Kağıt Parçası

Bu soru, Avrupa’da özel bir şirketin sınav elemesinde sorulan IQ sorusudur.

Bir adam yıllar boyu Almanya’da bir bankada çalışmış ve emekli olmasına yakın artık yurda dönmeye karar verdiği gün “lan felekten bir gün çalayım bari” deyip bir bara gitmiş. Barda içkisini içerken karşısına çok güzel bir kadın oturmuş. Bizimki kadına hayran kalıp hemen garsonu çağırıp kağıda “tanışabilir miyiz” mesajını yazdıktan sonra garsonla kadına göndermiş. Kadın kağıdı almış, okumuş adama imalı bir bakıştan sonra kağıdın arkasına bir şeyler yazıp kağıdı tekrar adama geri göndermiş. Adam kağıda bakmış bakmış… Hiç bir şey anlamamış. Yazı ne Almanca, ne de bildiği bir dile aitmiş. Gitmiş kağıdı en yakın arkadaşına verip “ya bunu bir kadın bana yazdı ben anlamadım ne yazıyor burada” diye sormuş. Arkadaşı kağıdı okur okumaz “sakın bir daha beni arama arkadaşlığımız sona erdi” deyip yanından gitmiş… Adam şaşkın bir halde eve gidip anne babasına “ya siz eskisiniz bilirsiniz burada ne yazıyor” diye bu sefer onlara sormuş. Anne babası kağıdı okuyunca adamı evlatlıktan reddetmişler. Karısına göstermiş, karısı boşanma davası açmış. Adam artık çıldırma noktasına gelmiş “len” demiş “bunu en iyi anlayan doktor olur, ne de olsa onların yazısı karışık” deyip bir doktora gitmiş. Doktor kağıdı okuyunca çok sakin bir şekilde izin isteyip odasına girmiş aradan 1 saat 2 saat geçmiş doktor yok… Bizim adam merak edip odaya girince bir bakmış ki doktor tavanda sallanıyor; kendini asmış. Adam en sonunda pes etmiş. “Len bu kağıt başıma çok işler açtı, başkasının da hayatını karartmasın” diye kağıdı çalıştığı bankanın kasasına koyup evine gitmiş. O akşam da tesadüf bankaya hırsızlar girmiş. Kasadaki bütün paraları almışlar tam kaçacakları sırada hırsızların reisi kağıdı görmüş. Reis kağıdı okuyunca birden ”çabuk paraları yerine koyun” demiş ve bütün paraları kasaya geri koyduktan sonra çekip gitmişler.

Şimdi gelelim sorumuza. Haliyle “bu kağıt’ta ne yazıyor?” diyeceğim…

Author: mamamia

35 thoughts on “Kağıt Parçası

 1. Bazıları diğer yazıyı okuyamayıp tanışabilir miyiz? okududuklarını söylüyor ve arkadaşı tanışabilirmiyiz yazısını görünce saygısızlık yapıldığını sanıp küsüyor halbuki adam arkadaşına ?ya bunu bir kadın bana yazdı ben anlamadım ne yazıyor burada? diyor yani bu yazının kadının yazısı olduğunu söylüyor ki o zaman çelişkiye düşürlür ama kağıtta ne yazıyor?sorusuna verilebilecek cevap tanışabilirmiyiz? olur ne de olsa kağıdın bir yüzünde “tanışabilir miyiz” diğer yüzünde ise anlaşılmaz yazı var anlaşılmaz yazı nedir o da meçhul ;)

  1. Adamın kağıt yolladığı kadın aslında polistir.Adamın birlikte bara geldiği arkadaşı ise kadının kardeşidir.
   Kadın kağıda : Seninle çıkabiliriz ancak bunun olması için annenin ve babanın seni reddetmesi gerekiyor ve karından da boşanmalısın.Akşam bankada soygun olacak yazıyor.
   Adam bu yazıyı okuyamıyor onun için arkadaşına ( kadının kardeşini ) gösteriyor arkadaşı bunu görünce sinirleniyor ve terk ediyor.
   Yazıyı okuması için annesi ve babasına gösteriyor.Annesi ve babası kağıdı okuyunca evlatlıktan bu yüzden reddediyor.Karısına gösterince karısı da bu yüzden sinirleniyor ve çekip gidiyor.
   Gelelim doktora : doktor aslında kadının kocasıdır.Adam kağıdı doktora getirince
   doktor bu olayı kaldıramıyor ve intihar ediyor.
   Adam akşam kağıdı bankanın kasasına koyduğunda hırsızlar geliyor ve kağıdı okuyor polisin önceden haberi olduğunu düşünüp oradan kaçıyor.

 2. ış başvurusu yaptığım bi şirket bana bu soruyu üstelik ıq ölçüyoruz bahanesiyle sorsa ne tepki vereceğimi düşünemiyorum :)

  zaten insanların zeka testine tabi tutulmasına karşıyım. zekanın testi mi olur, bilgi testi olsa neyse.

  sorunun cevabı ne olabilire gelirsek heralde sedo2007 arkadaşımızın dediğidir, yoksa kadının cevabını bulmaya kalksak, maymuncuk gibi her kapıyı açan bişey bulmamız gerekirdi o da biraz zor olurdu. baksanıza kağıdı okuyan dumur oluyo bi bizim felekten gececi bişey anlamıyo.

 3. Kağıtta ne yazdığı hiç önemli deil.iş başvurusunda sade düşünmeyi isteyen bir soru.soru:bu kağıtta ne yazıyor? cevap bu kağıtta bu hikaye yazıyor.yani size verilen soru kağıdında.hikayedeki anlatılanlar ise dikkati başka yöne çekmek.kafa bulandırmak.

 4. Enteresan bir soru… sanırım, soruya yakışır biçimde iyi cevap hikaye eden, işi götürür, diyorum.

  sadece bir açılım olarak aşağıdaki notu düşüyorum;
  bana göre, herkes kendisine göre anlam çıkarmaktadır, şöyleki, arkadaşı, nottan, kendisinin beş para etmez bir biri olduğu sonucuna, anne baba nın, işe yaramaz oldukarına, karısının, ne kadar paçavra olduğuna, doktorun ne kadar zavallı olduğuna, hırsızında, başının nasıl belaya gireceğine gibi anlamlar çıkarması lazım gelir. yani orada oyle bir cümle yazılı olmalıki onu okuyanlar, kendileri açısından ya hakaret, ya ihanet, ya saygızılık, ya acıma, yada tehdit bulsun içinde.

 5. çok fazla merak ettiği için adamın başına gelmeyen kalmıyor
  ama kendine zarar verme pahasına
  kağıtta yazanı öğrenmekten de birtürlü vazgeçmiyor.
  şirket bu noktada en mantıklı cevabın ya da
  yapılması gerekenin “vazgeçmek” olduğunu söylüyor.

  1. verdiğin cevap mantıklı ‘fazla merak iyi değildir’ bildiğimiz gibi bu dev sömürücü şirketler, kirli çamaşırlarının kendi elemanları tarafından araştırılmasını istemezler. çünkü iki kişinin bildiği şey sır değildir. o kadar paraya yasal yollardan sahip olmadıklarını, başkalarının bilmesini kesinlikle istemezler. bu yüzden bu soruyu sormalarındaki amaç, işe alacakları elemanlarda bu tür bir eğilim varmı yokmu bunu önceden kestirmek olabilir.

 6. Doğru cevap = halilibo6 nın ki;
  halilibo6 diyor ki:
  18 eylül 2009, 09:18
  kağıtta ne yazdığı hiç önemli deil.iş başvurusunda sade düşünmeyi isteyen bir soru.soru:bu kağıtta ne yazıyor? cevap bu kağıtta bu hikaye yazıyor.yani size verilen soru kağıdında.hikayedeki anlatılanlar ise dikkati başka yöne çekmek.kafa bulandırmak.

 7. “bu kağıtta ne yazıyor?” sorusuna cevap verirken şirketin sınav elemesini mülakat usulü değil de yazılı yaptığını nasıl farzedebiliriz ki, sorunun başında bu sınavın yazılı olduğu söylense belki :)

  benim aklıma ilk sözlü bir sınav geliyo hele böyle bir hikaye varsa bu seçenek daha da ağırlık kazanıyo.

  kısaca tipik nereye çekersen oraya gider kelime oyunlu sorulardan birisiyle daha karşı karşıyayız.

  bu arada böyle nesnel kesinlik içermeyen sorular için “cevap = şudur , başkası da yanlıştır” derseniz, sadece komik olursunuz. tavsiyem tabi uygulamak size kalmış, “cevap şu olabilir” demektir.

  soruyu sormak(soruyu siz üretmiş olsanız bile) onun tüm haklarını elinizde tutmayı sağlamaz. yani soruyu ben yazdım cevabı da benim dediğimdir di-ye-mez-si-niz. bu top benim, benim dediğim kurallarla maç yapacaz derseniz o oynadığınız oyunun adı futbol olmaz, çünkü futbolun kuralları bellidir ve topun sahibinin kim olduğuna göre değişmez.

  sonuç olarak halilibo6 arkadaşımızın yazdıkları doğru olabilir ama onun yazdıklarının tek cevap olduğu -kesinlikle- yanlıştır :)
  hiçbir olgu kendi kesinliğinden daha kesin sonuçlar doğuramaz, bir terazi 10-20-30 gr gibi ölçümler yapıyosa onunla 105 gramı tartamazsınız, dolayısıyla 110 gr tarttığınız bir nesnenin gerçekte 109 olmadığını iddia etmek saçma olur…

 8. Bence bu soruya karşılık beklenn cevap aslında hepimizin beklediği gibi düz bir cümle değil..şimdi iki ihtimal var…1. ya felsefi bir cevap beklenmektedir….2. yada soruyu daha dikkatli okumalıyız..cevap mutlaka içindedir….çünkü eminim işveren şirket geleceği gören bi eleman aramıyordur !! herkese iyi eğlenceler…(felsefi cevap derken tıpkı bu sandalyeyi yok edin “”hangi sandalyeyi”” cinsinden…)by

  1. Ben de bir kez daha bu hikayenin bize bir kağıtta yazılı olarak verildiğini nereden çıkardığımızı soruyorum, bana bu eleman alma sınavının sözlü yapılıyo olma ihtimali yazılı yapılıyo olma ihtimalinden daha yüksektir hele ki böyle bir soru içeriyoken.

   zaten yerli yersiz itiraz eden birisi olarak, iş böyle inada binmişken bundan sonra ne yazılırsa yazılsın itiraz ederim gibime geliyo :)

 9. Yorumları okumadım çünkü sorunun cevabını cok net bir şekilde biliyorum kağıtta şu yazıyor :

  ortamda 2 kağıt var biri elinizde tuttugunuz ve üstünde soru yazan kağıt bu kağıt diğeri metinde ki kağıt burada web sayfasında okuyoruz fakat bunu size kağıtda yazılı verdiklerini düşünceksiniz.metindeki kağıtta yazan ise bizi ilgilendirmez.

  1. Bence yorumları da bir okumalısın, bu söylenenlerin bize bir kağıtta verildiğini (en azından ben) nereden çıkardığımızı anlayamadım.

   tipik bir kelime oyunun ortam değiştirince özelliğini kaybettiği soru görmüş oluyoruz.

   hani vardır ya
   fransız, ingiliz, alman yaya yemek yemeye gitmişler . neden 3 kişilik sipariş vermişler sorusu nasıl yazılıyken hiçbir anlam ifade etmiyosa. yukardaki soru da bize bu tüğr ortamlarda verilince bişey ifade etmez. elimize bu yazının yazdığı bir kağıt tutuşturulsa ve kağıtta ne yazıyor dense neyse ya da bu sorunun bir kağıtla bize ulaştırıldığı söylense neyse.

   bu arada “… düşünecekseniz.” demek pek hoş değil sanırım. istersen neleri düşüneceğimize bırak da biz karar verelim. ben bunun bize kağıtta verilmediğini ve sözlü olarak söylendiğini düşünüyorum ve fikrimi de değiştirmeyi düşünmüyrum çünkü soru benim düşündüğüme daha yakın bir ifade içermekte. yukarda bikaç kez daha söylediğim gibi bu tür soruların bulunduğu bir şirket işe alım sınavının sözlü yapılıyo olması benim şu ana kadarki hayat tecrübemle daha çok örtüşüyo. aksi bir durumu ancak belirtilmesi (yani bu sorunun sınav katılımcısına yazılı verildiği açık şekilde belirtilmesi) halinde düşünebilirim :)

 10. Hadi ya, bu soru baya su goturmus. Neyse, Hidir arkadasimiza katilarak ve maalesef pinarin ve diger arkadaslarimizin israrli bir sekilde, ‘bu kagitta bu soru yaziyor’ demelerini pek katilamiyorum. Cunku, eger sorumuz, not olarak, “yazili yapilan bir sinavda bu soru sorulmus” denseydi; verilen cevap pek bir carpici olabilirdi. Ancak, fevkeladenin fevkinde bir cevap gibi olamasina ragmen; soruda yazili soru oldugu vurgusu yapilmadigindan; ben ‘yuru kim tutar seni’ gazlamasiyla, Hidira katiliyorum. Yani, bana bu soru, elime yazili olarak verilmis olsaydi, verilen cevabi kabul ederdim. Aksi halde hayatta kabul etmem…

  Peki ne yapmali, sanirim, soruyu yazan arkadas, sorunun tanitim kisimina, bu sorunun yazili mi yapildigini sozlu mu yapildigini belirten bir not dusmesi gerekiyor…

 11. Ya bu sorunun bir cevabı yoktur arkadaşlar bu soru sadece bu sitede yayınlanmadı ve diğer sitede yayınlayanlarda söylediler bu sadece tehmin yürütme yeteneğimizi ölçmek için kullanılan bi soruymuş örneğin bu da onun gibidir:
  iki kız aynı evde kalıyorlar birisi partiye gidecek bu kız gidiyor kız gittikten sonra arkadaşı onun yatağına yatıyor kız eve geri geldiğinde ev kapkaranlık ve o sırada bir araba farı eve yansıyor ve duvardaki saati aydınlatıyor bununla birlikte kız yatağın altına bakıyor ve orada arkadaşının cesedini görüyor soru:
  kız arkadaşının cesedinin orada olduğunu nasıl öğrenmiştir buna cevap olarak şunu diyenlerde var:
  duvara saat yansıyınca kız duvar saatinin durmuş olduğunu görür ancak hala bir yerlerden tik tak duyulmaktadır kızdan bu tiktakların geldiği yere yani kız arkadaşının kol saatinin sesine bakmak için yatağın altına bakar.ses oradan geliyormuş ya ve bunun gibi bir kaç tanesi daha var en önemlisi bu tür sorular bize kafayı yedirtmek amacıyla bulunmuş cevabı olmayan şeylerdir.

 12. bence cevap şu..kağıtta ‘dün akşam seninle beraber olduktan sonra tasarladığım banka soygunu şöyle şöyle olacak sonra anne babanı öldüreceğiz hhahahaha ………’yazıyor.kadın doktorun karısı,arkadaşının metresi,ve çetenin reisi.aynı zamanda çeteyi bu kişiler karısı ve anne baba da oluşturuyor..ve bu dili de sadece çetenin elemanları biliyor..arkadaşı terk ediyor çünkü bu yazıyı yazabilecek tek kadının metresi oldugunu biliyor ve arkadası metresine asılıyor..doktor intihar ediyor çünkü karısının kendini aldattığını öğreniyor..karısı boşuyor çünkü aldatıldığını düşünüyor.anne babası reddediyor çünkü soygundan sonra reisle beraber onları öldüreceğini düşünüyorlar..ve sarışın güzelimiz..ah sen yok musun seeen..sen de soygunu durduruyorsun..içinde bankacı arkadaşa karşı sevgi vardı..biliyordun ki bu adamcağızın bütün parası bu kağıtla beraber bankadaydı..eğer parayı çalarsan adama parasını da geri iade edemeyecektin..iade etsen tüm foyanız ortaya çıkacaktı..bütün kötülüğün başı olan senin içinde de merhamet kırıntıları vardı..tüm sevdiklerini almıştın adamın parasını almaya gönlün razı olmadı..ve bu aşkın için soygunu iptal ettin..
  olay budur…..
  alın size senaryo.. işi kaptım mı?

 13. Arkadaşlar bnce şöyle oluyor.kadın kağıda bir banka soygunu yapacak çeteyi yakalamak için diğer polislerle plan yaptığını(hatun polis) ama çok yorgun olduğunu yazıyor ve cep telini yazıyor.bu kadın arkadaşının kardeşi doktorun karısı.annesi ve babası oğlunun evli olduğu halde başka kadınlarda gözü olduğu için evlatlıktan reddeder. karısıda onu aldattığını düşündüğü için boşanma davası aça.soyguncularda kağıdı görünce yaptıkları soygunu polisin bildiğini düşünür.bu yüzden hiç bişey almadan giderler :)

 14. Doğru cevap:
  söylediğim gibi bir şirkette bir sınavda sorulmuş bir sorudur ve bu sorunun kağıt üzerinde sorulduğunu düşünürsek bu kelimesine dikkat etmek gerek yani bu hikayenin yazdığı kağıtta ne yazıyor oluyor bunun cevabı da bu hikayedir

 15. Cevabı biliyoruuuuuuuuuuuuum:) kağıtta “ne yaptığını biliyorum” yazıyordur.arkadaşı görünce onuna arkadaşlığını bitirmiş. çünkü adamı adamın karsıyla aldatıyormuş. korkup ayrılmış haliyle.anne babasına gösterdiğinde onlarda onu terketmiş. çünkü adam aslında evlatlıkmış. ve bu gerçek yıllarca ondan saklanmış.karısı da ona boşanma davası açmış. çünkü söylediğim gibi onu en yakın arkadaşıyla aldatıyormuş. doktoru dabu yazıyı okuyunca kendini asmış. çünkü yıllardır gizli gizli adamın banka hesabından para yürütüyormuş. bize düşende zavallı adama geçmiş olsun demek sanırım:))))

  (not: sorunun cevabı budur. eminim. zaten soruda da bize bu hikayeyi kağıtla verdiği söylenmiyor.)

Bir cevap yazın