Moskova Metrosu

Boris, okula daire biçiminde olan Moskova metrosuyla gidip gelir. Okul, daire üzerinde, Boris’in trene bindiği noktanın tam karşısındaki noktaya düşer. Böylece her iki yönden de okula gitmek aynı süreyi alır. Hem saat yönünde; hem saatin ters yönünde dönen trenler vardır. Tren tarifesi çok düzenlidir. Saat yönündeki arka arkaya iki trenin arasındaki zaman aralığı, ters yöndeki arka arkaya iki trenin arasındaki zaman aralığına eşittir. Örneğin, eğer saat yönünde iki trenin varışları arasında bir saat fark varsa, saatin ters yönünde iki trenin varışları arasında da bir saat fark vardır. Bununla beraber, Boris’in tren istasyonuna varış zamanları düzenli olmayıp, rastlantısal olduğu halde, saat yönünde giden trenleri, ters yöndeki trenlerden daha sık yakaladığını gözlemlemiştir. Bunu açıklayabilir misiniz?

Author: maretranquilita89

10 thoughts on “Moskova Metrosu

 1. çünkü saat yönünde giden ile ters yönde giden tren saatleri arası farklar eşit degildir. Ne demek istedim örnekleyelim. Diyelim ki her saat başı saat yönünde tren kalkıyor ve her saat başını 10 geçe ters yöndeki tren kalkıyor. Bu durumda istasyonda bekleyen kişi 1/6 ihtimal ile saat başı ile saat başını 10 geçe arası istasyona gelir ve ters yönde giden trene biner. 5/6 ihtimal ile de saat başını 10 geçe ile saat başı arası istasyona gelir ve saat yönündeki trene biner. soruda belirtildigi üzere de saat aralıkları düzenli ve eşittir ama iki tren arası zamanlar bir 10 dk bir 50 dk sürelidir. Umarım açıklayıcı olmuşumdur.

 2. Pisagor saat yönünde daha az yoğun çizgi varken saat yönünün tersinde daha yoğun çizgiler çizilebileceğini fark etmiştir.Saat yönünde daha az yoğunluk olduğu için çabuk yakalar.

 3. böyle şeyler düşünmeyin sorunun cevabı çok basit saat yönünde giden tren saat yönünün tersine giden trenden daima bir dakika erken geliyor ve böylece saat yönüne giden trene binme olasılığı artıyor çünkü:
  diyelim ki tren 30 dakikada bir geliyor.çocuğun gelişi rastgele olduğu için 29/30 ihtimalle saat yönüne 1/30 ihtimalle tersi yönde giden trene binecektir.bu kadar basit.

 4. jehat cevabın dogru ben açıklamasını yapayım 10 adet durak ve iki yöndede 2 toplamda 4 tren var diyelim ve her durak arası 10 dk
  saat 1:00 s 1 ve 6
  t 1 ve 6
  saat 1:10 s 2 ve 7
  t 10 ve 5
  saat 1:20 s 3 ve 8
  t 9 ve 4
  saat 1:30 s 4 ve 9
  t 8 ve 3
  saat 1:40 s 5 ve 10
  t 7 ve 2
  saat 1:50 s 6 ve 1
  t 6 ve 1
  3 ve 8 nolu durakları kullanıyorsanız saat yönündeki trenler ters yöndeki trenlerden herzaman 10 dk önce gelicektir ve ters yöndeki treni kaçırdıgınızda 40 dk beklemeniz gerekir
  9 ve 4 nolu duraklarda ise tam tersi olmaktadır

 5. Cevap basit arkadaşlar tranler aynı ray üzerinde gidemez yani raylardan bir tanesi içerde içerde giden ray daha hızlı hareket eder (Daire biçiminde olduğu için) soruda iki tren arası zaman farkı eşittir diyor ama aynı ray üzerindeki trenler için eşit diyor. içerde olan ray saat yönü olduğu için daha hızlı hareket eder

Bir cevap yazın