Kralın Yalan Oyunu

Zamanın birinde bir kral sıkıntısından bir eğlence düzenlemiş. Tüm halka bir duyuru yapmış:

Eğer kim bana gelip birşeyler anlatır ve  yalan söylediğini düşünmemi sağlayabilirse ona ağırlığınca altın verecegim“.

İzdiham olmuş ve herkes sırayla hikayesini anlatmaya baslamış: Kimisi dünyayı parmağında döndürdüğünü kimisi uçabildigini söylerken kral hepsine “evet çok güzel, olabilir, mantıklı..kem küm” şeklinde cevaplar verip hem dalga geçiyor hem eğleniyormuş. Ta ki karşısına adamın teki gelip ağırlığınca altını alana kadar.

Adamın hikayesi neymiş ki, kralın  altınları vermesine ikna etmiş ?

Author: egulderen

23 thoughts on “Kralın Yalan Oyunu

 1. Aynen şöyle demiştir..
  -rahmetli dedeniz bir savaşa çıkacaktı ancak o gün hazinede yeterli para yoktu ve dedniz dedemden bir küp altın borç aldı.ve borcumu torunum torunuma ödeyecek dedi.şimdi ddedenizin borcunu ödemeniz iiçin buraya geldim…dedi
  -kral br anda kuyruklu bir yalandır bu dedi
  -adam da krala dediki..yalan ise o halde ödülümü alayım….

  1. Bence bide benim cevabımı okuyun : işte okyanusun dediği gibi bir küp altın borç aldı ödemeniz için geldim meselesi ama sonu bence şöyle :
   eğer kral doğru derse gene verecek yanlış derse gene verecek illede verecek verecekde verecek

 2. Arkadaşlar zor bir soru değilki.kralın hoşuna gitmeyecek onunla ilgili birşey söyleyen kazanır altını.mesela kralın karşısına çıkıp sen şöylesin senin ailen şöyle karını aldatıyorsun yolsuzluk yapıyorsun savaştan korkuyorsun….gibi şeyler.kralda bunun yalan olduğunu iddia edecektir muhtemelen..anladınız mı…

 3. Okyanus “arkadaslar cok kolay” diyor ama yanılıyor. cunku en basta verdigi masalımsı dildeki yazıdaki disinda bir hikaye parayla sonuclanmayabilirdi. yani borcun var demek zorunda…

  oysa kralin hosuna gitmeyecek herhangi bir sey altınları almasına yaramayabilirdi…”kral anani bilmem nerde gormusler” der ve kral da “he he haklisin” der gulerdi belki. krali tanımadıgımız icin nasil cevap vercegini bilemeyiz :)…sonucta altınları vermemis olurdu..ama “borcun vardi” kismina haklisin derse o zaman “borcunu ode” der adam, yok “yalan soyluyorsun” derse bu kezde o zaman odulu ver der yazdıgın gibi…

  neyse geleneksel krallı sorulardan biri burda eksik kalmasin diye yazmistim zaten bu soruyu..

 4. Bu soruda okyanusun verdiği cevapta sadece “küp altın” yerine “ağırlığınca altın” cumlesini değiştirmek gerekir. çünkü kral adamı haklı bulursa ve ödülü vermek istemeyip sadece borcuvermekle yetinirse sadece bir küp altın verirdi…oysa soruda ağırlığınca altını alabilmiş adam..

  cevaba ufak bir düzeltme..

 5. Hikaye şu olmalı .
  ben köyümde koyumları güderken tellallarınızdan sizin halk arasından doğru olduğuna inandığınız bir hikaye anlatana kilolarca altın vereceğinizi duydum ve köyümden kopup yolalara düştüm.az giitim uz gittim huzurunuza geldim.
  kral bu hikaye karşısinda dona kalır.doğru evet kem küm derse altınları vermek zorundadır.yalan derse işin aslına göre de altınları vermek zorundadır.bu genç altınları alır.

 6. şöyle bir yaklaşım da bulunmak istiyorum. örneğin kral tüm bunları söylemiştir ve borcunun olduğunu da kabul etmiştir ama ya kral borcunu ödemezse işte o zaman altını alamaz.yani borcunun olduğunu söylüyor fakat ödemiyor. bu durumda herhangi bir hikaye anlatıp söylemesi gereken şey şudur ‘KRALIM BEN, YALAN SÖYLEDİM’ böylece kral evet haklısın derse yalan söylediğini kabullenir ve altınlar adamın olur.zaten, yalan söylüyorsun derse altınları kaybeder. SAYGILARIMLA….

 7. Arkadaşlar çok basit adamın anlatacağı şudur:
  kralım, sizin babama küpler dolusu altın borcunuz varmış.. eğer doğru söylüyorsam borcunuzu ödeyin, yalansa ödülümü verin.. :)
  saygılar..

Bir cevap yazın