10 thoughts on “Zeka Bilmeceleri

 1. *soru hiç açık değil
  su en yoğun halini +4 derecede yaşıyor .yani 20 c deki su
  4 dereceye soğursa dibe batar
  *bu trend sürseydi tabiki bütün buzlar suyun dibinde oluşurdu
  *vede muhtemelen sulardaki yaşam büyük oranda biterdi
  b) kısmında ne sorduğunuz anlaşılmıyor

  *burda a şıkkı içinde b şıkkı içinde daha sayısal değerlere
  ihtiyaç var
  b) şıkkında örnek lazım hangi sıcak su kaç derecede soğuk sudan hangi şartlarda daha önce donmuş aynı şartlarda mı ?
  böyle bir şey hiç duymadım
  *bu konular açıklığa kavuşturulmalı

 2. Aynı koşullar altında (basınç ve saflık, sanırım donmaya etki eden başka koşul yoktu) sıcak suyun soğuk sudan bütünüyle önce donacağını iddia eden bir bilimadamı varsa sürekliliğin ne olduğunu hiç görmemiş/duymamış olmalı.

  bir kere sıcak su eğer soğuk olan hali hazırda donmamışsa donmak için soğuğun olduğu koşulları bir noktada geçmek zorunda. zıplayıp birden donmasını beklemiyoruz heralde.

  ama ilkokulda falan bi deney öğretirlerdi karpuzu kes güneşe koy soğusun misali. eğer böyle bir donmadan bahsediliyorsa yani suyun bir kısmı buharlaşırken ortamdan sağlayamadığı enerjiyi suyun diğer kısmından alıp o kısmın daha hızlı soğumasını sağlamasından sözediliyorsa burada sıcak su soğuk sudan önce donmuş olmaz. sadece sıcak suyun bir kısmı daha hızlı donar (ki o bile şüpheli) bence bunun için bile birçok koşulun uygun olması lazım mesela suyun içinde bulunduğu kabın suyun sıcak tarafı haricinde ısı yalıtkanlığı vs.

  sonuç olarak aynı koşullar altında b şıkkının mümkün olamayacağını düşünüyorum.

  a şıkkı içinse su donarken genleşmeseydi su donarken büzülürdü demek istiyorum. diğer söylenecekler ya bunun bir sonucu olur (su dolu şişelerimiz buzluklarda patlamazdı gibi) ya da hayat olmazdı gibi farazi düşünceler olur. çünkü su donarken genleşiyor ve bunun aksini test edebilecek bir ortam mevcut değil.

  başka bir soruda da geçtiği üzere su donarken genleşmeseydi ben amerika başkanı olurdum.

 3. B şıkkı hakkında bende yorum yapamaycam ama a şıkkında benim anladığım(sorunun sorulma amacı) şu:
  su donerken genleşmeseydi balıklar ölücekti.. çünkü; denizlerde su donarken genleştiği için özkütlesi azalıyor ve diğer sıvıların aksine su donduğunda buz suyun üstünde kalıyor yani batmıyor.. denizlerde de soğuk yerlerde su donunca üst kısmı buz kapladığı için balıklara zarar gelmior.. su alttan donmaya başlasaydı balıklar su yüzüne çıkıp.. sizlere ömür… :d

 4. önce donardı derken birim zamanda kaybettiği sıcaklık değeri miktarırının hızı denmek isteniyor olmalı..
  su donarken genleşmeseydi buzlar ya suyun içinde askıda kalırdı ya da dibe çökerdi..

 5. Sanirim, bazi arkadaslar; sicak suyun neden soguk sudan daha cabuk sogudu yada daha once dondugu konusunda; biraz sasirmisa benziyorlar. halbuki bu garip olay eski yunan doneminde dahi tespit edilmis bir olgudur. evet, sicak su, soguk sudan daha cabuk donar. bu paradoksal durum, “mpemba effect” olarak bilinen fenomenadir. bu olgu, su sekilde aciklanabilmistir: su tamemen saf degildir; icerisinde, calsiyumdan tutun da magnezyum bicarbonade kadar degisik solusyonlar bulunmaktadir. ve su isitildiginda, bu maddeler, cokelirler; diger bir deyisle, su, daha yuksek sicakliklarda, daha saf hale gelmektedir. biliyoruzki, saf su, saf olmayan suya gore, daha cabuk isi kazanirlar yada yitirirler. cunku, saf suyun isi kapasitesi -bir dercelik sicaklik artisi icin gerekli olan enerji-, saf olmayan suya gore daha dusuktur. dolayisiyla, sicak su, soguk sudan daha cabuk donar.

  1. Su genlesmeseydi ne olurdu? sorusuna gelince… pek cok durum soz konusu olabilir; ama genel olarak bilinen etkisi sudur: su alti hayatin, son bulmasi demek olurdu. dolayisiyla, dunya hayatinin son bulmasi anlamina gelirdi.

   biz biliyoruz ki; dunyanin, pek cok yerinde hava sicakligi, 0 dercenin altindadir. eger, genlesme olmasa idi; buz, dibe cokerdi; altdaki su yuzeye cikar; yuzeydeki sicaklik hala sifirin altinda oldugu icin, yuzeye cikan sularda donar ve tekrar dibe cokecer. bu islem sonucunda, deniz, goller tamamen buz haline gelir; ve su icindeki canlilarin yasama sansi kalmaz. ki, deniz ve gollerdeki ekolojik dengesinin bozulmasi, dolayisiyla su alti hayatin son bulmasi anlamina gelir. fakat suyun bu ozelligi, alttaki suyun yuzeye cikmasini englelemekte adeta bir zirh gorevi gormektedir ki; bu da, denizlerdeki ve gollerdeki ekolojik dengenin korunmasini saglamaktadir.

  2. Sanırım bu durumda donan iki suyun aynı özelliklerde sular olmadığını kabul etmiş oluyoruz tıpkı bu olaya yukarda şaşıran arkadaşlar gibi.

   kısaca aynı basınç ve saflık koşullarında böyle bişeyin olması mümkün değildir.

 6. Boyle bı deneyı gercekten yapıyor olsak bellı bı krıterler altında yapmamız gerekecey yany 1 atm basınc 25c sıcaklıkta yaptıgımızı warsayalım burda suyun hacmı ve kutlelerı aynı olması gerek yany kısaca yogunlukları aynı olması gerek aynı oldugunu warsayalım saflık derecesıde onemlı cunku saflık derecesı spesefık ısı ıcın onemlıdır eger bırı saf dıgerı saf degılse ısı enerjısı degısımınden sonra saf olan suyun molekullerının kınetık enerjısı homojen olcak ama saf olmayan suyun molekullerının kıtenık enerjılerı ıse su+cozunen madde nın kınetık enerjısı olur nese gelelım cewaplara

  a sıkkı) buz suda yuzmeseydı dıbe batsaydı suda canlılık olmazdı hayat olmazdı su wolfram bı madde daha wardı ısmını harılamıom 3 madde bellı bı sıcaklıgın altına dustudunde tersı bı dawranıs gostererek genlesırler.

  b sıkkı) tamamen buhar basıncıyla alakalıydı ama bılımsel olarak acıklamasını unuttum henry yasasıyla alakalı bısey

Bir cevap yazın