7 thoughts on “Toplar

  1. Limit ve süreklilik konusunda belirsizlikler vardı hani. sonsuz/sayı, 0/0, 0/sonsuz , sonsuz /sayı , sonsuz /o gibi belirsizlikler. bunlardan kurtulmak için l-hospital kuralını uygulayıp pay ve paydanın ayrı ayrı türevini alıp sonuca giderdik.burda her saniye de bir top atılıyor ise sonsuz da sonsuz adet top olur.her iki saniyede bir top alınır ise sonzuz/2 adet top kaır bahçede.buda sonsuz/sayı belirsizlği olduğu için sonsuzda bahçede sonsuz adet top kalırr diyeceğim.yani belirsiz( tanımsız) bir durum olur…

  2. Yani hesap şu 2 saniyede bahçeye 2 top giriyo 1 top çıkıyo..yani her 2 saniyede bahçedeki top sayısı 1 artıyor..bu sonsuza kadar giderse ya sonsuza varmadan bahçe topla dolar da top almaz hale gelir ya da çocuk nefes alamaz hale gelince ölür top birikmeye devam eder ki bu da çocuksuz 1. ihtimale döner..ya da sonlu bir bahçe sonsuz topla dolar..??
    bence bayramda diğer çocuklara verin de herkes sevinsin yaw..

  3. Belirsizlik sorusu.sonsuza kadar bu işlemin yapılacağı düşünülürse bahçede gerekli alanın kalmayacağı görülür.bir havuz gibi düşünelim.musluğun biri saatte 2x kadar su akıtıyor ve tabandaki musluk ise saatte x kadar su boşaltyor sonsuza kadar devam ederse havuzun taşıp sel felaketine neden olması gerekir o yüzden belirsiz bir durumdur.
    limit ve süreklilik konusu gibi

Bir cevap yazın