30 thoughts on “Sürahi ve Bardak

 1. -bardağı kırarım. kırık bardakla herhangi bir kaktüsü kesip suyunu sürahiye akıtırım. sürahiden içerim.
  -terimi geri dönüşümlü olarak kullanabilirim (miyim?)

  1. Toprağa bir çukur açarım. sürahinin üstüne yaprak koyar toprağın içine katarım. üstünü naylon torbayla kapatırım. sonra da içinde su birikiyor zaten. ayrıca her kaktüsün suyu içilmez. zehirli olanlar da var.

 2. Eğer çölde kaktüs var ise kaktüsün içinde bol miktarda su vardır. ama kaktüs dikenlidir. cam bardağı kırıp kırılan parçalardan en sivri olanını alırım ve kaktüsün gövdesini keserek kaktüsten çıkan suyu cam sürahiye doldurur ve sürahiden de içerim.

 3. Bardak çöl toprağına koyulur. sürahi, bardağın üstüne ters bir şekilde kapatılır. gündüz topraktan buharlaşan ve havada bulunan nem, gecenin soğuğu ile ters çevrimiş sürahinin tavanında damlacıklar oluşturur. bu damlacıklar daha sonra bardağın içine damlar ve afiyetle içersiniz. (aynen tencerede kaynayan su buharının, tencere kapağında oluşturduğu damlacıklar gibi oluşur. ancak burada olay daha yavaş gelişir)

  not: çöl çok kuru zannedilse de bu olayın gerçekleşebilmesi için gereken nem, hem toprakta hem de havada, yeterli düzeyde bulunur.

 4. çölde kaktüs varsa yada önümde kaktüs varsa sürahiyi bardakla çarpıştırır büyük ihtimal sürahi bardağı kırar
  bardağın keskin tarafıyla onu bi güzel üstten keserim ne kadar su miktarı olduğunu görürüm sonra su miktarının bir kaç cm üzerinden keserim daldırır içerim :)

 5. Belki saçma ama terini eliyle silip sürahide toplasa sonra bundan tekrar faydalansa:)ayrıca kaktüsler çöle dayanıklı olduğu yağmur ve su istemediği için bu bitkiyi koparıp suyunu içebilir.

 6. Olasılıklarla konuşmamak lazım, çölde kaktüs olduğunu garantiliyemezsiniz bence oguz arkadaşımın cevabı dogru çünkü her çölde kaktüs olcak diye bir kaide yok

 7. Bu soruyu önceden gördüm cevabı şöyle;
  “bardakla sürahiyi kırarım tuzla buz olur tuzu atarım buzunu içerim.”
  ama bir sorun var neden elimizde bir bardak ve sürahiyle çöldeyiz..
  çöle gideceksem bardak ve sürahi yerine içi su dolu matara vb. alırım.
  zorla çöle götürdülerse beni neden elime sürahi ve bardak verdiler :)

Bir cevap yazın