Yeğenlerin Yaşları

Uzun zamandır görüşmeyen iki matematikçi bir sokakta karşılaşırlar. Selamlaşma faslının ardından birisi arkadaşına ısınma sorusu sormak ister ve başlar.

Benim 3 tane yeğenim var yaşları çarpımı 36 ve yaşları toplamı şu karşıdaki evin kapı numarasıdır. Yeğenlerimin yaşlarını bil bakalım.

Biraz düşündükten sonra diğer matematikçi soruyu bu bilgilerle çözemediğini ve eksik bilgi olup olmadığını sorar. Soruyu soran matematikçi de eksik bişeyler olduğunu farkeder ve büyük yeğeninin gözünün yeşil olduğunu söyler. Bu bilgiyle birlikte eksik bilgi mağduru matematikçimiz soruyu çözer. Acaba çocukların yaşları nelerdir? (matematikçilerimizin mantık hatası yapmadıklarını varsayıyoruz)

Not: Bu sorunun bir benzeri “muhtar ve öğretmen” adı altında eskiden sorulmuş, sadece gündelik hayatta daha sorulabilir olması nedeniyle bunu da yazmak istedim. Soruyla yeterince uğraştıklarını düşünüp kopya almak isteyenler o sorunun yorumlarına bakabilir. :)

Author: ZekiAdam

9 thoughts on “Yeğenlerin Yaşları

  1. Olasılıkları düşünürsek zaten iki tanesinn ikiz oldgumu sorudan anlarız…olasılıklardan da birincisi 3-3-4 toplamı 10.ikinciisi 2-2-9 toplamları 13. üçüncüsü 2-3-6 toplamları 11 dördüncüsü 1-2-18. toplamları 21. beşinci olarak 1–6-6 toplamları yne 13 eder..soruda anlatılan toplamları aynı fakat iikizlerin büyük olanlar dgl küçük olanlar oldugudur..buna göre ikinci ve beşinci kıyaslanr ve ikincide ikizlerr küçük oldugu için dogru cvp 2-2-9dur

    1. Cevaplamayabilirsin zaten tekrar eden sorular yazmaktan hiç hoşlanmam ama burada soruyu neden yazdığımı sorunun içinde belirtmişim, evde , arkadaşlarınla otururken bu tarz soruların içinde sorulabilirliği en fazla olan soru olduğunu düşünüyorum

      bu tarz soruları cevaplamaktan bıktıysan eski soruları biraz kurcalayıp üzerinden aylar geçmesine rağmen cevaplanmamış onlarca soru görebilirsin :)

      lütfen önce saygı.

  2. Hangi yaşı yazarsanız yazın 2-2-9 ve 6-6-1 dışındaki yaşların toplamı farklı bir sayı çıkmaktadır.Yani ilk bilgilerle çözülebilmektedir.Ancak 2-2-9 ve 6-6-1 yaşları toplamı 13’ü vermektedir.Hangisi olduğu ancak ek bilgi ile seçilebilir.Büyük yeğenin göz renginin belirtilmesi 2-2-9 olduğunu gösterir çünkü 2-2-9’da bir tane büyük vardır.6-6-1’de iki tane büyük olduğunda hangisinin gözünün yeşil olduğu bilinemez.

Bir cevap yazın