Var mısın, Yok musun?

Var mısın, yok musun tarzı bir yarışmadayız. Fakat kurallar biraz farklı. 3 kutumuz var. Bunlardan 1’inde 500.000 TL, diğer ikisinde ise 1 TL var. Yarışmaya başladığınızda rastgele bir kutu seçiyorsunuz. Daha sonra sunucu (adı da Acun olsun) kalan 2 kutudan içinde 1 TL olanını açıyor (geri kalan kutularda 1 adat 500.000 TL ve 1 adet 1 TL kalıyor). Ve size soruyor: İlk seçtiğin kutuyu mu alacaksın, yoksa kutunu değiştirip diğer kutuyu mu alacaksın. Hangisini seçmek kazanma şansımızı arttırır?

Author: mustafasimsek

16 thoughts on “Var mısın, Yok musun?

 1. Kutu degistirmek mantikli gibi zira diger kutu acilmasa idi kendi ktumuz %33 ihtimalle dogru olucak idi. ama diger iki kutunun sansi %67 ve ikili kutudan 1 ytl olani % 100 oraninda biliniyor ise ikili kutudan digerinin orani %67 dir bu cözüm matematikeldir ama mantiksal olarak sanslar esittir.

 2. nasıl olsa bu soru ilk yorumda linkini verdiğim soru altında enine boyuna tartışıldı. bu soruya eski bir soru ile de karşılık vermek lazım, tam soru da değil aslında bi paradox.

  Acun’un elinde bi kutu var ve sizin elinizde bi kutu var. bu kutulardan birinde diğerindekinin 2 katı kadar para yazıyo. Acun size şu teklifi yapıyo istersen kutuları değiştirebiliriz. Siz başlıyosunuz hesap yapmaya, eğer Acun’un kutusunda bendekinin 2 katı varsaki (bunun ihtimali %50dir) %50 ihtimalle kazancımı 2 ye katlıyorum, eğer Acun’da bendekinin yarısı varsa kutumdakinin yarısını kaybetmiş oluyorum sonuçta
  %50 ihtimalle kutumdaki kadar kazanıyorum, %50 ihtimalle kutumun yarısını kaybediyorum
  (%50)*1 – (%50)*(1/2) = 0,25
  yani değiştirirsem beklenti olarak kazancım pozitif.
  şimdi Acunla kutuları değiştirdik. Acun bendeki kutuyu aldı ve halen kutulardan biri diğerinin 2 katı kadar para içeriyo. Acun soruyu tekrarlıyo “kutuları değiştirmek ister misin?” :)
  değiştirince beklenti kazancımız arttığına göre kutuları değiştirir dururuz. Bu durumun içinden nasıl çıkarız?

  1. Bu arada yukarda yazan kutu şaşırtmacası da çok kolay çözümlenebilir.

   küçük paraya a , büyük paraya 2a dersek bizde büyük yani 2a varken kaybımız a , bizde a varken de kazancımız a olmakta
   yani kayıp ve kazanç anında kutulardakini eşit almak hata çünkü kayıp anında büyük kutuya sahibiz kazanç anında da küçük kutuya sahibiz, biz 2 durum için de aynı sayının yarısını ve eşitini kazanıyo gibi işlem yapmaktayız hatamız da buradan ileri geliyo

   oysa her durumda kazanacağımız para beklentimiz (3/2)a dır

  1. Yazdığın linke bakıyodum altta eksik sayfaları gösteren linkler var hani kırmızı renkli orada raven paradox var. onu önceden görmediysen bir baksana çok ilginçtir :)

   çözümlemişler ama ben nedense halen anlayamadım

   olay şu

   tüm kargaların siyah olduğu önermesi ileri sürülüyo
   sonra yeşil bir elma görülüyo ve deniyoki hem siyah olmayan hem de karga olmayan bi nesneye rastladık demekki ilk önermemizin doğruluğuna destek veren bir olayla karşılaşmış olduk…
   bir sürü ünlü matematikçi bunun yanlış olduğunu anlatmışlar ama ben nedense doğru olduğunu düşünüyorum (gerektiğinde çok feci düz mantıklıyımdır) matematikte anlayamadığım ilginçliklerden biridir.

 3. Eğer kutusunda 500000 varsa karşıdaki kutudan kazanma olasılığı o kendi kutusundan kazanma ihtimali %50 eğer karşı taraftaysa 500000 bin her ikisinde çıkma ihtimalide %50 bu durumda en mantıklı olan kendi kutuna gitmek ama sen 500000 çekme olasılığın %33 tür yani daha azdır dolayısıyla bu yoldan gidersek karşıdaki kutu bize daha büyük bir avantaj verir

Bir cevap yazın