Tuhaf Ölüm

4 işçi bir yerde çalışıyormuş.(nerde olduğunu tam bilmiyorum biryerde okumuştum) (ama burası soğuk bir yer buz dolapları var kocaman) ve işleri bitmiş akşam olmuş.1 işçi içerde kilitli kalmış.Şu notları yazmış;

1.Çok üşüyorum.

2.Ayaklarımı hissetmiyorum.

ve 3.yazacak gücüm kalmadı.Bunları yazmış ve ölmüş.

Not: (O gün oda sımsıcakmış)

Soru: Adam neden ölmüş?

Author: 0stella0

35 thoughts on “Tuhaf Ölüm

 1. Sanirim, bu sorunun cevabi, iscinin, donarak olmesi. tabii, nerden cikariyorum bunu; yalnis hatirlamiyorsam, bu konu uzerinde bir arastirma yapilmis; ve donarak olme olaylarinin bazilarinin, aslinda, psikolojik oldugunu bulunmus. yanilmiyorsam, o arastirmada, bulunan ilginc bulgulardan bir tanesi su idi; sorudaki gibi, bir isci, konteynerda kapali olarak unutuluyor; bulundugu konteyner, soguk olamamasina ragmen, isci, ertesi gun olu olarak bulunuyor; ve yapilan incelemede, iscinin, psikolojik olarak ortamin soguk oldugu hissine kapildigi ve neticesinde donarak oldugu tespit ediliyor.

   1. Ben bu tarz birşeyi hikaye olarak duymuştum. ordada adam tesadüfen soguk biyere giriyor ve öbür sabah donmuş buluyorlardı fakat odanın sıcak oldugunu ögreniyorlardı.orda psikolojik olarak oldugu belirtilmişti.

 2. Komik cevapları olan sorulardan mı yoksa ciddi bir soru mu anlayamadığım icin ben birinci ihtmale inanıyorum daha cok :)

  adam dolaplarin oldugu odada calistiktan sonra kapıdan cıkıyım derken “koskocaman ” diye belirtilen buzdolabinin birine girmis yanlıslıkla ve orda kilitli kalmıs :) bagırıp cagırmak yerine de not tutmaya baslamıs :) oda sıcak olmasına sıcak ama bozdolabi degilmis :p

  1. Komik cevaplı bir soru değil ama soru yanlış sorulmus sorunun aslı işçi büyük buzdolaplarından birinde kapalı kalıyor ama geceliğin dolaplar çalışmadığı için buzdolabı soğuk değil ve adam donarak ölmüş bu nasıl olur??? sahin arkadaşımında dediği gbi psikolojik olarak soğuk olduğuna inandığı için donarak ölüyor….-

 3. “öğrenilmiş çaresizlik” bir üst basamakta “kendini gerçekleştirmiş kehanet”e dönüşür ve öyle inandığı için inancının sonucu gerçekleşir.
  çok uzun bir konu, uzun uzun açıklayamayacağım sadece tırnak içine aldığım anahtar kelimeleri arama motoruna yazarsanız siz detaylı bir bilgi verirler sanırım.

 4. üşüdüğünü düşünerek ölmüş aslında bu bi gercek olaydı galiba psikolojik adam buzlukta kapalı kalmış aslında buzluk bozuk yada calısmıyormus.beynini kendini donacagına ikna etmiş böyle şeyler varda ben inanmıyorum cevabı duymak isterim.

 5. ön yargı insanı bitiren en büyük etmendir psikolojik ölüm denen şeyler de vardır adam kendini nasıl bir yerde hisseder ve kendini buna adapte ederse o ortamı gerçekten yaşar secret kitabında bunu detayıyla anlatıyor okumanızı şiddetle tavsiye diyorum

 6. Biyerde okumuştum soğuk yerlerde buz dolapları yemekler donmasın diye kullanılırmış.adam buzdolabına girse bile ölmez çünkü buzdolabı daha sıcak olur.adam buzdolaplarının kapaklarını açmıştır ısınmak için:d bu durumda adam öldükten sonra oda ısınmıştır:d atıom ama cvp dogru olabilir.

 7. Ben psikolojinin bu kadar güçlü olduğuna inanmıyorum…
  kocaman dolaplardan birinin içinde kalmış.. dışarısı diye dolaba girmiş.. ama bu doğru cevapsa bile soru güzel bir soru değil..

 8. Adamın sıtma gibi bir hastalığı olmalı ki oda sıcakken bile üşüyor olsun.. ayaklarını niye hissetmiyormuş orasıda ayrı mesele .. belkide yine üşüdüğünden olsa gerek..

 9. Bunu bende duymuştum..meksikaydı sanırım..trenle dondurma dağıtıyormuş bir firma..çalışanlardan biri içerideyken unutulup vagonun kapısı kapatılmış..doğal olarak vagon soğutuculuymuş…ertesi gün adam ölü bulunmuş..otopside donduğu çıkmış..ama adam içeride kaldığında kapıyı kapatan diğer çalışan son dondurmayı teslim ettiği için soğutucuyu kapatmış…adamın psikolojik olarak donduğunu yazmışlardı…

 10. Kapalı ve izolasyonlu bir oda ve içinde endüstriyel tip buzdolabı olsun, yani adamın içine girebileceği kadar büyük. Adam buzdolabından birşey almak için içeri girince kapak kapanmış ve adam üşümeye başlamış. Notları yazmış. Derken son bir can havliyle kapağı da açmış lakin oda kilitliymiş. Adam ısınamadan oracıkta ölmüş. Odanın sıcak olması ise buzdolapları içerisinden aldığı ısı enerjisine karşın dışarıya daha fazla ısı enerjisi verir, sonuç olarak kapalı bir odada buzdolabının kapağı açık bırakılırsa odanın sıcaklığı artar. Dolap arkasındaki rezistanslar odayı ısıtır ve bu dolabın odayı soğutmasından daha etkilidir. Adam bulunduğunda ise odanın sıcak olması bu yüzdendir. Kaldı ki kapak kendiliğinden geri kapanma özellikli ise oda daha da sıcak olacaktır. Soruyu da hortlattım bu arada :D

Bir cevap yazın