Suçlu

3 Tane insan banka soygununa gidiyorlar, bir tanesi bankanın önünde etrafı kolaçan ediyor.Diğerleri ise içeride bankayı soymakla meşguller. Polisler bankanın soyulduğunu öğreniyor ve girişteki insanı vuruyorlar. Vurulan kişi canını verirken,  suçlunun Ahmet olduğunu, onları Ahmet teşvik ettiğini söylüyor ve ölüyor. Diğer ikisi ise kaçmayı başarıyor ve kayıplara karışıyorlar.Aradan aylar sonra bu iki kişi yakalanıyor ve konuyla ilgilenen amirin karşısına getrilmek üzere götürülüyor.

Amirin odasına girer girmez, Amir diyor ki : Sen Ahmetsin ve tüm suç senin diyor! peki amir kapıdan girer girmez onun Ahmet olduğunu nasıl anlıyor ?

Author: ibrahimtekinir

101 thoughts on “Suçlu

 1. Sorunun cevabı bir şaşırma olabilir, amir sorduğu kişinin ahmet olduğunu bilmiyor olabilir, ancak sorduğu kişi ahmetse muhtemelen itiraz eder, ahmet değilse ahmet ben değilim; o der.

 2. ıhsanberat kardeşim ” 2. çok basit olacak ama nüfus cüzdanından anlaşılıyor :)” yazmışsın. hangi aptal soyguna nufus cuzdanıyla gider ki? ayrıca soygun bir nufus cuzdanıyla düşünülebilinir ki? mantıksız mı sayın operatörüm. ben bu soygunu çözebilirim.

  adı üstünde soygun. ve bir banka ön planda polis gibi düşünürsek. soygunda kaçırdığınız kişilerin eşgallerini belirlemek için nereye bakardınız? evet güvenlik kamerasına. her bankada güvenlik kamerası mutlaka vardır. soyguncuların başında bere var yazmıyor soruda bu mantıkla yola cıkarsak kişiler acemi . suçlulardan birisi bayan olması gerekir ahmet olan soygunu gerçekleştirecek bayan olan ise paraları torba vs gibi şeye dolduracaktı …

  polisler girişteki kişiyi vurduğunda zaten 3.soyguncu ahmet ismini polise veriyor ve azmettiriciyide itiraf ediyor bunun altında bişey aramaya gerek yok.

  sonuçta eşgalleri belirlendiğinden yakayı ele veren ahmet ve diğeri yakalanıp sorgu odasına geldiğinde bu soruşturmayı takip eden amir kolaylıkla sen ahmetsin ve tüm suçlamalar seni işaret ediyor. diğeri bayan olduğu için ve onun suç ortağı olduğu için isim karmaşasıda böylece çözülüyor.

  hanginiz ahmet_? demiyor…

  sonuç olarak : dikkatli bir şekilde olayı zihninizde canlandırırsanız bir eksikliği daha fark edeceksiniz… olayın varsa bir başka çözümü lütfen yazınız

 3. Diğer hırsızın kadın olduğunu anlamak çok basit zaten az mantık yürütmek gerek. soruyu yazan kişi anlaşılmaması için “3 insan” kelimesini kullanmış “3 adam” yada “3 hırsız” da olabilirdi ama sorunun yapısını bozuyor “3 adam” denilmesi. ama “3 hırsız” kullansaydı daha iyi olurdu.

 4. Her seyde oldugu gibi arkadaslar soruda acıklık verilmiş sorunun basında 3 insan diye geciyor neden 3 adam demiyor veya neden 2 kadın 1 adam demiyor ipucu olmasın diye demiyor öbürü kadın oldugu için ahmeti kim oldugunu biliyor.

 5. 1- Zarf atmıştır. Ahmet değilse Ahmet ben değilim diyecektir.
  2- Diğer suçlu kadındır.. Tabi bu durumda sen ahmetsin suçlusun demesinin de bir anlamı yoktur..
  3- Alt tarafı banka soygunu dışarıdaki adamı niye öldürdünüz.

 6. zaten ölen kişi suçlunun ahmet olduğunu söylememişmiydi? Polislerde bunu amire bildirmiştir ölmeden önce suçlunun Ahmet olduğunu söyledi diye. O yüzdende girer girmez Ahmet demiş olabilir.

Bir cevap yazın