11 thoughts on “Kum Saati

 1. önce iki kum saati önce akacak şekilde birakılır.4 dk lık boşaldığında 7 dk
  lik olan kum saatinde 3 dk daha boşalacak.bu sıada 4 dk lık da hemen ters çevrilir.9 dk lık hesaba şimdi başlanır.3 dk nın sonunda her iki saatte ters çevrilir.(4 dk lık kum saatinin 3 dk lık kısmı akmıştır ve tekrar 3 dk akması için o kısımın akması gerekmektedir.)6 dk nın sonunda 4 dklık kum saati tamamen ters dönmüş,7 dk lık kum saatinin 3 dk lık kısmı akmıştır.bu yüzden 7 dk lık kum saati ters çevirdiğimizde 3 dk daha akar ve 9 dk tamamlanmış olur.

  doğru cevap bu mu emin değilim çünkü ilk 4 dklık kısmı saymadım

 2. ıki kum saatini aynı anda çeviririz, 4 dakikalık kum saati bitince tekrar çeviririz,7 dakikalık kum saati bittiğinde (oldu 7 dakika) 7 dakikalığı yine çeviririz.4 dakikalıkta 1 dk.lık kum kalmıştı.bu kum akarken (oldu 8 dk) 7 dakikalığada 1 dakikalık kum birikecek.4 dakikalık bittiğinde 7 dakikalığı tekrar çeviririz 1 dakikada burdan akacak.9 dakika geçmiş olur böylece.

 3. Eğer kum saatlerine dokunduğumuz anda ölçülecek zamanı ölçmeye başlayacaksak durum değişebilir ama böyle bir kısıtlama yoksa

  7a – 4b = 9 denklemi a,b pozitif tamsayıyken çözülür ki obeb(7,4)=1 olduğundan bu denklemin her zaman çözümü vardır.

  çıkan sonuca göre örneğin a=3 , b=3 gibi
  artık kum saatlerini başlatırız ve biteni ters çeviririz o kadar tek yapmamız gereken 4 dakikalık kum saatinin 3. kez (b=3) bittiğinde 9 dakikalık ölçüm süresini başlatmak ve 7 dakikalık kum saati 3. kez (a=3) bittiğinde ölçüm süresini durdurmak :)

  —–

  kabul ediyorum işlem biraz uzun sürebilir ama her belirlenen zaman bu şekilde ölçülebilir. tek kısıtlayıcı koşul kum saatlerinin bitim sürelerinin obeb lerinin ölçülecek süreyi bölebiliyo olması.

 4. ilk olarak 4 dk’lık kum saatini başlatırız süre dolduktan sonra kumun olduğu kadarni bir cetvel yardimiyla kumun bittiği yere kadar mm ölçeriz ve çıkan sonuçu tekrar bir cetvel yardimlyla 2 böleriz atıyorum mesela kum yerden yüksekliği 7 cm 7’nin yarsi 3’5 dir tam yarısının olduğu yerden kalemle işaretleriz ve daha sonra kadranın ters çewirerek 4 dk tekrar dolamsını bekleriz 4 dk dolduktan sonra 7 dk olan kum saatini başlatırız onun bitmesine yakın bir süre içersinde 4dk olan kum satini tekarar başlatırız
  kumun seviyesi kalemle işaretlenen yere geldiginde 9 dk ölçülmüştür bu olay bu kadar basit saygılarla fermat

  1. Bu soruda da cetvel işin içine girmiş eğer sende cetvel varsa ben de çin malı casıq marka timerlı saat var. ayarlaım 9 dakikaya kum saatlerini de başlatırım saat sıfıra gidene kadar kum saatlerine akrobatik hareketler yaptırırım.

   yani demek istediğim bu tür sorular genel itibariyle gerçek hayatta karşılaşamayacağımız durumlar. amacımız aslında 9 dakikayı ölçmek değil soru bunu hedeflememekte , sorunun hedefi sadece o kum saatleriyle bun ölçmekte. soruyu soranın amacı 9 dakikayı belirlemek değil bunu kavramamız soruyu çözmenin yarısıdır sanıyorum.

   neyse başka bir yorumunun altına da yazdığım gibi kimse kimseden daha zeki değil ben ya da başka birileri eleştirdi diye sorulara fikir üretmekten vazgeçme, saygı çerçevesinde olduktan sonra yanlış bir yorum da değerlidir.

 5. ılk önce 7 dakikalık kum saatini kullanırlar saat boşalınca 4 dakikalık saatin kumunun yarısına kadar gelmesini bekler ve gözlemlerler 7+(4-2)=9 olduğuna göre cevap bu bence

 6. En basiti 4 dk lığın kumunu ölçüp yarısını akıtırız bu dakikayı saymayız.yarısı akınca hemen yan çevirip yere koyarız daha sonra 7 dklık olanı akıtırız.o bitince 2 dklığıda akıtırız.işte 7+2 den 9 dk en pratik yol tabu oynarken :dd:

 7. şimdi bu kum saatine bağlı birini düz alırız birini kıvrımlı alırız 7 dk düz alırız daha çabuk aksın die 4 lt kıvrımlı olana koyarsak o daha geç akacaktır ve ikisini aynı anda başlatmayız 7 lt olanın yüzde sekseni dolduğunda diğerini işleme koyarız….

 8. şimdi arkadaşlar bu işin dogrusu şudur ögretmeni çocuguma ders olarak bu soruyu vermiş biz veliler bu soruyu cevaplarken bu kadar zorlandıgımıza göre ilkokul 2 sınıfa giden ögrenciler nasıl çözecek anlamıyorum belkide ögretmende bilmiyor ögrenmek istiyor o zaman anlatayım 100 de 100 dogrusu okuyunca basitmiş diceksiniz
  her iki kum saatinide başlatıyoruz 4 dakikalık kum saati bittiginde 2 ci 4 dakıkalık zaman için tekrar çeviriyoruz 4 dakıkalık zamanın dolmasına 1 dakika kala 7 dakikalık kum saatinin kumu bitiyor ve tekrar çeviriyoruz 2ci 4 dakikalık zaman bittiginde 7 dakikalık kum saatinde 1 dakıkalık zaman kadar kum boşalmıştır tekrar çevirdigimizde 9 dakikayı tatmalamış olur yani 4+4+1=9
  burada 7 dakikalık kum saatini 1 dakikalık zaman için kullanıyoruz

 9. 1) İki kum saatini de başlatırız.
  2) 4 dk sonra 4’lük kum saatini ters çeviririz.
  3) 3 dk sonra iki kum saatini de ters çeviririz.
  4) 3 dk sonra 7’lik kum saatini ters çeviriz.
  5) 3 dk sonra 7’lik kum saati de boşalır ve 9 dk olur.

 10. 1.Çözüm
  1-) 4 dakikalık kum saati ve 7 dakikalık kum saatini ters çeviririz.
  2-) 4 dakikalık kum saati bittiğinde tekrar ters çeviririz.
  3-) 7 dakikalık kum saatinde 3 dakika kalır. Oda bittiğinde 4 dakikalık kum saatinde 1 dakika kalır.
  ( Yani kısaca, 2 kere 4 dakikalığı bir kerede 7 dakikalığı çevirdiğimizde 7 dakikanın sonunda 4 dakikalık kum saatinde 1 dakika kalır.
  4-)Bundan sonra iki kez 4 dakikalık kum saatini çevirerek 9 dakikayı tamamlamış oluruz.(1+4+4)

Bir cevap yazın