Dünyanın En Zor Zeka Sorularından

Süpersonic uçaklarla dünya turu.Küçük bir adada, bir havaalanı, yakıt deposu, yeterli sayıda uçak var.Bu uçaklardan birsinin tam anlamıyla bir dünya turu yapması hedefleniyor, yani adadan kalkıp tekrar adaya dönecek tam dairesel bir hareket.

Uçakların yakıt tankı dünya etrafında tam bir tura yetmiyor, tam yarısına yetecek kadar yakıt deposu var.

Uçağın yolculuğu esanasında uçaktan uçağa istenen miktarda yakıt transferi yapılabiliyor ama destek için kalkacak uçaklarda aynı şartları taşıyor onlarda tam turun yarısı kadar yakıta sahip.

Uçakların hızı yolculuk esnasında sabit (V Olsun)

Bu uçaklar yakıt alımı sırasında ister yerdeki depodan isterse havadaki yakıt nakli sırasında hiç zaman kaybetmiyorlar (böyle kabul ediyoruz sorunun amacı açısından.)

Amaç bu dünya turunu hiç uçak kaybetmeden yapmak.Yere düşen uçak olmayacak.

Bütün uçaklar sağ salim geri dönecek.

Tek yakıt alınabilecek yakıt deposu sadece bu adadaki depo, destek için kalkacak uçaklarda sadece bu adadan kalkıyor.

Sorular:

A) Bu dünya turu mümkünmü? Hiç uçak kaybı olmaksızın?

1) Mümkünse kaç uçağa ihtiyacımız var?

2) Kaç depo yakıt yeterlidir?

Havalanan uçakların hepsinin geri dönüş şeklini anlatın.Turu tamamlayan uçağın durumunuda herşey açık olsun.

B) Bu dünya turu bu koşullarda mümkün olmaz diyorsanız sebeplerini açıklayınız neden olmaz?

Soru hakkında genel:

Soruda herhangi bir yanlışlık yok.
Soruyu anlamak zaten çözümün önemli bir kısmıdır.Herşeyi doğru anlamak zorundayız .
Soru çok zor bir soru.Öyle kolayca çözülecek bir soru değil uğraşmayı sevenler için.Dünyanın en zor zeka soruları kategorisinde yer alan bir soru.

Author: aytmatowx

214 thoughts on “Dünyanın En Zor Zeka Sorularından

 1. anlayamadığım bir şey var bu ada nerede ya ekvatorel düzlemde mi yoksa kutuplara yakın bir yerde mi hani kutuplara yakın bir yerdeyse bana bir uçak bir depo yakıt verin gene geleyim nede olsa sorudaki gibi tam yuvarlak dönecek sem ayıp olmasın 89’ncu paralel bir turlarım yakıt bile arttırırım.herkes bir hesaplar yapmış da buda bir sonuç sonuçta.

  1. ayrıca hangi yöne gittiğiniz de önemli haritaya göre sağ tarafa mı sol tarafa mı bunu şunun için söylemiştim bir pilot arkadaşım abd ye giderken geldiğimizden daha fazla yakıt harcıyoruz yada tam tersi de olabilir tam hatırlamıyorum sebebi hava akımının yönünden dolayı.

   1. ha madem hesaplı bir cevap isteniyor şimdi arkadaşlar söyle yapın .

    düz bir kağıda uzun bir çizgi çizin ve bunu 12 parçaya ayırın.
    çizginin üstüne bir uçak altına da bir uçak çizin .
    iyi anlayın ve hayal edin çizginin altındaki uçağın 12 birimlik deposunun ne kadarını verirse birinci uçak max gidebilir .4 birimden sonra .simdi olay şu üstteki uçak kendinden meshul sadece alttaki uçak 3 kat harcıyor nasıl mı şöyle 4 birim gitti 4 birimini çizginin üstündeki uçağa verdi 4 birimlik kalan yakıtıyla da geri adaya döndü .şimdi ne oldu çizginin üstündeki uçağın deposu full önünde 8 birimlik yolu deposundan 12 birimlik yakıtıyla devam ediyor .adaya vardığında deposunda hala 4 birimlik yakıtı olacak ve benim bulduğum cevaba göre

    2 UçAKLA BU TUR TAMAMLANIYOR HATTA 4 BiRiMLiK DEPO YAKIT FAZLASIYLA.

     1. Bir kağıda tam bir daire çizin ve daireyi + ve X şeklinde 8 parçaya bölün artının en üst merkez noktasından 3 uçak yola çıkacak yolun 4/1 ni birlikte gidip uçaklardan biri kalan 3 birimlik yakıtını 1 birimini 1 uçağa diğer biri diğer uçağa verir ve son birim ile geri döner depoları fullenmiş 2 uçak yolun kalan 4/1 ni birlikte gider ve uçaklardan biri diğerine deposunda kalan yakıtın 1 birimini veriri uçağın deposunu fuller kalan 2 birim yakıtı ile geri döner.tek kalan uçak full deposu ile gidiceği yolun 4/1 ini gitmiş olur ve deposundaki full yakıt ile yolun 4/3 nü gidicek o giderken adadan başka bir uçak dünyanın tam ters istikametine yola çıkıp 2 birim yakıt harcadıktan sonra gelen uçak ile buluşacak kalan 2 birim yakıtın 1 birimini gelen uçağa verecek beraber 1 birim yol gelecekler adadan gelen diğer uçak 1 birim yol gelmiş olucak deposundaki 3 birimlik yakıtın 1 ini bir uçağa birini diğer uçağa verecek ve 3’ü birden geri gelmiş olucaklar, tam turu tamamlamış olacak. Toplamda 3 uçak bu uçuşu tamamlamaya yeterlidir.

 2. Dünya turu yapan uçağı saymazsak 2 uçak ve 5 depo yakıt gerekli.
  Bu şekilde hiçbir kuralı çiğnemeden yolu tamamlaya biliyoruz ama daha az uçak ve yakıtla olabiliyorsa bilmiyorum.

  Ayrıca soru çok da zor değilmiş eğer doğru cevap buysa..
  2 dakikamı aldı. :)

 3. KESİN ÇÖZÜM :var sayalım dünya 100 kilometre 3 uçak aynı anda kalkar uçaklar a b c isimli
  yolun 12.5 kilometresinde c uçağı b nin 12.5 kilometrede harcadığı yakıtı tedarik eder geri yakıt almaya döner yolun 25 kilometrede b uçağı a uçağına yakıtının 100 % 50 sini verir c den aldığı yakıtla geri döner c hava alanından deposu dolu tekrar kalkar 12.5 kilometrede b uçağıyla buluşup yakıtının 4/1 ini b ye verir geri dönerler b uçağından aldığı yakıtla yola devam eden a uçağı yolun %75 ine geldiğinde bu taraftan yüzde 25 oluyor
  onu bir uçak karşılar yakıtının yarısını aktararak geri dönerler bu kadar

 4. dünyayı turlayacak uçak dışında 2 uçağa daha ihtiyaç var :
  1. uçak havalanır dünyanın 1/4 üne geldiği sırada %50 yakıtı kalmıştır 2. uçak yakıt ikmali yaparak 1. uçağın deposunu %100 tamamlar buda turun 4/3 ne yetecek 3. uçakta ters yönden hareket ederek 1.uçak 4/3 de iken yakıt ikmali yapıp geri dönecek tur tamamlanacak

 5. 2 uçak depoları dolu ve her ikisi de transfer için tam dolu yedek yakıtla ters yönlere hareket eder yolun yarısında birbirlerine yedek depodan yakıt transferi yapıp başladıkları yere ulaşır.

 6. 7 uçak 8 depo yakıt yeterli.

  uçaklarımız a,b,c,d,e,f,g olsun. a uçağımız dünya turu yapacağımız uçak olsun.

  aynı anda aynı yöne yola çıkan a,b c uçaklarımızdan;
  c uçağı yolun 1/8 inde çeyrek depo yakıtı b ye versin budurumda b nin deposu tam c ucağının deposuda yarı dolu olucak bu durumda c geri sağ salim dönebilir.
  b uçağı yolun 1/4 ünde a uçağına yarım depo yakıt versin.bu durumda a uçagının deposu tam dolu olurken b uçağında 1/8 noktasında tam olan depo 1/8 den 1/4 harcadığı yakıt ve verdiği yarım depo yakıtla çeyrek depo yakıta iner.
  b uçağı kalan çeyrek depo yakıt ile yolun 1/8ine geri dönüp adadan kalkan d uçağından alaçağı çeyrek depo yakıt ile b ve de uçağı adaya geri dönebilir.
  yolun 1/4 ünde tam depo yakıtı olan a uçağı tam depo yakıt ile yolun 1/2 sini daha giderek yolun 3/4 ünü tamamlayabilir.
  a uçağın ters yönünde kalkan e ve f uçaklarından e uçağı yolun -1/8 inde f uçağına çeyrek depo yakıt verirse f uçağığının deposu tam e uçağının deposu yarım olur ve e uçağı adaya dönebilir.
  deposu tam olan f uçağı -1/8 noktasından -1/4 noktasında yani a’nın bulunduğu noktaya çeyrek depo yakıt ile ulaşıp yarım depo yakıtı a uçağına verir.
  bu durumda a uçağının yarım depo yakıtı olur ve adaya dönebilir f uçağının ise çeyrek depo yakıtı kalır ve -1/8 noktasına dönebilir.adadan kalkan g uçağı -1/8 noktasında f uçağına çeyrek depo yakıt verirse her iki uçakta adaya dönebilir.

  1. a uçağı yolun 4de 3ünü geldiğinde deposu 0 lanacak 0 olan depoyu dolduramassın artık 0 dır düşer o an deposu dolu olan bir uçağın kesişme anında bile ona faydası olmaz.sadece DEPOSU DOLU OLAN uçağa yardım edebilirsin.

 7. Diğer cevabım uçaklar dünyanın etrafın da tek yönde gitmesi içindi. Eğer uçaklar dünyanın yuvarlak olmasından dolayı iki yönde de kalkış yapabiliyorsa 4 uçak 7 depo yakıt yeterlidir. Cevap nedir acaba.

 8. 3 uçak 5 depo yakıt
  dünya çevresi 8 km olsun depolar ise 4litre yakıt alıyor
  a b c ucakları aynı anda kalkar 1km sonra a uçagı kalan 3 litre yakıtının 2 litresini diger b ve c uçagına verip depolarını fuller kalan 1 litre yakıt ilede geri döner
  başlangıçtan 1 km ileride depoları dolu olan b ve c ucakları 1 km daha yol alıp ikinci km ye ulaştıklarında b uçagı deposunda kalan 3 litre yakıtın 1 litresini c uçagına aktarır c uçagının deposu tekrar dolar b uçagı ise kalan 2 litre yakıt ile geri döner
  c uçagı 2km yol gitmiş ve deposu doludur bu yakıt ile yoluna devam ederken yolu yarıladıgında a uçagı tekrar deposunu doldurup ters yönden hareket eder
  6km ye geldiklerinde a uçagı deposunda kalan 2 litre yakıtın 1 litresini c uçagına aktarır ve aynı andada b uçagı yine ters yönden hareket eder
  7km de buluştuklarında b uçagı deposunda kalan 3 litre yakıtdan 1 litre a uçagına 1 litrede c uçagına aktarır böylece 3 uçaktada 1 litre yakıt olur ve başladıkları noktaya dönerler
  a uçagı 2 b uçagı 2 c uçagı 1 olmak üzere toplam 5 depo yakıt kullanırlar

 9. 1 asıl uçak, tane, asıl uçağa yolun 1/4 ünde çeyrek depo benzin verecek 2 yardımcı uçak, 1 tane de yardımcı uçakları yolun 1/8 inde destekleyip dönecek yardımcılara yardımcı uçak olmak üzere 4 uçak yeter. Yardımcılar ve yardım yardımcısı diğer taraftan karşılarken de aynı işleri yaparlar. 8 depo oluyor toplam.

  1. 7 depo. 1 fazla saymışım.
   1 asıl uçak, tane, asıl uçağa yolun 1/4 ünde çeyrek depo benzin verecek 2 yardımcı uçak, 1 tane de yardımcı uçakları yolun 1/8 inde destekleyip dönecek yardımcılara yardımcı uçak olmak üzere 4 uçak yeter. Yardımcılar ve yardımcı yardımcısı diğer taraftan karşılarken de aynı işleri yaparlar. 7 depo oluyor toplam.

 10. 6 uçak 7 depo gerekir aradaki mesafe 200 km farzedersek 33,3-44-48-49,3 ve 149,3 km de yakıt takviyeleri yapılır. 6 uçak sebebi de diğer tarafta kullandığımız ilk uçağı diğer taraftan göndererek kullanabiliriz

 11. en başta toplam 3 uçak gerekiyor. (Biri dünya turu yapacak olan)Hiçbir uçağın düşmemesi için diğer iki uçağın kendi depolarındakilerinin yarısını vermesi ancak bunu uçağın deposunun bitiminden sonra vermesi gerekiyor.

 12. 4 uçak ve 6 depo yakıt gerekir.
  3 uçak başlar, 2 tanesi uygun anlarda yakıt takviyesi yapıp geri döner. diğer uçak, 3/4 dünya turunu tamamlar. onu karşılamak için, geri dönen 2 uçak ve 1 uçak daha, bu sefer diğer yönden hareketle işbirliği yapar ve turu yapan uçağa gerekli yakıtı sağlarlar.

 13. 14 UÇAK 18 SEFERDE BU İŞ OLUR.dünyayı 8 parçaya bölelim.8 uçak kaldıralım başlangıçtan a.b.c.d.e.f.g.h uçakları
  –başlangıçtan 1.parçaya geldiğimizde tüm uçakların depolarının 4 de 1i bitmiştir bu yüzden e.f.g.h uçakları diğer a.b.c.d uçaklarının boş depolarını doldurur.
  –1.parçadan 2.parçaya geldiğimizde a.b.c.d uçaklarının depolarının 4 de 1i boşalmıştır c ve d uçakları 4 de 1 deposunu a ve b uçağına verir kalan 4 de 2 deposuda 2. parçadan geriye dönmesine yetecektir.e.f.g.h uçakları geriye şimdi dönmüştür.
  –2. parçadan 3. parçaya geldiğimizde a ve b uçağının depolarının 4 de 1 i boşalmıştır b a nın boş deposunu doldurur kendisinin 3 parçalı yolda 2 parçalık deposu kalmıştır.kurtarma uçağına ihtiyacı vardır.e ve f uçaklarıda 1. parçaya tekrar gelmişlerdir f e nin boşalan deposunu doldurur ve geri gidecektir g ve h sabit hız yüzünden diğer hiç bir uçağı kurtarmaya yaramayacaklardır o yüzden bir daha kalkmayacaklardır.geri giden c ve d uçağıda 1. parçaya gelmişlerdir.—a uçağı 4. parçaya geldiğinde 4 de 3 deposu doludur.b uçağı 2.parçaya dönmüştür deposunda 4 de 1 benzin olarak e uçağıda 2. parçaya gelmiştir ve b uçağıyla karşılaşmıştır 4 de 3 lük deposunun 4 de 1ini b uçağına verir.kalan 2 parçalık yolu her iki uçakta tamamlayacaklardır.f.c.d uçakları başlangıç noktasına varmışlardır.a uçağını kurtarmak için dünyanın yuvarlak olmasından dolayı diğer taraftan a uçağını kurtarsın diye a uçağı 3. parçadayken 4 uçak kaldırıyoruz a1.b1.c1.d1 uçakları 1. parçaya geldiğimizde c1,d1, uçakları a1,b1, uçakalrının depoalrını fuller ve geri dönecekelrdir a uçağıda bu zamanda 4.parçaya gelmiştir.2.parçaya geldiğimizde b1 uçağı a1 uçağının boşalan deposunu doldurur ve geri gitmeye karar verir kalan depo 2 parça gitmesine yetecektir.c1 ve d1 uçaklarıda başlangıca dönmüşlerdir.bu arada a uçağıda baştan 5. tersten 4. parçaya gelmiştir 4 de 2 deposu doludur –a1 uçağı 2.parçadan 3. parçaya geldiğinde 4 de 3 deposu doldur a uçağıda 6.tersten 3.parçaya gelmiştir ve a1 uçağı ile kesişmiştir 4 de 1 deposunda benzin kalmıştır a1 uçağı kalan 4 de 3 ün 1 ini a uçağına verir kalan 3 parçada 4 de 2 depoları vardır ve yetmiyecektir.c1 ve d1 uçakları ve ayrıyeten yeni kalkmış e1 ve f1 uçakları bu sırada 1.parçaya gelmişlerdir e1 ve f1 c1 ve d1 in depolarını fuller ve geri gideceklerdir.a ve a1 uçağı 2 parçaya geldiklerinde 4 de 1 depoları doludur e1 ve f1 uçakalrı 2.parçaya gelirler 4 de 3 depoları dolu olarak e1 ve f1 a ve a1 in droplarını 4 de 1 doldururlar ve kalan 2 parça yolda 4 uçağında 4 de 2 deposu doludur ve geri gitmek için kendilerine yetecektir.

 14. 13 uçak yola çıkar biri esas uçak ona A diyelim diğer 12 uçak kendi depolarıyla yolun yarısının yarısına kadar gidebilir diğer yarısıyla geri dönüş için kullanır biz yolun yarısına kadar 12 uçakla gitmek üzere başlıyoruz geri dönüş yakıtınıda hesaba katarak 12 uçak bu yarım yolun 4/1 e gelince hepsinin 4/3 depo su vardır burada 4 uçak 1 uçak 2 uçağa 4/1 yakıtını verir kalan 4/1 yakıtıyla geri döner biri A uçağı ve 4 uçak kalır daha sonra yolun yarısının yarısına gelinir A uçağında yarım depo diğer 4 uçakta 4/3 depo yakıt vardır 2 uçak A uçağına 4/1 yakıt verir diğer 6 uçaktan 3 ü 3 uçağa 4/1 yakıtını verir ve geri döner ve 4 uçaktada tam depo vardır daha sonra yolun yarısının 4/3 gelince 4 uçaktada 4/3 depo yakıt vardır burada 2 uçak A uçağına ve diğer 1 uçağa 4/1 yakıt verir ve geri döner 2 uçak ve tam depo yakıt var buradan yolun yarısına gelirler 2 uçaktada 4/3 yakıt vardır 1 uçak A uçağına 4/1 yakıtını verir o uçakta yarım depo A uçağında tam depo vardır böylelikle A uçağı yoluna devam eder.

 15. En az 4 uçak 7 depo bulabildim :) Şimdi şöyle ki uçaklara A,1,2,3 diyelim. 4 uçak ful depoyla çıkar (8V) ve Dünyanın çevresini (16X) dolaşmaya başlarlar.(V/X oranını 1 alalım) 2X teyken 3 numaralı uçak 1 ve 2 ye 2′şer V yakıt desteği yapıp kalan 2V ile geri döner. 4X teyken 1 ve 2, A ya 2′şer V yakıt desteği yapıp dönerler. Sonuç olarak A nın 12X e yetecek kadar yakıtı olur. Uçak 8X teyken tüm uçaklar adaya varmış olur ve yine 8′er V ile yola çıkarlar(Bu sefer tersten). Yine aynı yakıt desteği aynı yerlerde aynı şekilde olur ve 4 uçak ve 7 depoyla yolculuk tamamlanmış olur. (Tam yarı yola bi istasyon daha yapsalar daha tasarruflu olur:))

  1. Bu uçaklar yakıt alımı sırasında ister yerdeki depodan isterse havadaki yakıt nakli sırasında hiç zaman kaybetmiyorlar (böyle kabul ediyoruz sorunun amacı açısından.)

   soruyu dikkatli okuyalım

 16. 5 uçak 8 depo buldum (en az uçağı esas alarak)

  tüm uçaklar adadan beraber başlar ve sonunda adaya hep beraber dönerler ; içlerinden 1 tanesi dünyayı tam tur dönmeyi başarır

  Temel prensip hiçbir uçak hiçbir şekilde adada bekleme yapmamalı ve yakıtını alıp yoluna devam etmeli dönüş yolundaki uçaklarla dünyayı turlayacak uçağımızın kesiştiği noktada yakıtlar eşit paylaşılır ve dünya turu atma niyetindeki uçakla birlikte yola devam edilir ve başlangıç noktasına en az uçakla harcanabilecek en az yakıtla tur tamamlanır…

  EĞER DOĞRU İSE Kİ BENCE KESİN DOĞRU ŞEKİLLİ AÇIKLAMASINI YOLLAYABİLİRİM FORMÜLÜNÜ ÇIKARABİLİRSEM ONUDA YOLLARIM

 17. Öncelikle dünyanın çevresini tam bir daire olduğunu ve uçakların tek bir meridyen üzerinde hareket edeceklerini kabul ediyorum. Uçakların dünya üzerindeki hareketlerini saat yönü ve saat yönünün tersine olarak anlatmaya çalışacağım. Aynı zamanda hesabı kolay yapılabilsin diye daireyi 6 eşit parçaya bölüyorum. Bu durumda ortadan bir çizgi çektiğimizi düşünürsek merkezin sağında 3 dilim (pizza dilimi şeklinde) merkezin solunda da 3 dilim elde ediyorum. Hesabı kolay olsun diye uçakların deposunu da 90 lt olarak kabul ediyorum. Şimdi geldi uçakların hareketlerini anlatmaya;

  2 adet uçak 90 lt yakıtlarıyla saat 6 yönünden saat yönünün tersine hareket ediyor. Saat 4 yönüne geldiklerinde her ikisi de 30’ar lt yakıt harcamış oluyor. Burada geri dönecek uçak 30 lt yakıtı dünya turu yapacak uçağa aktarıyor ve kalan 30 lt yakıtıyla geri dönebiliyor. Saat 4 konumunda olan ve deposunda tekrardan 90 lt bulunan uçak (mantık gereği 90 lt ile 3 parçanın çevresini gidebileceğinden) saat 10 konumuna kadar gidebilir. Uçak hareketine devam ederken saat 2 konumuna geldiğinde (kalan yakıt 60 lt) telsizle aracılığıyla kalkış merkeziyle irtibata geçiyor ve bu sefer merkez sayılan saat 6 konumundan (fakat bu kez saat yönünde olmak suretiyle) tekrardan 2 uçak havalanıyor. Bu 2 uçak da saat 8 yönüne geldiğinde 30’ar lt yakıt harcamış oluyorlar ve uçaklardan biri diğerine 30 lt yakıt aktararak merkeze geri dönüyor. Bu hareket esnasında dünya turu yapacak olan uçak saat 2 konumundan saat 12 konumuna (kalan yakıt 30 lt) ulaşmış oluyor. Saat 8 konumunda bulunan (kalan yakıt 90 lt) yardımcı uçak saat 10 yönüne

 18. ilerliyor ve 60 lt yakıtı kalıyor. Eş zamanlı olarak saat 12 konumunda bulunan asıl uçağımız da saat 10 yönüne ilerliyor ve her iki uçak buluştuğunda asıl uçağımızın yakıtı bitiyor. Diğer uçakta kalan 60 lt yakıtın 30 lt’si asıl uçağımıza aktarılıyor ve her iki uçakta da 30 lt yakıt oluyor. Bu aşamadan sonra her iki uçak da saat yönünün tersine harekete başlıyor. Aynı esnada saat 6 konumunda bulunan merkezden saat yönünde hareket eden 2 uçak havalanıyor. 4 uçak saat 8 konumunda birleştiğinde asıl uçağımızın ve onunla birlikte hareket eden uçağın benzini bitiyor ve merkezden gelen 2 uçağın 60’ar lt yakıtı kalıyor. Hemen 30’ar lt yakıt ikmali yapılıyor ve 4 uçakta da 30’ar lt yakıt olacak şekilde saat 8 konumundan merkezin bulunduğu saat 6 konumuna dönüşlerini yapabiliyorlar. Biraz uzun oldu kusura bakmayın :)

  Sonuç olarak belirtilen şartlarda, 6 uçak ve 6 depo yakıt ile bir uçağa dünya turu yaptırmak mümkündür.

  1. Aslında şu an farkettim 4 uçakla yapılabiliyor. Çünkü havada aynı anda en fazla 4 uçak bulunabiliyor. Aynı uçakların farklı zamanlarda ikmal yaptığını da hesaba kattığımızda son kararım 4 uçak ve 6 depo yakıttır.

Bir cevap yazın