9 thoughts on “Su

 1. Burada getirilen şart bu atasözü ve bu hikaye.Önce atasözünün anlamına bakalım.Türk Dil Kurumu’na göre;
  “Su küçüğün, söz büyüğün” atasözünün anlamları:
  1) Temel bir ihtiyaç olan su önce küçüğe verilir, konuşmaya ise ilk önce büyükler başlar.
  2) Her şeyin bir sırası vardır; kişiler bu sıralamada yaşlarına, kültürlerine vb. özelliklerine göre yer alırlar.

  Hikayemizde su içme önceliği söz konusudur.Atasözüne göre su küçüğündür çünkü çocuk daha güçsüz ve dayanıksızdır.Söz büyüğün kısmı ise burada kastedildiğinden biraz farklı olarak dediğinin emir gibi yapılması değil saygı gösterilmesidir,konuşmada öncelik hakkının daha tecrübeli olduğu için büyüğe (ebeveyne) verilmesi anlamındadır.Çünkü çocuğun bütün ihtiyaçlarını karşılayan,onu yetiştiren büyüktür.

  Hikayemizde ise atasözünün anlamını dikkete alarak ; kardeşlerin birbirlerine ebeveyn olma durumları olmadığını düşünürsek atasözüne hareket etmek gerekmez.Çünük atasözü ebevyn ve küçükler içindi.Bu durumda kura çekebiliriz.Eğer büyük olanı ebeveyn olarak düşünürsek,atasözüne uygun olarak suyu küçüğe sözü (yani saygıyı görmeyi dediğinin emir gibi yapılması değil) büyüğe bırakmak gerekir.

 2. Sanirim bunun net bir cevabi olmasa gerek. cunku, kurulacak herhangibir mantik, atasozunden ne anladiginiza bagli kalacaktir.

  burada soyle bir deneme yapabilirim; sozden kasit, buyuklerin dedigini yapma ise; kucuk bu atasozune itaatten, buyugun dedigine uymasi gerekmektedir. ancak, buyukde ata sozune itaatten, suyun kucuklerin hakki oldugunu dusunmesi gerekmektedir. dolayisyla, suyu kucuge vermesi lazim gelir. ancak bu sorudaki iki kardes arasindaki iliski bicimi, tamamen, atasozunu referans alinarak gerceklesmemektedir. dolayisiyla, cozum icin, atasozunu referans alan bir ucuncu kisiye, bir buyugun yargisina, ihtiyac vardir. ve bu ucuncu kiside, atasozu geregi, kararini kucukden yana kullanacaktir. ve su kucugun olacaktir.

 3. Bnce atasözüne göre su küçüğün küçük kardeş içebilir sözde büyüğün büyüğü bn içicem derse içebilir en mantıklısı bardağın yarısını başka bir bardağa dökmek bu sayese ikiside içer:d:d

 4. Büyük içer nedeni ise ihtimallere dayalıdır.1-)büyük sen iç küçük ben içeyim derse 2-)büyük ben içicem küçük ben içicem derse 3-)küçük içmek istemez büyük sen iç derse 4-)küçük içmek istemez büyük ben içerim derse5-)büyük ben içmem küçük ben içerim derse6-)üyük ben içmem küçük bende içmem derse7-)büyük ben içicem derse 8-)büyük sen iç derse. bunlara göre küçük 5 ve 8 de içebiliyor diğerlerinde büyüğün sözü geçiyor.büyük 2,4 ve 7 de içebiliyor.diğer durumlar da ise büyüğün sözü geçtiğinden yazmıyoruz.bu durumda 5 te 3 oranla su büyüğe kalıyor.

 5. Bunun cevabini sahain adli arkadasimin bulduğunu dusunuyorum.
  her insan bir yazidan farklı seyler anlayabilir.
  bu durumda; baska biri burada kullanılan atasozunun 2. kısının “buyuğe saygı” anlaminda kullanildiğini dusunurken; ben bunun emir anlaminda kullanildiini dusunuyorum. en azından burada. ve benim gibi düsünürsek; buyuk olan “emir veriorum; bu sozumden sonra sen buyuk, ben kucuk olacagim,” diyebilir. ya da farkli bir bakis acisiyla; kucuk olan buyugun daha fazla susadigini dusunurse; “buyukluk bende kalsin.” deyip suyu diğer kardese verebilir. iste ben, iste dusunce tarzim. kim ne derse desin ama meraktan oldum. xd

Bir cevap yazın