7 thoughts on “Sayılar

 1. Yanlış anlama ama bu soruyu sormanda ve bizim çözmemizdeki amaç nedir?

  sorunun cevabını bildiğini düşündüğümden ne kadar kazık ötesi imkansız bir bağıntı olduğunu da farkettiğini varsayıyorum. bunu normal sağlıklı bir insanın çözme imkanı var mı sence? bu daha çok sivri zekalının biri tarafından takıntılı insanları boşu boşuna uğraştırıp zevk almak için üretilmiş bir soru. bundan daha zorlarını sen de üretebilirsin yol göstereyim sen de değiştir değiştir diziler oluştur emin ol kimse sıradaki sayıları bulamayacak;
  ilk 8-10 tane asal sayıyı yaz sonra herbirinin karesini al bir sonrakinin modundaki değerini yaz dizini oluştur. bu kolay olduysa sen de 1 ekle, o da olmazsa tc kimlik numarandaki haneleri sırasıyla ekle, demokraside çareler tükenmez.

  dizinin kuralına gelince
  her sayı sırasıyla 2 harfle, 3 harfle,4 harfle … yazılabilen sayıların sayısı
  yani
  2 harfle yazılanların sayısı =2
  3 harfle yazılabilenlerin sayısı = 5
  4 harfle yazılabilenlerin sayısı = 7

  sorulan sayı da kaçıncıysa artık 14. ise 15 harfli yazılabilenlerin sayısı
  “dörtbinbeşyüzon” gibi sayıların sayısı. kaç sayı 14 ya da 15 harfle yazılıyo bilmiyorum. 200 küsürdür heralde.

  şimdi yanlış anlaşma olmasın bu tür hiçbir sorunun cevabını (bana göre cevapları yoktur zaten) bulmaya uğraşmam. en son 10 yaşımda falan cazip geliyodu bu sorular. yukarda yazan kuralı da önceden gören bir arkadaşım açıkladı. bu tarz sorularla ilgilenmiyorum peki neden arkadaşıma sordum ve kuralını öğrenmeye uğraştım?

  cevap basit,insanlar zamanlarını boşa harcamasınlar diye.

  her gördüğüm yerde dizi sorularının saçmalığından dem vuruyorum ama bu soruyla gördüm ki beterin beteri varmış.

  1. 10 yaş orada mecazi, yani çok eskiden bahsetmek için söylemiştim.
   kısaca bu sorularla önceden de söylediğim gibi daha sayıları birbiriyle ilişkilendirmeyi yeni öğrenen insanlar (çocuklar) uğraşmalı. onlar için de bu tür soruların zorluğunun belli bir sınırı olmalı her sayı bir öncekinin 2 katının 1 fazlası türü, ya da ne bileyim her sayı önceki 2 tanenin toplamı gibi basit işlemlerin sonucu. tek amaç sayıları ilişkilendirmeyi daha iyi öğretebilmek/öğrenebilmek olursa bu sorulara itirazım yok.

Bir cevap yazın