Mahkum ve Gardiyanlar

Bir mahkumu hapishaneden çıkartıp bir koridora sokarlar.Koridorun iki ucunda birer kapı vardır ve her kapıda birer gardiyan vardır.Bu kapılardan birisi özgürlüğe diğeri ise ömür boyu hapse çıkıyor.Mahkuma sadece bir soru sorma hakkı veriliyor ama gardiyanlardan birisi her sorulan soruya daima doğruyu diğeri de sadece yanlış cevabı veriyor ama hangi kapının özgürlüğe hangi kapının ömür boyu hapse çıktığı bilinmiyor (yani her zaman doğru cevabı veren gardiyan ömür boyu hapse çıkan kapıda, her zaman yanlış cevabı veren gardiyan ise özgürlüğe çıkan kapıda duruyor olabilir.) Mahkum, bir soru sorma hakkını kime ve hangi soruyu sorarak özgürlüğüne kavuşabilir?

Author: serginho

5 thoughts on “Mahkum ve Gardiyanlar

  1. Herhangi birine “Arkadaşına sorsam bana hangi kapının özgürlüğe açıldığını söylerdi?” diye sorar ve gösterdiği kapıya gitmem, yani göstermediği kapıya giderim.

  2. Herhangi birine “sen Gardiyan misin özgürlük kapısında duruyorsun” diye sorar gardiyan olduğunu reddederse yalancı ve ve özgürlük kapısının o olmadığını anlarım.

  3. Herhangi birine yalancının arkasındaki kapı özgürlük mü? Diye sorarım cevap evetse karşısındaki kapı hayırsa arkasındaki kapı.
    2. Çözüm herhangi birine doğrucunun arkasındaki kapı özgürlük mü? Diye sorarım cevap evetse arkasındaki hayırsa karşısındaki kapı özgürlüktür 3. ve 4. çözümü siz bulabilirsiniz.

  4. Mahkum bir soru sorma hakkını kime ve hangi soruyu sorarak.. Dediğine göre direk olarak doğru söyleyen yada yalan söyleyen gardiyanı bilebiliyoruz demektir ki bu durumda basitçe doğru söyleyen gardiyana hangi kapı özgürlüğe gider diye sorup onun gösterdiği kapıdan çıkmak yeterli olur :)

Bir cevap yazın