119 thoughts on “Müslüman mı? Hristiyan mı?

 1. Bu adam yurt dışında dönüyormuş yani istanbulda yaşıyormuş bu nedenlede tahmin olarak ben müslüman diyorum.eğer müslüman ve hristayanda başka bir şık varsa ben yahudi diyorum cevabı ise çok kolay ortalığı karıştırmak. :d :d

 2. Bu yazdığınızdan kesin bir sonuç çıkarmak bence mümkün olamaz. “Yurdışından döndüğünde” dediğiniz için “buralı” olduğunu düşünüp “Müslüman’dır” diyebiliriz belki ama o da kesin bir cevap olmaz bence.

  Yine de hem cami, hem kilise yaptırmış olması, hangi dine mensup olursa olsun hoşgörülü biri olduğu anlamına geliyor (başka bir çıkarı yoksa tabii:)). Sorudan ancak bunu çıkardım ben.:)

  Bu hoşgörülü olma durumu konusunda eski bir öğretmenim şöyle derdi: “Bir ülkede hem cami, hem kilise, hem havra varsa o ülke hoşgörülü bir ülkedir.”

 3. Yahudi olabilir. çünkü istanbula hem cami hemde kilise yaptırarak biz sizin gibi olsaydık havra yaptırırdık, fark var falan demeye çelışıyor olabilir. ama soruda hıristiyan mı müslüman mı diyor. eğer ikisinden biriyse müslüman derim.

 4. Kesinlikle müslümandır
  niye çünkü bir müslüman için hristiyanlıkta kutsal bir dindir
  ama hristiiyanlar müslümanlığı din olarak kabul etmezler
  dolayısıyla cami yaptırmazlar .
  *bir müslüman açısından ateist olmasındansa kutsal dinlerden birsinden olması daha iyidir

     1. Evet bir cami istanbula birde kilis’e yaptırmıştır.Bu arada kilis il oldu antep’ten ayrıldı.

     2. Kilise yazıyor sizin dediğiniz gibiyse soru yanlış olur özel isim öyle yazılmamalıydı.

 5. Adamın biri yurtdışından döndüğünde diyor soruda yani bu adam yerli 2 şey gelior aklıma benin 1.cisi : adam müslüman ve gittiği yerde hoşgörü görüyor gittiği yerde cami vardır insanlar saygı göstermiştir buda bu nedenle ülkesine yaptırmıştır. 2. ise : adam yurtdışından geldiği için ordaki ortamdan etkilenip din değiştirmiştir arkadaşımızın dediği”burakcolak” gibi müslüman ülkeye camii yaptırmış kendisi içinde kilise

 6. ıki tane soru cümlesi var hangisine cevap vereceğiz
  bu adam müslümanmıdır, hiristiyanmıdır sorusunamı yoksa
  bu adamın dini nedir sorusuna mı cevap vereceğiz.
  bu adam hakkında sadece zengin bir adam olduğunu söyleyebilirim

 7. Bence bu soruyu koran kişi bizim kişiliğimizi belirlemek için sormuş olabilir.Çünkü burda kesin bir cevap asla ve asla çıkamaz.Ben size müslümanlara saygılı bir hristiyan gösterebilirim.Dünya’da bunu örneği zaten yeteri kadar vardır.
  Eğer bir kişi müslüman diyor ise o kişi hristiyanları kötü olarak düşünüyor ve onların müslümanlığa karşı hep kötü bakışlarını görerek bunu söylemiş olabilir.
  Eğer bir kişi hristiyan diyor ise daha geniş bakan ve hristiyanların iyi taraflarını görebilen bir kişiliğe sahiptir.Yani bu soru bardağın boş tarafı ya da dolu tarafını görmek gibi birşey aslında benim kanaatimce.Ama yanılıyor da olabilirim :D ayrıca burda kelime oyunu olduğunu hiç zannetmiyorum.

 8. Yurt dışından dönmüştür cümlesi adamın müslüman olduğunu ele veriyor.adam demek ki yurt içinde yaşıyordu yani istanbulda yani müslüman. yurtdışından dönmüşse türk bir vatandaştır. cevap müslüman

 9. Allah kabul etsin müslüman kardeşimin ibadetini 2 adet camiyi yahudi kesinlikle yapmaz hiristiyanlar minareye bile tahamülü yok bana kalırsa müslüman dır
  neden mi 2 cami
  biri istanbul iline diğeri ise kilis iline 79 plaka yani

 10. Bence müslüman.demekki bu adam yurtdişından döndükten sonra ist. gelyosa demekki bu adam istanbulda oturuyodur.ve hrıstiyanlar kabadır hem cami hemde kilise yaptırmazlar.ama müslümanlar saygılıdır hem kilise hem de cami yaptırabilirler. cevap:müslüman

 11. osmanlının kilise yaptırdığını düşünen varsa bir kere daha düşünsün :) kiliseleri yıkmamışız demek daha doğru, o da ayıp olurdu biraz… ama camiye çevirdiklerimiz olmuş…

  neyse soruya gelirsek bir adamın İstanbul’a yada Kilis’e cami yaptırması ya da İstanbul’a cami ve kilise yaptırması onun dinini bilmemizi sağlamaz. parayla imanın kimde olduğu belli olmaz.

  örneğin arabistanlı lawrance denilen ingiliz ajanı, arapları türklere karşı örgütlerken kutsal kitabımızdan örnekler verirmiş ve bir çok alimden daha iyi yorumlar getirerek yaparmış bunu :)

 12. Bence çok iyi bir müslümandır. lakin cami yaptıran bir hristiyan allahı biliyordur ve bu onu müslüman yani inanan yapar klise yapmasının amacı ise kliseyle camii arasındaki farkları göz önüne sermektir. ama son söz olarak para ile imanın kimde olacağı belli değildir.

 13. Cami yaptırabilen bir tane hristiyan bile duymadım ama kilise yaptırabilen bi çok türk olabileceğini düşünüyorum cami yaptırmak o kadarda kolay değildir o nedenle kesinlikle türktür.

 14. “Yurt dışından döndüğünde” kelimesi bize buralı olduğunu verir, Burası ise Türkiye ise ki Türkiye; Cami yaptırması sıradan bir olay fakat Kilise yaptırması garip eğer Müslümansa istanbul’a kilise yaptırması biraz garip ama doğal (dinin gereği) ama hristiyansa da cami yaptırması çok garip çünkü buralı bir insan zaten kendi yurdunda müslümansa (istanbul cami dolu bir yer) cami ona en fazla 5 metre uzaktadır ama kilise ise az bulunduğundan direk kilise yaptıracaktır =)

 15. Kelime oyunu olacagını sanmıyorum çünkü kilis`i şehir olarak kastedseydi istanbul`u yazdıgı gibi ekleri ayırırdı. eger kelime oyunuysa o zaman da “kilis“ ise anlatım bozuklugu olur her yönden de türkçe kurallarına uymaz.

 16. Burada kelime oyunu var .Çünkü şöyle bir bakacak olursak iki cami yaptırdığını,bunların birini İstanbul’a birini Kilis’ e yaptırmış , ancak Kilis ‘ in “k” harfini küçük yazmalıydı zannedersem yanıtı belli etmemek için böyle yapmış.

 17. bu adam müslümandır çünkü adam yurtdışından ”geri” dönüyor yani türkiyede yaşyormuş adam camiyi müslüman olduğu için kiliseyi de ayıp olmasın diye yaptırmıştır
  2. cevap adam Kilis’e cami yaptırmıştır

 18. Zeka sorusunu dini olarak açıklayan arkadaşları kutluyorum adam hristiyandır ve çevresi onu müslüman sanmaktadır.dini insanlar tarafından fark edilmesin diye cami ve kilise yaptırmıştır.yukarıda olduğu gibi arkadaşlar hristiyan cami yaptırmaz diye düşüneceği içinde farkedilmez.

Bir cevap yazın