Rulet

Filmlerde olduğu gibi rus ruleti oynamak isteyen bir adam 6 tane mermi alan tabancaya ardışık olmamak şartıyla 2 tane mermi koyuyor ve mermileri çeviriyor. Karşısında 5 tane adam var.  1. adamdan başlıyor oynamaya. Eğer 1. turda 2 kişi ölmediğiyse tekrar 1. adamdan başlıyor. Rulette tek mermi kaldıktan sonra ölme şansı en fazla olan kaçıncı adamdır?

Author: drax

21 thoughts on “Rulet

 1. Gece saat 4:05 güzel soru ama bu saatte kaldırılmaz sanırım biraz bakmak lazım . ama ki soruyu okuduğumda tuhaf dedim. ölme şansı . bu kadar bunalımmı ki ölme şans oldu.

 2. 1-3, 1-4,1-5, 1-6: 3,4,5,2
  2-4, 2-5, 2-6: 4,5,1
  3-5, 3-6: 5, 1
  4-6: 1. kisi

  yani ikinci olecek kisi soruluyor. ılk olme ihtimali olan her halukarda 1. kisi
  ikinci olme ihtimali olan 5. kisi

 3. Bu oyunun 1. sırada ki kişiyle başlaması onun en sanssız oldugunu göstermz bikere bunu kafamıza kazımak gerek,aksine matematiksel olarak cok avantajlı bir durumdadır.bu olasılık gittikçe azalmakta ve sonu ölüm olmaktadır.ardışık olarak konulan mermiler silahta saat yönünde dönmektedir.biri öldüyse mermiler ardısık oldugu içn digeride ölücektir ama bu 2 adam için öle degildir.nedeni 1. adam öldüyse bu mermi ikinci sıradaki olabilir ve 2 adama ex olasılık olarak dönecek pas gecebilir.ölme olasılığı en fazla ilk tur için 5 adamdır o öldügünde tur basa dönecektir.bunun bir üstünde olasılıgı az olan 4. adamdır.o ölürse eger 5. kesin ölücektir.eger 3 ölürse 4de ölücek bu 2.adam içinde öle ama 1 ölürse 2.adam için bu sölenemez.bu adamın ölme olasılıgı en az olandır.en fazla olan ise 5 adamımızdır.ilk ve ikinci tur içinde gecerlidir.sonra oyun biter olasılıksal olarak tabi.

 4. Soruyu tekrar okuduğumda aslında kaçırdığım bir detayı farkettim

  soruda rus ruleti deniyor yani adam kendi de ölebilir

  ardışık olmamak şartıyla deniyor

  dolayısıyla ikinci tur asla olmayacak çünkü adamla birlikte 6 kişiler ve 2 mermi var 6 tetik çekilme durumunda 2 kişi ölmek zorunda

  her tetik çekişten sonra mermileri çeviriyor mu?

 5. Rus ruleti dediği için kendisinede ateş edicek bu yüzden başa dönmeyecek ayrıca 1 mermi kaldıktan sonra kimin ölme şansı en fazla diyor zaten 1. ve 2. kişi kesinlikle olmayacak kalanlardan ise 6. olandır çünkü 1 ve 2. adamlar vurulmazsa 3. vurulursa 4. kurtulur 4. vurulursa 5. kurtarır fakat 6. hiçbir zaman kurtulamaz (çünkü ilk 4 adamdan biri vurulmak zorunda ard arda konmadığı için mermiler)

 6. ılk turda illaki birisi ölür çünkü 6 kişiler ve 6 mermi var 1. adamın ölme ihtimali az ikinci ve üçüncününde öyle ya adam kendisi ölecek yada diğer ikisi ölecek kesinbir cevap yok ama en çok ölme ihtimali olan 6 kişiden 5. si olabilir…

 7. Tabancanın toplu kısmını 1den 6ya numaralandıralım.
  genelliği bozmadan her zaman ilk merminin 1. yuvaya konduğunu düşünelim. mermileri sabit hareket edeni horoz olarak düşüneceğiz.

  1 ler dolu yuvaları 0 lar boş yuvaları göstersin
  bu durumda mermiler
  101000
  100100
  100010
  şeklindeki 3 durumdan biri gibi yerleşir.

  eğer her 3 koşulun da yerleşme ihtimalini aynı farzediyorsak, soruda aksi blirtilmemiş
  horoz ilk mermi yerleşim durumu için 6 yuvadan herhangibirinde olabilir.
  1 ile başlarsa 2. ölen 3 numara
  2 ile başlarsa 2. ölen 1 numara
  3 ile başlarsa 5 numara
  sonra 1 numara
  sonra 5 numara
  sonra 4 numara

  aynı işlemi 2. ve 3. mermi yerleşimleri için incelediğimizde
  toplam oluşan 18 durumdan
  6 tanesinde 1 numaralı , 0 tanesinde 2 numaralı, 2 tanesinde 3 numaralı, 4 tanesinde 4 numaralı, 6 tanesinde 5 numaralı şahıs 2. mermi ile ölen kişi oluyor.
  demek ki tek mermi kaldıktan sonra en yüksek ihtimalle ölecek kişiler 1 ve 5 numaralar bu ihtimal de 1/3.

  ayrı bir inceleme yapıp tüm ölümlere bakarsak
  1. adam 2/3 diğerleri 1/3 ihtimalle ölüyorlar.

 8. ölme şansı en fazla olan adam 3. dür çünkü :d eğer 1. adam 2 merminin arasındaki boşluğa denk gelirse 2. adam ölür sıra döner ve 1. adam son merminin bir önceki boşluğa denk gelir ve bu seferde 2. adam öldüğü için onun yerine 3. adam sıkacaktır ve oyun son bulacaktır !!!

 9. “Eğer 1. turda 2 kişi ölmediyse tekrar 1. adamdan başlıyor.” cümlesinden ben bu oyunda adamın kenidisini bir mafya babası gibi düşünüp oyuna dahil olmadıgını düşünüyorum. Lakin aksi olsaydı zaten 2. tur demek yersiz olacaktı.

  Sorudaki önemli nokta ise ilk mermi ile bir kişinin ölmesi şartı ve ikinci mermi ile vurulma ihtimalidir. Yani mermilerin ardışık dizilmediğini de göz önüne alır isek

  X nolu adamın 2. mermide ölme ihtimali için kovan dizilim ihtimalleri şöyle olur:

  X=1 için: 3-6, 4-6 (2 ihtimal)
  X=2 için: (ihtimal yok)
  X=3 için: 1-3 (1 ihtimal)
  X=4 için: 1-4, 2-4 (2 ihtimal)
  X=5 için: 1-5, 2-5, 3-5 (3 ihtimal)

  Sonuç olarak 5. adamın 2. mermi ile vurulma şansı en fazladır.

Bir cevap yazın