41 thoughts on “Işık Hızı

 1. öncelikle durum hakkında bazı değerlendirmeler yapmak lazım,

  bir trenin ışık hızında gitmesi ne teoride ne de pratikte mümkün değildir.

  şimdi sorudaki bu arızayı trenimizin ışık hızında değil de ışık hızına yakın bir hızda gittiğini varsayarak gidermeye çalışalım (bu da sadece teoride vardır, pratikte yine de mümkün değil)

  örneğin trenimiz yerdeki bir gözlemci olan g ye göre (2/3)c hızında gidiyo olsun. çocuk tren içinde bir adım attığında bu adımın ışık hızında bir adım mı normal bir adım mı olduğu sorusu gözlemciye göre değişir. çocuğa göre bu adım trenin 2c/3 olan hızından bağımsız olarak her durumda normal bir adımdır.
  yerden bakan bir gözlemci çocuğu, çocuğun v (trene göre ) gibi bir ortalama hızla bu adımı attığını varsaydığımızda (örneğin v=1m/s) ,
  vçg=(v+2c/3)/(1+(v*2c/3c^2))
  hızında bir adım atmış olarak görür
  biraz sadeleştirip çeki düzen verirsek
  vçg=c*(v+2c/3)/(c+2v/3) olur

  şimdi newton fiziği açısından çocuğun c+v hızıyla adım atması gerekirken , sorumuzuun başına yani trenin ışık hızına yakın bir hızda çocuğunda gündelik hayatımızda normal bir insanın hareketine yakın bir hızda davrandığında bu hareketten oluşan hız kaybına bakmak gerekir.

  çocuğun adımı yerden ekstradan v olarak gözlemlenecekken (görece küçük kalan terimleri yokederek işlem yapıyorum) (t=tren hızı)
  sadece v*(1-t^2/c^2) gibi bir fazlalık gözlemlenir başka deyişle tren ışık hızına yaklaştıkça artık çocuğumuz yerdeki gözlemciye göre giderek daha hareketsiz görünmeye başlar.
  örneğin tren 2c/3 hızındayken çocuğun 9m/s hzında attığı bir adım yerden ancak 2c/3 + 5 civarı bir değerde gözlemlenir.

  1. çocuğumuz yerdeki gözlemciye göre daha hareketsiz görünmeye başlar yazmışım orda kastettiğim trenden bağımsız hareketi açısındandı yoksa çocuk tabiki yerdeki gözlemciye göre trenden daha hızlı bir şekilde hareket etmektedir.
   kısaca tren hızlandıkça içindeki çocuğun hareketinden bağımsız olarak yerdeki gözlemci çocuğu trenin içinde hareket eden bir cisim değil de onun sabit bir parçası gibi görmeye başlayacaktır.

  2. Düşünsel bişiden bahsediyor, o halde herşey mümkün olabilir. kare şeklinde bir üçgen bile. yani söylediğin şey baştan sona yanlış gerçeklerden bahsetmiyo düşünün diyo. hayal etmek gibi bişi, ışık demetinin üstüne binmek gibi bişi…

   1. Düşünsel bişeyden bahsetmek başka bişey bunun soru olarak sorulması başka bişey,
    “yok” ile “hiç” aynı şey değildir.
    kare şeklinde bir üçgeni ben düşünemiyorum ne yazık ki, düşünebildiğimde onun adı üçgen olmuyo.

    ben ışık hızında giderken trenin içinde adım atılabileceğini söylemedim.
    ön koşul olarak zaten ışık hızında gidilemeyeceğini, ışık hızında sadece ışığın gidebileceğini söyleyip, bu durumu bertarafa ettikten sonra buna yakın durumlar için çocuğun hareketinin ne tür bir şekil alacağını anlatmaya çalıştım.

  3. Yuckfou, sanirim yaklasimin genel hatlari ile dogru. Ancak soru, trenin icinde iken, atilan admin hizini soruyor gibi (her ne kadar cevabin hangi referansa gore olamsi gerektigi belirtmemisse de; sorunun gelis sekline gore yorum yaptigimda, referansimiz tren sanirim). Yani trenin icinde normal adim atmis olursun.

   NOTE:Bu soru tipik, einstein’in ozel gorelilik teorisine gonderme yapan bir soru. Eger soruyu yerdeki bir gozlemci, trendeki adim hizini nedir seklinde yorumlarsak, einstein’in gorelilik kuramini uygulamamiz gerekir; ve su sekilde hesaplanir.

   u + v
   w = ———
   1 + uv/c^2

   w= atilan adimin yerdeki gozlemciye gore hizi;
   u= tren icindeki adim hizi
   v= trenin yerdeki gozlemciye gore hizi

    1. w = (u+c)/(1+(u*c/c^2)) = c olur.

     yani ışık hızı gözlemcinin nerde hangi hızla ve hangi yöne doğru hareket ettiginden bagımsız olarak yine c şeklinde gözlemlenir.

     Burda degişen zaman algısıdır. Zaman hıza baglı olarak degismektedir ya da algılanmaktadır… Einstein’in bu teorisi ise biri yerde biri de uçakta eş zamanlı olarak başlatılan cok hassas iki saat ile test edilmis ve ispatlanmıstır. inanması gerçekten güç. Anlamadıgım şey ise o günün şartlarına göre nasıl bir beyin böyle bir teoriyi ortaya atabilmiş, cok şaşırtıcı…

 2. ışık hızında giden bir trende adım atamazsınız, çünkü yapıcağınız her heraket ışık hızından hızlı olucaktır. ileriye adım atmanız demek (ışık hızı + kol hızınız) ışık hızını geçmeniz anlamına gelir. evrensel kurallar gereği ışık hızı geçilemez olduğundan hareket edemezsiniz. zaten einstein ışık hızında giden birisi için zamanın durduğunu ispatlamıştır. kısacası adım atılamaz, ileriye ve ya geriye…

  1. Bu yorumun da sanki bir öncekiyle çelişmekte,

   kısaca şöyle açıklayayım;
   ışık hızında gitmek sorunun önkoşuludur
   bu yapılamadığına göre bundan sonrası artık herşey olabilir
   örneğin attığın adımın normal değil de amuda kalkarak ayak değil eller üzerinde atılmış olması gibi :)

   benim yukarda yazdıklarım cisimlerin c/2 , c/5 gibi relativistik hızlardaki davranışının açıklanması açısından yazılmıştı, ışık hızında giderken değil.

  2. Bana göre zaten ışığın hızı bizim için yeterli olduğundan yapacağımız eylemler için hız veya zaman gerekmeyecektir ve bu çok ayrı bir dünra zaman geriye akıyor ama sizin yapacağınız hareket zamanınızı mı alıyor?eğer yapacağınız hareket sizin 3 saniye vs. zamanınızı alsaydı ışık hızıyla çelişirdiniz zamanın geriye aktığı bir ortamda bence zamanın 3 saniye vs. bir süreliğine de olsa ileriye akması için ışık hızından daha yoğun bir enerjiye sahip olmanız gerekir.(not:bu sadece benim görüşüm,daha yeni aklıma geldi…)

 3. ışık hıznda giden bir cismin kütlesi 0 a çok yakın hatta 0 kabul edilir.kütlen 0 ise hiç yokmuşsun gibi bir şey olur heralde bence ışık hıznda bırak adımı normal durman imkansızdır parçacıklara ayrışır gibi bir şey olursun starwars filmlerindeki gibi:)

  1. Bu ne demek şimdi?
   referans noktası nasıl ayrı bir sorudur. ortada bir hız var bu hız neye göre hız o zaman?

   tren neye göre ışık hızında gidiyor? ( bunun olamayacağını yukardaki yorumda yazdım)

   referans olmadan hiçbişey tanımlanabilir mi?
   siyah yokken beyaz var mıdır?

   bu arada ışık hızı + çocuğun hızı= ışık hızı
   diyebilmen zaten bomba
   bu toplama işlemini neye göre yapıyosun? bunu yaparken yerdeki bir gözlemciye göre relativistik hızlardaki görece hız formülünden faydalanıyosun(başka türlü elde edilemez) ve halen referans noktası ayrı bir sorudur diyosun.
   lütfen bari entera bas öyle kendinle çeliş, en azından aynı satırda çelişki yaşamamış olursun.

 4. Trenin içinde atmış olduğumuz adım trenin içinde normal adımmış gibi algılanır. fakat trenin dışından bakacak olursak yani bir gözlemci gözüyle ozaman ışık hızında adım atmış oluruz.

 5. Eğer ışık hızına çıkabilen bir trende olabilirsen attığın adım ışık hızı + senin adımın kadar olacaktır ama biz ztn ışık hızını bir sabit ve hiç bi gözlemci için değişmez olduğunu biliyoruz o zmn einstain derki attığın adım sadece ileriye doğru deildir zmnda ileriye yada geriye atılmış adımdır.

 6. Ama buradaki sorunun cevabını bulmak için trenin hangi yönde gittiği ve bizim atacağımız adım trene zıt mı yoksa doğrusal mı onu bilmeliyiz.eğer atacağımız adım trenin gidiş yönünün tersineyse o adımı atmamız mümkün değildir…fakat atacağımız adım trenin gidiş yönüyle doğru orantılıysa ki bu da göreceli bir kavramdır…tren ışık hızında gittiği için trenin içinde bulunan herşeyde bir değişiklik mutlaka olur örneğin uzun bir tahta varsa onun boyu kısalır,örneğin kalp atışlarımız yavaşlar…trendeki herşey bizimle eşit miktarda değişeceği için biz bu adımı normal olarak görürüz ancak trene dışarıdan bakan bir gözlemci bizim adımımızı ışık hızında olarak görür çünkü ışık hızında giden bir aracın içinde herşey değişir örneğin ışık hızında gidiyorsak araçtan indiğimizde dünyada 20 yıl aracın içindeyse 10-15 yıl geçmiş olacaktır ve ayrıca bir nokta daha var bu tren vakumlu ortamda mı ilerliyor yoksa madde ortamında mı?buna göre trenin hızı değişir(ışık hızı vakumlu ortamda artar…)

 7. bir şey daha söyleyebileceğim:
  EİNSTEİN’İN HAYRANIYIM…ŞUANDA 13 YAŞINDAYIM AMA OLABİLDİĞİNCE ONUN KURAMLARINI KAVRAMAYA ÇALIŞIYORUM AMA YİNE DE IŞIK HIZININ EN BÜYÜK HIZ OLMASI BANA GARİP GELİYOR…ÖRNEĞİN HIZ ARTTIKÇA KÜTLEDE ARTAR VE IŞIK HIZI İÇİN SONSUZ BİR KÜTLE GEREKİR DEMİŞ EİNSTEİN AMA BANA GÖRE YANLIŞ ÇÜNKÜ KARADELİKLER O KADAR YOĞUN BİR ENERJİYE SAHİPLER Kİ IŞIĞIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİREBİLİYORLAR O ZAMAN KARADELİKLERİN KÜTLESİ IŞIK HIZINDAKİ MADDENİN KÜTLESİNDEN DAHA FAZLA…AMA BURADA SONSUZ BİR KÜTLEDEN BAHSEDİLİYOR…O YÜZDEN YANLIŞ GELİYOR BANA…VE AYRICA HERKES KARADELİKLERİN İÇİNDE NE OLDUĞUNU MERAK EDİYOR AMA BELKİ DE ŞUANDA BİZ BİR KARADELİĞİN İÇERİSİNDEYİZ DÜNYA VAROLMADAN ÖNCE YILDIZIMIZ BİR KARADELİĞİN İÇERİSİNE GİRDİ VE BU YOĞUNLUĞA DAYANAMAYINCA BİG-BANG GERÇEKLEŞMİŞ OLAMAZ MI?YANİ BELKİ DE BİZ BİR KARADELİĞİN İÇİNDE DOĞDUK VE ONUN YOĞUNLUĞUYLA ÖZDEŞLEŞTİK O YÜZDENDE ONUN YOĞUNLUĞU BİZİ ETKİLEMİYOR…BUNLAR BENİM GÖRÜŞLERİM YANLIŞ OLABİLİRLER…

  1. Bu konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olman gerektiğini düşünüyorum ama bu yaşında bunlar hakkında bilgi edinmiş olman bile umut verici.
   fiziğe ilgin sadece bu konularla sınırlı değilse tubıtak yanılmıyorsam ortaokullararası fizik olimpiyatları düzenliyo (matematiğin ortaokullar arası var ondan eminim ama fizik için kesin konuşamıyorum) onlara katılmanı tavsiye ediyorum. ilerisi için çok faydasını görebilirsin.

 8. 1.si trenin içindeki insan için ışık hızı ile yok alınan süre içinde zaman akmaz yani 0dır. dışarıdan bakan bir gözlemci trenin içinde hiç bir şeyin oynamadığını görecektir zira yapabileceği hareketi maximum oranında zaten yapmaktadır(ışık hızı).
  2. si ise ışık hızı ile giden bir araçta adım atmak zamanın olmadığını bırakın zaten mümkün değildir bunun nedeni rüzgar değil ışık hızının mutlak sınır olmasındandır.
  3 eğer o tren 9999999 yıl yol alsa ve ışık hızından daha yavaş bir hıza erişse adım atan kişi adımını o zaman atacak ve 9999999 yılı sadece bir anmış gibi hatırlayacaktır. enteresan değil mi

 9. ışık hızında giden tren degil o hıza ulaştıgında atom altı parçacıktır ve içindeki kişide öyledir. izafiyet teorisine göre bu aslında mümkündür fakat (cocuk ) veya (tren) diye tanımlanamaz sadece atomdan küçük parçacıktırki bu durumda adım demesekde bir parçaların diger parçalardan hızlı hareketi bunlardan bagımsız sabit biri tarafından gözlenemez. zira gözlemde kullanılan zaman olgusu ışık hızının üzerindeki hızlarda geriye dogrudur (en azından izafiyet teorisinin şuana kadar kanıtlanan kısmı bunu söyler )

 10. Işık hızında giden bir tren varsa tren görünmez, hissedilmez, üzerinde veya içinde bulunulamaz, ışık hızına ulaştığı an kaybolur. Yani trenin içinde adım atılamaz

 11. diyelim ışık hızında bir tren var ve biz içindeyiz. E=mc’nin karesi ilkesine göre sahip olduğumuz enerji ışık hızının karesi çarpı bizim kütlemiz olduğuna göre adım atmak için böyle bir enerjiye sahip olmamız gerekir. Ki bu da imkansızdır (ışık hızında giden bir trenden daha imkansız değil tabi :D

 12. bu soruyu yok sayarak cevap vermek bilim açısından mantıklı diyen olsada burada bilim sorulmuyor. izafiyet teorisini iyi incelerseniz ışık hızı aşılamaz denmiyor sadece ses hızı düşük oldugundan en hızlı algımızı gözümüzün gördügü ışık ile yapabildigimiz ve ışıgında sabit oldugu henüz kanıtlanmış tek bir atom tanesinin dahi var olmadıgı evrende soruya cevap vericek olan hareket halinde olan sizin yine sizin gibi hareket halinde olan bir trenin içindeki kişinin bir hareketi size göre trenden hızlımı olur sorusudur bu . ışık hızında gidilemez degildir izafiyetin anlatmak istedigi. sadece zaten hareket halinde olan atomlardan oluşan insanın yine hareket halinde olan bir dünya üzerinden baktıgında sizden ne hızda uzaklaşırsa uzaklaşsın bir cismin görüntüsünü sizin ışıgı algılamada kullandıgınız gözünüzün o cisim ile aranızdaki mesafeyi ışıgın saniyede yaklaşık 300.000km hız ile size taşıyabilecegidir. izafiyet teorisinde zaman ile maddenin resminin taşınma aracı olan ışıgın hızı bagdaştırılmıştır KATILMIYORUM fakat izafiyet teorisiylede bu soruya cevap vericek olsam size göre nasıl dünya sabit gibi duruyor adım atabiliyorsanız trendeki kişide sabit olarak algıladıgı trende çok rahat adım atabilir fakat bu görüntü size ışık ile taşınacagından her görüntüde oldugu gibi bu olayıda ışık hızında algılarsınız..

 13. Bence ışık hızında zaman durduğundan kişi hareket edemez; adım atamaz. Olanların farkına da varamaz. Çünkü o kişi için geçen süre anlık olacaktır diye düşünüyorum. Aynen hızlı giden bir araçta bulunan saatin yavaşlayıp geri kalması gibi. Işık hızında da tamamen duracaktır.

 14. … diyelim ki enteresan bir teknolojiyle adım atış başarılı oldu ki o adım, ışık hızını aşmış olacaktır. O halde zaman geriye doğru akacağından kişi kopuk anlar yaşayacaktır. Yani atacağı adımın varacağı noktadan, daha adım atma başlamadan geri adım atış gerçekleşecektir; bence.

 15. … ayrıca eğer tren ışık hızına yakın hızda hareket ediyorsa o zaman adım bize göre ışık hızı seviyelerinde, aslında yavaş; fakat kişiye göre ise normal olacaktır. Çünkü adamın beyninde sinirler arası veri iletimi de yavaşlayacaktır. Ve algılaması da yavaşlayan adam, kendi hareketini normal algılayacaktır. Fakat ışık hızında iletim ve zaman tamamen duracak ve kişi, önceki yorumumda da yazdığım gibi donmuş halde kalacaktır.

 16. Yeni işledik modern fiziği. Işık hızında ilerleyen bir cismin uzunluğu zaten sıfırdır. Yani attığınız adım size göre normal bir adım iken dışarıdaki gözlemciye göre sıfırdır. Ayrıca modern fizikte size göre zaman normal akıyorken dışarıdaki gözlemci için trende zaman durmuştur. Yani gözlemciye göre değişir.

Bir cevap yazın