Lord

X ülkesinde bir kral 3 oğlundan en zeki olanını lord yapmak istiyor ve bunun için 5 şapka hazırlatıyor.Hazırlanan şapkalardan üç tanesi beyaz iki tanesi kırmızıdır. Vezir kralın haberi olmadan çocuklara kaç kırmızı kaç beyaz şapka olduğunu söylüyor. Daha sonra kral her birinin başına şapkaları koyuyor. Üçüne de beyaz şapka takıyor, kırmızıları saklıyor. Kendi başlarına ne renk şapka takıldığını görmüyorlar fakat kardeşlerinin başındaki şapkaların rengini görüyorlar. Kral kesinlikle konuşmalarını ve kendi başlarındaki şapkayı çıkarıp bakmalarını yasaklıyor ve başlarında hangi renk şapka olduğunu soruyor. Bir oğlu biraz düşündükten sonra kendi başında beyaz şapka olduğunu buluyor. Beyaz şapka olduğunu nerden anlıyor?

Author: OKYANUS

18 thoughts on “Lord

 1. Bu oyunun bir benzeri vardı… birinci ve ikinci kişi kesin cevap veremeyeceği için 3. kişi kafasında beyaz olduğunu anlıyor… doğru değil mi? benzeri romalılar dönemindeki bir af sistemi idi. bir de soru biraz hatalı olabilir…

 2. Cevabı henüz söyleyemem biraz zaman geçsin ama ipucu verebilirim kardeş.beyaz olduğunu bilen kişi diğerlerinin tepki vermeyişinden yola çıkıp bu kanıya varıyor yani onların durumuna göre beyaz olduğunu anlıyor.

 3. Bilen kişi şöyle düşünmüştür.
  eğer diğerlerinden biri benim ve arkadaşımın şapkalarını kırmızı ve beyaz olarak görseydi hemen atlayıp benimki kırmızı derdi.demekki onun görüşü ile bir kırmızı bir beyaz değil diğer kişi içinde aynısı geçerli.
  diğer ikisinden ses çıkmadığın görünce aralarından biri benim kafamdaki beyazdır der ve bundan emindir

 4. Evet dostoyevski sen olayı çözmüşsün anlatımının anlaşılması biraz zor olsada ne demek istediğini anladım.. bilen kişi 2. ve 3. kişinin ayrı ayrı ne düşünmesi gerektiğini hesaplıyor.. çok dolaylı bir soruymuş ama soruda yanlışlık yok..

 5. 1. kişi söyle düşünür:
  eğer benim kafamda kırmızı olsaydı, 2.kişi bir beyaz, bir kırmızı görecekti.
  bu durumda 2.kişi kendi kafasında kırmızı olsaydı, 3.kişinin kendi kafasındakinin beyaz olduğunu hemen söyleyebileceğini düşünürdü.

 6. Vezir 3 beyaz, 2 kırmızı olduğunu söylemişti buna göre, vede kırmızı

  3 beyaz şapka var.her birindede bir beyaz şapka olduğu söyleniyor.birisinde sadece beyaz var olurdu.çünkü iki tane kırmızı şapka vardı ozaman bir oğlanda sadece beyaz şapka oluyor.

  düşüncem böyle

 7. Arkadaşlar püf noktayı kaçırıyosunuz 3 kardeşin kafasında beyaz şapka varya bunlar zaten birbirlerini görüyorlar diyelim ben 2.kardeşim etrafıma bakıyorum kardeşlerimin ikisininde kafasında beyaz şapka var ben zaten biliyordum ki 3 beyaz 2 kırmızı var demekki lord 3 beyaz şapkayı 3 kişinin kafasına takmak için hazırlatmışki ben kardeşlerimin kafasına bakınca beyaz olarak göriyim yanılgıya düşüp kendi kafamda kırmızı olduğunu düşüniyim onun içinde ben kendi kafamda kırmızı olduğu yanılgısına düşiyim ama çocuk zeki olduğundan o numarayı yememiş.yani lord o çocuğu kral yapmak için soruyuda ona sormuş

 8. Soruda hata var. çünkü cevabı veren en öndeki çocuk ve bunkların arkaarkaya dizilmesi gerekiyor ve bu durumdada bir müddet sonra en öndeki çocuk ben beyazım diyor ve 100 de 100 doğru cevabı veriyor.
  soru bu şekilde olmalı.

 9. Ve bu arada 3 ünede beyaz takmıyor en öndeki kırmızı şapka takıyor diğer ikisi beyaz ve en öndeki ben kırmızıyım diye bağırıyor ve 100 de 100 doğru öylüyor.
  bu arada sadece 2 beyaz ve 1 kırmızı şapka var diğerleri teferruat..

Bir cevap yazın