İntihar Eden Rahipler

Bir çok rahibin yaşadığı bir manastırda, ölümcül bir hastalık baş göstermiştir. Hastalık alında beliren bir lekeyle kendini belli etmektedir.Lakin manastırda ayna bulunmaması hastaların hasta olduklarını öğrenebilmelerine engel olmaktadır. Ayrıca tüm rahipler çok saygılı olduklarından hasta arkadaşlarına hasta olduklarını söylememektedirler. Her
rahip kendisi dışındaki herkesin hasta olduğunu görerek algılayabilmekte ama kendininkini algılayamamaktadır. Bu rahiplerin hepsi hergün üç öğün yemek için bir araya gelmekte ve herkes birbirini görebilmektedir.

Bir gün baş piskopos bir konuşma yapar:

Arkadaşlar aramızda hasta arkadaşlar var, bunların intihar etmesini istiyorum” der.

12 gün sonra bütün hasta rahipler intihar eder.

Soru : Kaç rahip intihar etti?

Not : Bütün rahiplerin zeka seviyeleri aynıdır ve en az bir hasta rahip vardır.

Author: ozlemerdi

16 thoughts on “İntihar Eden Rahipler

 1. “nazik” rahiplerin herhangi bir gruptaki toplam hasta/sağlıklı rahip sayısı hakkında bilgi paylaşmadıkları , sağlıklı olanlara sağlıklı demedikleri ( hasta olana hastasın demekten farkı yok sonuçta – hatta bu rahiplerin artık hastalık hakkında konuşmaları bile saçmadır) , ancak 12. günün sonunda hasta rahiplerin kendilerinin hasta olduklarını anlayabildikleri ve hiçbir sağlıklı rahibin intihar etmediği bilgisi ışığında biraz düşündüm ve sorunun çözümüne muhalefet etmeye karar verdim.

  eğer ortada rahiplerarası bilgi paylaşımı yoksa rahiplerin hastalıklarını anlayamayacaklarını düşünüyorum.

  birileri çözdüğünde veya soruyu soran arkadaşımız cevabı verdiğinde inş. yukardaki bilgilerden/kurallardan en az birinin ihlal edildiğini göstermek üzere buralarda olurum. uğraşacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin

  1. Haklisin söylediginde cünkü soru yanlis sorulmus. birde su bilgiyi al o zaman; hastalik bulasicidir ve hergün bir rahip hastaliga yakalanmaktadir. yanlis hatirlamiyosam bu bilgi de vardi soruda ve daha önce sorulmustu bu soru.

  1. ben yorumumun arkasındayım, ya soruda açıklanmamış noktalar olduğunu düşünüyorum ya da sorunun büsbütün yanlış olduğunu
   —–

   n kişilik bir rahip grubu olsun
   içlerinden en az 1 tanesi hasta olduğunu biliyoruz;

   i) tam olarak 1 kişinin hasta olduğu durumda
   hasta olmayanların hepsi grupta bir tane hasta olduğunu görecektir ve gruptaki hasta sayısı hakkında konuşmadıkları(*) için kendilerinin hasta mı sağlıklı mı oldukları hakkında yorum yapamayacaklardır.
   hasta olan rahip ise grupta hasta rahip göremeyeceği için ve başrahibin aramızda hastalar var sözüne dayanarak kendisinin hasta olduğunu anında anlayacaktır. 12. günü beklemeden intihar etmesi gerekir. demekki hasta rahip sayısı 1 değil

   ii)hasta rahip sayısı 1’den fazla olduğu durumda
   hasta olmayan bir rahip diğer arkadaşlarına baktığında bazı hastalar olduğunu görecektir ve başrahibin söyledikleriyle çelişen bir durumla karşılaşmayacaktır yani gruba bakarak elde ettiği extra enformasyon yoktur, kısaca kendinin hasta olup olmadığı hakkında bir yargıya varamaz. hasta olan bir rahip de etrafında hasta rahipler görecektir ve benzer bir düşünceyle kendisi hakkında yorum yapamacağını söyleyebiliriz. bu durumda da 12. günün sonunda kesin yargılarla (sadece hastaların intihar etmesi) mümkün gözükmemekte.

   (*)şimdi yukarda sıraladığımız düşünce mantığını bozabilecek şeyleri sıralamaya çalışalım
   -rahiplerin hasta olmayanlara hasta olmadıklarını söylemeleri pek tabidir ki oyunun kuralına aykırıdır
   -rahiplerin gördükleri hasta rahip sayısı hakkında konuşmaları doğru değildir zira ben herhangi bir rahibe gidip kaç hasta görüyosun diye sorduğumda eğer benimle aynı sayıda hasta rahip görüyosa onun hasta/sağlılklı olma durumuyla benimki aynıdır. o hastaysa ben de hastayımdır , sağlıklıysa ben de sağlıklıyımdır.
   -rahip hasta oldduğunu anladığı an intihar etmelidir, bu durum ise 12. günüğ beklememesi ve 12. günün 11. güne kadar bilginin tamamlanamamasından dolayı bir anlam kazanmasıdır. Yani 11. günde rahipler ne kadar kusursuz bir mantıkla hareket de etseler halen tüm hastalıklıları belirleyememişlerdir.

   —-
   tekrar yukarda ve yorumun başında yazdığım gibi sorunun yanlış olduğunu ya da soran kişinin bazı konularda esnek düşündüğünü ama bizim bunu farkedemediğimizi düşünüyorum. cevabı yazdığınızda hep birlikte göreceğiz, belki de soru doğru ben yanlış düşünüyorumdur.

   1. Şöyle bir çözüm üretilebilir belki:

    Eğer 1 kişi hasta olsa ilk gün hasta kişi kimsenin hasta olmadığını görür ve aralarında kesin hasta olduğunu bildiği için kendisinin hasta olduğunu anlar ve onikinci günü beklemeden hemen intihar ederdi.Demek ki hasta sayısı bir değil.İki hasta olsa hastalar çevrelerinde bir hasta görürler ve kendilerinin hasta olmayabileceğini düşünürlerdi.Ancak 1. günün öğle yemeğinde tekrar birbirlerini gördüklerinde birbirleri hakkında şöyle düşünürler.Hasta kişi intihar etmediğne göre çevresinde 1 hasta daha olmalıki kendisinin hasta olmadığını düşünsün.Ben 1 hasta gördüğüme göre bir hasta daha olmalı ki oda benim.Bu durumda 2 görüşmede anlarlar ve yine 12.günü beklemezler.Demek ki 2’de değil.3 kişi olsalar.Hasta olan kişiler 2 hasta görürler (kendilerini göremedikleri için) ve şöyle düşünürler.Eğer burada 2 hasta varsa kendilerinin hasta olduklarını anlamaları 2 görüşmede anlaşılır.Eğer 3. görüşmeye gelirlerse demekki 2 hastadan fazla hasta var.3. görüşmeye 3 ü birden geldiğinde bu üç kişide aynı şeyi düşüneceği için 3. görüşmede kendilerinin hasta olduğunu anlarlar.Yani 3 hasta olsa 3. görüşmede anlaşılır.4 kişi hasta olsa hasta kişiler şöyle düşünür.Ben 3 hasta görüyorum.Eğer ben hasta değlisem bu 3 kişinin kendilerinin hasta olduklarını anlamarı 3 görüşme sürer.4. görüşmeye geldiklerine göre bende hastayım.Yani n kişi hastaysa n. görüşmede hasta olduklarını anlarlar.Bu rahipler 12 gün günde 3 defa görüşüp 12. günün sonunda hasta olduklarını anladıklarına göre 36 rahip hastadır.Baştan beri sağlıklı bir rahip şöyle düşünmüştür.Ben 36 hasta görüyorum.Eğer hasta sayısı 36 ise kendilerinin hasta olduklarını anlamaları 36 görüşme sürer.12. günün sonunda hasta rahipleri göremeyince kendinde hastalık işareti olmadığını anlyıp rahatlarlar:)Hasta biri ise 35 hasta görür ve 35 hasta varsa kendilerinin hasta olduklarını anlamarı 35 görüşme sürer der.36. görüşmede onları gördüğünde kendisininde hasta olduğunu anlar ve intihar eder.

  2. Yaşlanıyor muyum nedir…
   şimdi tekrar düşündüm rahipler bunu çözebilirler :)
   yukardaki yazdığımı tekrar okuyunca anladım. neredeyse çözümü bulmuşum ama tam bulamadığım için de soruya yanlış demişim. demekki soruya çamur atmadan önce iyice düşünmek lazımmış. neyse alta yazayım bulduğum yöntemi.

 2. Sorunun yanlış olduğunu söylediğim yorumda hasta rahiplerin sayısı 1 ken hasta adamın diğerlerinde leke görmediği için hemen kendinin hasta olduğunu anlayabileceğini yazmıştım ve 1 den fazla hasta rahip olduğu durumda bunu anlayamayacaklarını yazmıştım ama bişeyi atlamıştım her buluşmada rahiplerin extradan kazandığı bir bilgi vardı o da hasta olanların kendilerinin hasta olup olmadığını anlayamaması.

  şimdi 1 kişinin kendisini hemen belirlemesine benzer bir mantıkla düşünelim ve düşünelimki 2 hasta var. rahipler hiç konuşmuyo olsunlar
  hasta rahipler grupta tam olarak 1 hasta rahip olduğunu görecekler ve sağlıklılar da 2 hasta olduğunu görecekler. olaya hasta rahipler açısından bakalım , hasta bir rahibin beklentisi gördüğü hasta rahibin bir sonraki sefere kadar intihar etmiş olmasıdır , öyle ya tek hasta o ise hemen hasta olduğunu anlayacaktır.
  bir sonraki buluşmada hasta olarak gördüğünü tekrar karşısında buluyosa artık kendinin de hasta olduğunu anlayabilir çünkü grupta artık en az 2 hasta olduğu kesindir ve bir sonraki buluşmada kendisi intihar etmelidir çünkü kendisi sadece 1 hasta görmektedir ve 1 buluşma geçmesine rağmen o rahip intihar etmemiştir.

  benzer mantıkla ilerletirsek bir rahip gördüğü hastalıklı rahip sayısı kadar buluşma ardından intiharlar gerçekleşmiyosa kendinin de hasta olduğunu anlayabilir.
  12. günün sonuna kadar 36 toplanma olacaktır ve karşısında 35 hastalıklı rahip görenler artık kendilerinin de hasta olduklarını farkedeceklerdir. ve 12. günün sonunda intihar edeceklerdir demekki 36 rahip hastadır ve 13. günün sabahında hastalıklılar intihar etmiş olarak sabah kahvaltısına sağlıklılar toplanırlar.
  ———–
  bu da bana ve benim gibi iyice düşünmeden yazanlara ders olsun. yukardaki yorumlarımla yanlış yönlendirdiğim herkesten özür diliyorum.

 3. Yuckfou

  dimi yuckfou yorum yapmadan önce iyice bi düşünmek lazımmış. aslında ilk açıklamanda okadar çok yaklaşmıştın ki.önce bulmuş gibi başlayan cümle, çözüme gidiyor diye beklerken “imkansız bu soru yanlış” diye bitince baya şaşırmıştım..:)) neyse sonunda buldun.. tebrik ederim…

 4. Arkadaslar bu rahipler birbirleriini hergün 3 kere görüyorlar bi rahip hasta olduunu gördüğü başka bir rahibin ertesi günüde halaa intaar etmediğini ve onun hasta olduğunu farketmediğini görünce kendisininde hasta olabiliceğini düşünmesi lazımdır bence ve bütün rahiplerin zeka seviyesinin esit olduğunu düşünürsek bu nedenle bütün rahiplerin intaar etmesi mümkündür .

 5. Ben bu sorunun eksik olduğunu düşünüyorum. gerçi aynı şeyi söyleyen bir arkadaşımız sonunda çözümü anladığını söylemiş, belki ben idrak edemedim henüz ama verilen cevaplara da baktım şimdi, yine de anlayamadım. madem 36 tane rahip hasta, her buluşmada hasta rahipler 35 hasta görecek, sağlıklı rahipler 36 hasta görecek ama değil 12 gün 120 gün de geçse intihar etmeyebilirler:) hastalıktan ölürlerse bilemem.

  diyeceğim hastalığın bulaşıcı olması falan gibi bir bilgi daha vardır belki sorunun aslında.

 6. 12 rahip hastadır. çünkü 1 rahip hasta olsa ilk gün kimsenin hasta olmadığını görüp intihar ederdi. 2 rahip olsa 1 kişinin hasta olduğunu görürdü ve ertesi gün o adam intihar etmezse başka bir hasta daha olduğunu anlar. 2. gece intihar eder. öbür adam da aynı mantıkla 2. gece intihar eder. 12. günde bittiyse 12 hasta rahip vardır.

Bir cevap yazın