Lambalar ve Anahtarlar – Olimpiyat Zeka Sorusu

50 lambanın bulunduğu bir oda var bu odanın dışında bu lambaları açan 50 anahtar var. Hangi anahtarın hangi lambayı açtığı bilinmiyor. Görevimiz hangi anahtarın hangi lambayı açtığını bulmak. Anahtarların olduğu yerden lambaları göremiyoruz ancak anahtarları açtıktan sonra hangi lambaların yandığını odaya gidip görebiliyoruz. Odaya istediğimiz kadar girip çıkabiliyoruz. Odaya en az kaç kere gidip gelmemizde lambaları açan tüm anahtarları belirleyebiliriz?

Author: Sherlocked

13 thoughts on “Lambalar ve Anahtarlar – Olimpiyat Zeka Sorusu

  1. 25. her seferinde bi tanesini uzun süre yakıp kapatır ve diğerini yakıp bakmaya gider. yakıp bıraktığı lamba biraz daha parlak olur böylelikle anlayabilir ve 25 kez gidip gelme ile hepsini bulabilir. Ama sanmıyorum Olimpiyat zeka sorusu için çok kolay bir cevap olurdu. :)

  2. 3 lamba için çözüm şöyle ; Birini yakar bekler 50 sn. sonra kapatıp 2.sini yakar ve içeri girer.
    Yanan lambanın anahtarı ile biraz önce yanıp söndürdüğü lambanın (ki lamba sıcaktır, ısınmıştır) anahtarını da biliyor. son olarak yanmayan lamba da ortaya çıkmış olur. Bu yöntemi 50 lamba için yapmak insanın elini yakar sanırım :)

  3. Cevap 6 Çözüm: 25 açık 25 kapalı 1. Odaya giriş.25 açığın 12 si kapatıp 13 unu açık bırakıyoruz 25 kapalının 13 ünü kapatıp 12 sini açık bırakıyoruz. Sonra 6A-6K,6A-7K,6A-6K,6K-7A sonra.. 6 kere odaya girmek yeterli.

  4. 2 üzeri N büyük eşit Lamba sayısı. N = 6 için bu yöntemle 64 lambaya kadar 6 sefer gir çık ile bulunabilir. Lambalar sürekli iki gruba ayrılarak açık ve kapalı konuma getirilmelidir. Örneğin bu soru için 25 açık 25 kapalı ile başlanmalı. Sonra 25li gruplar 12 ve 13 olarak ayrılmalı. her bir grup kendi içinde yarısı açık ve yarısı kapalı olmalı. Bu çözüm lambanın ısınması olayını ihmal ederek bulunmuştur. Eğer ısınma da hesaba katılırsa giriş çıkışlar yarıya indirilerek yani bu soru için 3 sefer içeri gir çık ile sonuca ulaşmak mümkün olabilir.

    Biraz daha açıklayıcı olmak için 50 yerine 8 lamba olsaydı şöyle olacaktı:
    A1, A2 A3, A4 açık A5, A6, A7, A8 kapalı olarak içeri girilecek ve L1, L2, L3 L4 açık olarak not alınacaktı. (burada A: Anahtarları, L: Lambaları temsil ediyor). A3 ve A4 kapatılıp A5 ve A7 açılacak. İçeri girip L1 ila L4 arasında açık olan ikisi A1 ve A2’ye ait olduğu tespit edileccek. Diğerleri de benzer şekilde hangi iki anahtara ait olabileceği not alınacak. Son kez (3. kez) A2 ve A6 kapatılacak A3 ve A7 açılacak. Tüm lambalar anhtarlarına kavuşacak. Mutlu SON :)

Bir cevap yazın