne algilmaniza ve soruyu yorumlayis sekline bagli olarak-

Bir cevap yazın