Şeker Poşetleri

Bir bakkal çuvalla aldığı toz şekerleri ağırlıkları farklı 11 değişik ölçüde poşetlere bölüp, tartıp etiketleyip rafa diziyor. Bakkala şeker almak için gelen bir müşteri raftaki şeker paketlerine bakınca hangi 2 paketi alırsa alsın rafta kalan paketler arasında ağırlıkları toplamı aldığı paketlerin ağırlıkları toplamına eşit 2 paket daha bulunabildiğini görüyor. Bakkal rafa en az kaç poşet şeker koymuştur?

Author: gereksizyorumcu

10 thoughts on “Şeker Poşetleri

 1. Bu soruya bir örnekle açıklık getireyim.
  farzedelim müşteri 4 ve 8 kg olan 2 paketi alıyor. geriye kalanlar arasında toplam ağırlığı 12 olan 2 paket muhakkak olmalı misal başka bir 4 ve 8 kg ya da 2 tane 6 kg veya 1kg ve 11kg gibi. bu durum müşteri rafta 4 ve 8kg yerine başka 2 paketi alıyor olsa da geçerliliğini korumalı.

  11 değişik ağırlıkta paket var , bu ağırlıkları bilmiyoruz. toplamda en az kaç paket vardır?

  1. ıyi düşünmüşsün kardeş ama bence en küçük ve en büyükten 4er tane olmalı.. çünkü gelen müşteri 1leri alrsa kalanlar arasında 2 olmaz..ayın şey büyük içinde geçerli.. onun için 1,1,1,1, 11 ,11 ,11 ,11 olmalı senin yoluna göre

  1. 11 farklı ağırlıkta poşet olması tam 11 tane poşet olmasını gerektirmez.
   misal bir süpermarkette kaç değişik ağırlıkta deterjan bulunur?4 hadi bilemedin 5 değişik ağırlık anca ama yüzlerce paket deterjan muhakkak vardır.
   her ağırlıktan tek olsa bu sorunun çözümü de olmazdı. soruyu belkibigun ve ufak düzeltmesiyle medici doğru cevaplamış. anlatılan durumun oluşabilmesi için en az 19 paket gereklidir ayrıca bakkalın seçtiği 11 ağırlık aritmetik dizi oluşturmalıdır, aksi halde 44 pakete kadar yolu var.

 2. Soruda yanlışlık var ya çuvalın toplam ağırlığının yada torbalardaki maksimum ağırlığın bilinmesi lazım. maksimum ağırlık bilinmezse bir birinden farklı 11 ağırlık için sınır olmaz

Bir cevap yazın