Ok

Bir Matematik dersinde konu hız zaman problemleri imiş. Ali hocasına demiş ki : ”Hocam attığımız bir ok hedefe hiç bir zaman ulaşamaz”.  Hocası “Nasıl  olur Ali, neden? “ diye sorduğunda ise “Hocam okun yolun yarısını t sürede aldıgını düşünelim. Kalan yolun yarısını  t/2 suresinde alır. Kalanın yarısını da t/4 süresinde alır. Bu sonsuza kadar böyle gider.Dolayısı ile ok hedefe hiç ulaşamaz” demiş.

Hoca nasıl bir açıklama ile bu haylaz öğrenciyi ikna etmiştir ?

Author: ZELION

11 thoughts on “Ok

  1. “sanırım” diyerek ve emin olmaz tavırdaki cümlelerin aslında kesinlikle emin olduğunu gizleyemiyor yournameis_hıdır :)

   taa millattan once ortaya atılmıs bir paradoks ama hala sasırtabiliyor :)

 1. Anlatılanlar soruyu baska bi boyutta düşünmemizi sağlıyor.yolun yarısını t/2 kalanın yarısının yarısını t/4,kalanın yarısını t/8 diyip sonsuza dek gidiyor denilmektedir.fakat okun bu tam yolun yarısını almak için geçen süre t/4+t/8+t/16…?=t/2 demek istediğin işte bu.yolların toplamı zaten t/2 dir.işlem sonsuzakadar gitse bile.bu suna benzer;iki sayma sayısı arasında sonsuz tane rakam vardır.ama bu ikisi arasındaki mesafe üzerinde bir rol oynayamaz.okumuzda t süre sonra hedefimize ulasacaktır

 2. ıki sayma sayısı arasında sonsuz tane rakam yoktur sonsuz tane reel sayı vardır efendim.rakam çok ayrı bir şeydir.{1,2,3,4,5,6,7,8,9,0} kümesi rakamlar kümesidir ve görüleceği üzere herhangi iki sayma sayı arasında belki hiç rakam da olmayabilir.mesela 123 ile 1678 sayıları arasında hiç rakam yoktur.sayı doğrusunu tamamen örten sayılar kümesi reel sayılardır efendim.
  soruya gelince
  bu soru bir paradoxtur.
  fare paradoxu vardır hani.peynire ulaşacağı yolun önce yarısını sonra kalan yolun yarısını sonra kalan yolun yarısını alırsa bu fare peynire ulaşabilir mi?
  kaplumbağa paradoxu vardır hani.bir atlet finiş çizgisi ile kendi arasındaki mesafenin tam ortasına bir kaplumbağa koyuyor ve hızını kaplumbağanın iki katı kadar ayarlıyor.atlet x km yol gittğinde kaplumdağa x/2 km gidecektir.bu şekilde bu atlet kaplumbağaya yetişebilir mi?
  yine top ile ilgili paradox vardır.top her sıçayışta bir önceki sıçrayışının yarısı kadar yüsekliğe sıçrarsa bu top bir süre sonra durur mu?
  seriler konusunda da anlatıldığı gibi sonsuz bir seri bir noktada sonlu olabilmektedir.herkese sevgiler…

 3. TOKAT ATAR..
  YADA KARŞISINA GEÇİP KAFASINA TAŞ ATAR YADA ATAYIM MI DİYE SORAR ALİ’YE.

  TABİ ALİ HALA HEDEFE ULAŞAMAYACAĞINA İNANIRSA “AT” DİYECEK
  TABİ YEMEYECEĞİ İÇİN İKNA OLACAK.
  BİRDE ŞÖYLE BİŞEY YAPABİLİR.
  ALİYİ CAMDAN ATAR..
  O DA YERE ÇARPTIĞINDA İKNA EDER YANİ :))

Bir cevap yazın