Motorlu Kayık

Bir ırmakta akıntı yönünde giden motorlu bir kayık X limanından Y limanına sabit hız ile 140 dakikada gitmektedir. Bu durumda kayığın motorunun uyguladığı itme kuvveti F dir. Motorun itme kuvveti 9F olursa, kayık aynı yolu aynı yönde 60 dakikada gitmektedir. Her durumda kayığa etki eden direniş kuvveti kayığın suya göre hızının karesi ile doğru orantılıdır. Kayık akıntıya karşı yönde hareket ederek Y limanından  X limanına  sırası ile önce F ve sonra 9F itme kuvveti ile giderse yolculuk süreleri arasındaki oran kaç olur?

Author: volvoxHCM66

6 thoughts on “Motorlu Kayık

 1. Kayığın ilk durumda -yere göre- hızı u , son durumdaki hızı v , akıntının hızı da a olsun

  soruda verilenlere göre
  6v=14u olur (*)

  akıntı kayığın hareket yönünde olduğundan
  ilk durumda kayığın suya göre hızı (u-a) , son durumda da (v-a) olur.

  kuvvet 9 katına çıktığına göre hız üç katına çıkmış olmalı,
  (v-a)=3*(u-a) , (*) daki u, v eşitliğini kullanırsak

  14u/6-a=3u-3a
  2u/3=2a
  u=3a bulunur.
  buradan da v=7a bulunur.

  neyse buraya kadar bulduklarımızdan 2a lık bir hız için f ve dolayısıyla 6a lık bir hız için 9f kuvvet gerekli.

  akıntının hızı korunuyorsa akıntıya karşı giderken 2a bağıl hız oluşması için yere göre a hızıyla gidiyo olmalı , aynı şekilde 6a bağıl hız oluşması için de 5a hızıyla gidiyo olmalı

  sonuçta gidiş sürelerinin oranı 5 olur.

  1. Bence en azından verilen cevaba harcanan emeğe saygıdan ona eşdeğer bir onay mesajı yazmalısın.

   örneğin şurada 7a yazmışsın ama orada 7a değil de 6a olmalı işlem hatası yapmışsın ya da ne bileyim yere göre hızı 2a iken akıntının hızı da a iken bağıl hız 3a olmaz vs gibi bişeylerin cevabın hatalı olduğunu söylediğin mesajda olması gerekli diye düşünüyorum.

   kısaca atla deve değil nerede hata yaptığımı da söyleyebilirsin.
   saygılar.

   1. Nasihat oluyor heralde bunlar.ama dediğim gibi daha önce tartışmış olsak da hıdır kardeş sorularıma en iyi ilgi gösteren ve çoğunu mantıklı bir şekilde çözen kişi sensin.
    ayrı bir teşekkür etmek lazım bunun için.yine herşeye rağmen ben senin çok iyi biri olduğunu düşünüyorum.öğrendiğim kadarı ile 35-40 yaş civarı yaşlardasın.kısaca burada en iyi çözüm yapan sensin.tüm puanlar senin için bundan sonra……

    1. Nasihat değil de beklenti diyelim.

     bi soruya 5 denilip bırakılmasını sevmediğim gibi bir cevap veren olduğunda yanlış denilip bırakılmasını da sevmiyorum.

     burada amacım soruları en doğru ya da en mantıklı çözen olmak değil o yüzden bunun benim için bir önemi yok. genel olarak soruların çoğunu önceden gördüğümden bunun zaten bir anlamı da yok. siteye girerken amacım varsa yeni güzel sorular (çok nadir denk geliyor) görmek, varsa sorulara benim düşündüğümden farklı yaklaşımlar (bu sıklıkla denk gelmekte) görmek, çözümü yapılmamış ya da yanlış yapılmış sorular arasından çözebildiklerim varsa başkalarının kafasını kurcalamasın diye onları cevaplamak.

     ayrıca o kadar yaşlı değilim, 30 bile değilim. bana puan vermek yerine yeni ve güzel sorular yazarsan daha çok sevinirim.

    2. Genel itibari ile sorularımın iyi olduğunu düşünüyorumbunu neden öyle söylüyorum diğer sorularla kıyaslama yapıyorum.gerçekten sorularımın iyi oldğunu düşünüyorum.değişik sorular sormaya özen gösteriyorum.şekilli sorular göndermeme lazım ama şimdi nasıl gönderebileceğimi bilmiyorum şekilleri.dediğim gibi hıdır senin yorumunu görünce ayrı bir zevk alıyorum.demekki yorum yazılabilecek sorular gönderiyorum.çok da yaşlı değilmişsin ama geçen gün bir tyorumda 15 yıl önce ortaokuldayken demişsin.hesabıma göre 30 lu yaşlar olmalı şu an için değil mi.daha başka sorularda sormak istiyorum seninle ilgili ama cevap vereceğinden şüpheliyim hıdır…..

Bir cevap yazın