Prenses ve Şovalyeler

Bir padişahın kızına birbirinden güçlü, birbirinden kuvvetli birbirinden zeki üç şovalye taliptir. Padişah kızını kime vereceğinde kararsızdır. Belli bir süre sonra padişah bir yarışma yapmaya karar verir.Padişah  şovalyelerden  atları ile belli bir mesafede yarışmasını ister. Padişah şovalyelere “hanginizin atı en geride kalırsa kızımı ona vereceğim” der. Bu duruma göre kızı almak için hiçbir şovalye atını sürmeyecektir. çünkü geride olan kızı alacak. Ama bu gidişlede yarış başlamayacaktır. Bu şovalyeler nasıl bir yol izlemeliler ki yarış başlasın?

Author: ciyaye.xelat

bildiğim tek şey . zeka sorularını sevdiğim

47 thoughts on “Prenses ve Şovalyeler

 1. Cevap at değiştirip yarışmaksa bana göre bu soru yanlış. eğer 2 şovalye olsaydı her şovalyenin kendi atının bütünleyeni diğer şovalyenin atı olduğundan diğer şovalyenin atını alıp yarış koşullarını tersine çevirmek özdeş bir durum oluştururdu ve soru doğru olurdu ama 3 şovalye için her şovalyenin kendi atının bütünleyeni diğer 2 at birden olduğu için ona sadece 1 tanesi verilip yarıştırılması hem adil değil hem mantıklı değil hem de sorunun ilk koşuluyla özdeş değil. bu durumda şovalye elinden gelenin en iyisini yapıp birinci olsa bile prensesi kendi gerçek atı 2. gelirse kazanamaz. sonuç olarak ben olsam atımı değiştirmeyi kabul etmezdim.

  belki her şovalyenin kendi sahibi olmadığı 2 ata da birer kez bindiği 2 yarış yapılabilir ama o zaman bazı eşitlik durumları ortaya çıkabilir.

 2. Eğer cevap at değiştirmekle ilgili ise 1 kişi atı değiştirmez ve digerleri diğer atları kostururken o geride kalır … eger cevap böyle değil ise yarış turluk bir yarış ise bir kişi yarısır ama yarısı bitirmeden duranların arkasında durabilir ama bu kralın sorusuna baglı eger kral mantıken geride kalanımı istiyor yarısta geri kalanımı istiyor ona bağlı…

 3. Bence padişahın kızını vermeye niyeti yok.
  zaten soruda kraldan değilde padişahtan bahsediliyor, padişah kızına talip olma densizliğini gösteren bir şovalye olursa, padişah onun başını vurdurur. : )

 4. Cevap atları değiştirmek. şimdi arkadaşlar üçü atlarını nasıl değişirler :
  ali :1 veli:1
  veli :2 zeki:2
  zeki:3 ali:3

  bi rkişinin kendi atında kalması diye birşey yok. üsteki isimler şovalye yanın daki rakamlar at. görüldüğü gibi pek de sorun çıkmıyor değiştiriken..

  1. Şimdi şovalyelerimiz Ali , Veli ve Zeki olsunlar atları da sırasıyla Atılgan, Varyemez ve Zorbey olsun.

   Ali Zorbey’e , Veli Atılgan’a , Zeki Varyemez’e binsin.

   İlk durumda atların denk şovalyelerin yeteneklerinin farklı olduğunu düşünelim. Genelliği bozmadan Ali-Veli-Zeki aynı zamanda yetenek sırası olsun. Mantıklı olan Ali’nin prensesi kapmasıdır ama Ali’ni atına binen Zeki en yeteneksiz olduğundan Varyemez böyle bir yarışta sonuncu geleceğinden Veli en yetenkli olmadığı halde hem de yarışta 2. olmasına rağmen atına binen Zekinin yeteneksizliğinin sonucu olarak prensesi kapar.

   İkinci durumda şovalyeler denk atların farklı kapasitede olduğunu düşünelim. Genelliği bozmadan Atılgan-Varyemez-Zorbey atların kapasite sıralaması olsun. Atılgan’a binen Veli birinci olacaktır ama kendi atı Varyemez ikinci olduğundan kazandığı başarı sonucu bişey elde edemez. Zorbey’e binen Ali sonuncu geleceğinden yine 2. gelen ata binen Zeki hiçbirşey başaramamasına rağmen kendi atı sonuncu geldiği için prensesi kapar.
   örnekler çeşitlendirilebilir.

   Sorunun nereden kaynaklandığını ilk yorumumda yazdım.
   Lisede mantık konusunda bir önermenin değilini görmüşsündür. Burada bir şovalyenin atının değili bindiği at ve senin çözümüne göre binmediği diğer bir attır. Fazla söze gerek yok bu koşullar altında 3 at için çözümün yanlıştır. Aynısının 2 at için olanı da sitede sorulmuş bana göre onda sorun yok.

    1. Aslında soruyu yanlış yazmışım ama yorumumu okursanız onu kastetmediğim anlaşılıyor. tekrar okuyunuz.
     soruya verilen çözüm herkesin kendi atından farklı bir ata binmesi olduğu durumda çözümün doğru olmadığını söylüyorum. başka bir çözümü olmalı diyorum çünkü bu sorunun ilk koşullarını tam anlamıyla yansıtmıyor.
     thallusun alttaki çözümü oldukça mantıklı ve sorunun ilk koşullarıyla çelişmiyor.

 5. Bunlar şövalye değil mi bir tanesi kılıçıyla diğerini öldürür öbürüde ölmemek için kılıçını çeker , dövüşürler ayakta kalan kendi atı bir
  yere bağlayarak diğerlerini götürür sonuçta kendi atı en arkada kalır

 6. Padişah atları ile yarışmalarını istiyor yani herkes kendi atı ile yarışıyor. bir an önce atı bırakıp koşmaya başlardım.koşu bitince atı en geride olan şovalye kazancaktır. böylece kendi atıyla yarışarak güc ve kuvvetini göstrecek hemde padişahın söylediği sözü çözüp zekasını kanıtlayacak

  1. Bu çözümü hiç düşünmemiştim. gerçekten de atları bırakıp kendileri koşarlarsa atını en geride bırakan bileğinin hakkıyla başarmış olur. oldukça adil, mantıklı ve güzel bir yöntem.

 7. Bencede yarış alanı belli bir yer sonuçta ters yönü – kabül edersek ters yönde koşmaya başladıklarında 0 dan uzaklaştkça sayı küçülür yani ters istikamette en önde giden doğru yöne göre en arkada olur

 8. Muhtemelen herkes atlarını değiştirirler diyecektir, ama bence atları bırakıp kendileri koşarlar; şövalyelik ata binme kabiliyeti rüştünü ispatlamış kişilere verilen bir ünvandır; ama prenses te sürekli at üstünde olacak değil ya

  1. Sen atından indiğin anda biri senin atını kapıp ileriye sürebilir senin atın ileride kalsın diye, aynı bağlamda 3. şahıs onun atını sürme cesaretinde bulunamaz çünkü bilir ki öbürlerinden biri onun atını ileri sürecek. yarış başlar ama kurban ilk şovalye olur. durumu fark edip geri dönene kadar diğerleri diğer atları çoktan ileri sürmüş olabilir. şovalye zekalı bir adamdır yani bunu yapmaz

 9. Arkadaşlar şöyle olabilir.a,b ve c şovalyelerimiz olsun.1,2 ve 3 de atlarımız olsun sırasıyla a=1 b=2 c=3 şeklinde yaparız.a şovalyesi c şovalyesinin atını (3) öldürüp b şovalyesinin atını (2) alır. bitiş yerine kadar gider.sonunda kızı kapar :d

 10. Ben hiçkimsenin dediğine katılmıyorum. yorumumda da yazdığım gibi;
  ilk şovalye atından indiği anda biri onun atını kapıp ileriye sürebilir onun atı ileride kalsın diye, aynı bağlamda 3. şahıs onun atını sürme cesaretinde bulunamaz çünkü bilir ki öbürlerinden biri onun atını ileri sürecek. yarış başlar ama kurban ilk şovalye olur. durumu fark edip geri dönene kadar diğerleri diğer atları çoktan ileri sürmüş olabilir. şovalye zekalı bir adamdır yani bunu yapmaz.

  burada düşünülmesi gerek asıl noktaya kimse dikkat etmemiş olmalı ki o da “geride kalma” ve “nasıl bir yol” sözleridir.
  eğer yarışı 5 kilometre ötedeki ağacın etrafından dönüp geri gelme şeklinde yaparlarsa, padişah başlangıç noktasında sabit gözlemci olduğundan, ağacı dolanıp varış noktasına (padişahın yanı) ilk önce varan, aslında padişaha yakın olan ve geride kalan sayılabilir. geri ve ileri kavramları nereden ve nasıl bakıldığına göre görecelidir çünkü.

 11. Bence atlar baslangıctan geriye doqru sürülmelidir . böylece normal yolun tersine gittikleri için kim daha çok ilerlerse atı normal hizaya göre daha cok geri kalmıs olacaktır.böylece ters yönde gidip yarısı önde bitiren kazanabilecektir…

 12. Arkadaşlar yorumlarınızı okudumda bazı arkadaşlar zaten doğru cevabı vermiş ayrıca cok ta mantıklı

  macrohard arkadaşımızın cevabına bende katılıyorum.

  dikkat ederseniz bu bir yarışma … kılıç vuruşması yok… birbirlerini öldürselerdi arenada kapıştırılırlardı zaten

  atı en arkada kalan dediğine göre attan uzaklaşmak gelir..anlam olarak bir yanıltma var burada ve bunu kimse göremiyor..

  atı sağlam bi yere bağlarsın fark açılmasın diye…

  attan iner olduğu yöne doğru koşarsın at ile aran açılsın.

Bir cevap yazın