Reçel

Naciye Nine şeftali reçeli yapacaktır.Tüm şeftalileri blendra koyup, suları çıkıncaya kadar karıştırır.Tam tencereye koyup kaynatmaya başlarken, her şeftali için bir tatlı kaşığı şeker koyması gerektiğini hatırlar.Bu durumda Naciye Nine kaç kaşık şeker ilave edeceğini nasıl hesaplar?

Author: hayatoykusu

öğrenciyim:))

20 thoughts on “Reçel

 1. Tüm şeftalileri suları çıkıncaya kadar karıştırdığını düşünelim.bunları bir tencereye koyabildiğine göre demekkki şeftalilerin kapladığı alan hepsinin parçalanmadan önceki alanından daha az. üstelik kaynatmaya başladıysa artık buharlaşmada olacağı için çok az miktarda şeftali suyu kalıcaktır.yani bunu tek şeftaliymiş gibi algılayabilir. tek kaşık yeter diyorum.

 2. şeftalilerin suyu çıkmıştır ama süzmemiştir kaynatınca o zaten bi kısmı buharlaşacak bi kısmı da şekerle kıvamlaşacak..
  yani şeftali püresini tartar, bi şeftalinin de çekirdeğini çıkarıp tartar, oranlar bence..

 3. Bir şeftali daha çırpar..ortalama gram geliyosa çıprtığı şeftalileride tartar.ve bir şeftaliden çıkan grama böler..böylece kaç şeftali çırpmış olduğunu bulur :) bence tabi.ben olsa öyle yapardım :)

 4. Maksat reçele limon damlatmak olsun :)
  böyle reçel yapılmaz.
  yılların naciyesi nine olmuştur ama daha reçelle marmelat arasındaki farkı bilmemektedir. bu yüzden de çekirdekleri saymak yerine şeftalilerin kabuklarını tartar, çıkan sonucun verdiği kafa karışıklığı nedeniyle de şeker yerine tuz atıp sene boyu naci amcanın şekerini düşürüp tansiyonunu fırlatan bir diyet uygular. garibim naci amca da kurt kocayınca misali ses çıkarmayıp kaderine rıza gösterir.

 5. Soruyu birazcık değiştirelim isterseniz şeftali çekirdekleri çöpte ve çöpçüler çöpü götürdüler naciye ninenin çöplüğe gitcek hali yok ya!!!!
  elinde başka şeftali de yok ki gramına göre hesaplasın…..
  bu durumda siz olsaydınız ne yapardınız

Bir cevap yazın