İki Araç Bir Bina

Resimdeki başlangıç noktasındaki kavşaktan aynı anda aynı hızla yola çıkan iki araçtan, bir binanın arkasındaki b yolunu kullanarak giden araç, binanın önündeki a yolundan giden araçtan çok daha önce bitiş kavşak noktasına varıyor.

Araçlar sabit ve aynı hızla gidiyor,

İki yoldaki yol özellikleri (asfalt vb.) aynı,

İki yolda da herhangi bir engel bulunmuyor ve başka hiçbir araç bulunmuyor. (trafik lambası, kaza,yaya vb.)

Nasıl daha hızlı gidiyor ?

Author: egulderen

13 thoughts on “İki Araç Bir Bina

  1. Soruda daha cabuk varıyor diyor zaten..en sonundaki daha hızlı kavramı ise durumun olanaksız gibi gorunmesini saglamak icin tabiki….

   hız goreceli bir seydir. aynı hızla giden iki aractan biri daha hızlı gidiyor olabilir (karsıdan gelen bir gozlemciye gore mesela ;)

 1. Diyelim ki bu bir çember 2?r/2<2r ve burda ?<2 olamayacağından yol çember değildir.fakat bu bir elips olabilr b yolunda ki araç a yolundakini geçyorsa hızları aynı aynı zamanda ise b yolu a dan kısadır.elips cevre bağıntısı
  (d+d)?/4<d ise d*0,7+d*0,7<d ve d*0,7<0,3*d burda d=7k birim , d=3k birim olur.bu sayede b daha erken varır.

 2. şu engel konusu bir kaç kişi tarafından anlaşılmayınca tekrar anlatma gereği duydum oysa ki çok açık herşey.

  sorunun orjinal cevabı:

  a yolu eğimli bir yoldur ( konkav, konveks dağ, tepe, köprü vb. sekilde soylenebilir. artık mantığı nasıl beğenilirse )yani derin bir eğim ya da yuksek bir tepeyi aşan tertemiz bir asfaltı olan engelsiz bir yoldur. otoban olarak da düşünebilirsiniz. bu eğim engel değildir zira tüm yollarda bu eğim az ya da çok vardır. bazen uzun mesafelerde hissedilmez bile araçlarda… dolayısıyla a yolu aslında b ye göre çok daha uzun bir yoldur ve dolayısıyla aynı hızda giden bu iki araçtan b üzerinden giden aynı hızla gitmesine rapmen çok daha hızlı gider (çabuk anlamında, daha kısa sürede anlamında ! ) bitiş noktasına….

  ilgi gösterenlere teşekkürler…

Bir cevap yazın