Sayı Doldurma Sorusu

Şekildeki her boş kare negatif olmayan tamsayılarla , her satır ve her sütun aritmetik dizi oluşturacak şekilde doldurulacaktır. (*) işaretli kareye hangi sayılar gelebilir?
5x5Q

Not: Her ne kadar sayılar değiştirilip aynı mantıkla farklı sorular kolayca üretilebilirse de sorunun orijinaline saygı açısından değiştirmedim. Soru Amerikada yapılan bir matematik yarışmasında sorulmuş(1988 AIME). Bir yarışma için oldukça kolay gibi gözükse de 15 tane soruya 3 saat verilen bir yarışma olduğunu belirtmeliyim.

Author: MyNameis_HIDIR

6 thoughts on “Sayı Doldurma Sorusu

  1. Evet olay budur.

   tam denemedim ama her satıra ve sütuna birer kare düşecek şekilde 5 kare seçilse ve 4 tanesine birer sayı yazılsa kalan kare için cevap bulunabilinir gibime geliyo.
   sonuçta 1. dereceden denklemler çözeceğiz, tek sorun ilk baştaki sayılara göre yeni doldurcağımız sayıların pozitiflik ve tamsayılık koşullarını sağlatamaması.

 1. Tabiki sadece 1 çözüm bulunabilir çünkü denklemler 1.derece yalnız çözüm yöntemide oldukça değişik gerçi ya sonuçta aritmetik dizi ne kadar karışık olabilir diyebilirsiniz ancak bu soru bnm 20 dkkada çözebileceğim bir soruda değil uzun süre uğraştıktan sonra bir noktaya geldim herşeye rağmen tam olarak kendim çözmedim
  *yalnız istediğim işte cevap budur denilip kalmasın .eğer cevap yazılmazsa bn en az bir çözüm yöntemi ekleyeceğim ayrıca anlamadığım .
  1 çözüm yönteminide burada tartışmaya açmak istiyorum.
  *soruda ilginç olan bnce so iki sütunun oluşturduğu aritmetik dizilerin ters yönde hareket etmesi

  1. O terse hareketin nedeni kesin 186 sayısıdır. diğer sayılara göre uyumsuz duruyo. 186 yerine daha küçük bir sayıyla tam düzgün bir seri elde edilir gibime geliyo.

   ayrıca da cevaba alttaki tablodan başlayıp ulaşmayı denedim çok rahat ulaşılabiliyo. sorun nerede bulamadım.

   a,2a falan yazıp soruyu gayet güzel çözmüşsün bence
   en ortadaki sayıya bakalım
   (186+2a)/2=93+a dır
   sonra bunla 2a arasındaki sayıya bakalım
   (93+a+2a)/2=(93+3a)/2
   ayrıca 103 ile a arasındaki sayı da (103+a)/2

   (103+a)/2 , (93+3a)/2 ve 74 sayıları bir aritmetik dizi oluşturmalı

   buradan
   93+3a = (148+103+a)/2
   buradan da
   5a=148+103-186=65 , a=13 bulunur
   a=13 bulununca zaten kalanları bulmak pek zor değil.

   1. Tabi bişey daha var soru bize hazır verilmiş bir değer bulup onun üstüne diğerlerini dolduruyoruz, tamsayı olma durumu veya pozitiflik negatiflik koşullarının sağlanması bizi ilgilendirmiyo. onlar soruyu soranın problemi :)

    soruyu hazırlayan hiçbir değerin negatif olmadığı , tümünün tamsayı olduğu hatta birbirlerinden de farklı olduğu bir şekilde sorunun ilk değerlerini oluşturmuş.

Bir cevap yazın