Hentbol Takımı

7 kişilik bir bayan hentbol takımında SılaEce, Yonca, Naz, Lale, Gül ve Handan forma giymektedir.Oyunculardan Handan, Ece ve Gül 1.72 boyunda ;  Sıla ve Yonca 1.75 boyunda; Naz 1.69 ve Lale ise 1.76 boyundadır.Antrenörleri oyuncularına tek sıra halinde sıralanmalarını söylüyor. Oyuncuların  küçükten büyüğe doğru sıralanma olasılığı kaçtır?

Author: KUTUPTiLKiSi

27 thoughts on “Hentbol Takımı

 1. Bizden istenen dizilim

  1.69 – 1.72 – 1.72 – 1.72 – 1.75 – 1.75 – 1.76 olduğuna göre
  (naz)(handan-ece-gül)(sıla-yonca)(lale)
  (1!*3!*2!*1!)/7!=1/420 ~ %0,24 gibi bişey olur.

  1. Cevap 1/420 değil idi hıdırcım.arka arkaya sıralanıyorlar dememiş.yanyana sıralandıklarını düşünelim antrenörün konumuna göre iki şekilde sıralanabilirler.sağ ve sol olarak küçükten büyüğe düşünürsek olasılık değerimiz 1/420 olmuyor.benim hazırladığım bu sorukolay vasat bir soru idi ama cevabın malesef yanlış.kesin emin olmamak lazım.herkese iyi akşamlar

   1. :)

    peki büyükten küçüğe sıralanma ihtimali nedir?

    eğer çözüm verdiğin gibi 1/210 olacaksa onun adına “küçükten büyüğe” değil boy sırası denir ve hem küçükten büyüğe hem büyükten küçüğe kabul edilebilir durumlardır.

    yok eğer küçükten büyüğe (ya da büyükten küçüğe) belirtilmişse sıranın bir tarafı (hangi tarafı olduğu mühim değil) baş taraftır ve o referans noktasına göre küçükten büyüğe doğru dizilir. bu dizilime göre artık diğer taraftan dizilim büyükten küçüğedir.

    bir dizilimin hem küçükten büyüğe hem büyükten küçüğe olduğunu iddia etmek bir paranın cam bir masa üzerine atıldığında hem yazı hem tura geldiğini iddia etmekten farksızdır çünkü paranın bir yüzü yazı geldiyse diğer yüzü de turadır ve nereden bakarsanız o tarafı sizin istediğiniz taraf olur. bunun ne kadar saçma olduğunu heralde tartışacak değiliz. kısaca bu soru bu haliyle sorulduğunda cevap dediğin gibi 1/210 değil 1/420 dir
    büyükten küçüğe sıralanma ihtimali de 1/420 dir, boy sırası olması ihtimali de (bu senin düşündüğün ama ifade edemediğin durum oluyor) ikisini toplamı olan 1/210 dur.

    saygılar.

    1. Bakış açısınızı takdir ediyor ve katılıyorum. Eğer boy sırası denilseydi 1/210 denilebilirdi. Ancak küçükten büyüğe denildiği için, eğer bu soran kişiye göre soldan başlamaksa sağdan başlamak yanlıştır; sağdan başlamaksa soldan başlamak yanlıştır. Bizden istenilen bu kızların sıralamasının resmini çizmek olmadığına göre, iki dizilişin de olasılığını hesaba katmak yanlıştır, soruyu soran kişi küçüğü nereden başlatmak isterse istesin cevap 1/420’dir.

     Not: Buraya bu mesajı yazmamdaki kasıt, cevabın 1/420 olduğunu tasdiklemekten öte; HIDIR arkadaşımın yaklaşımını ve kitaptaki cevap(!) 1/210 denildiği halde, her insanın hata yapabilme olasılığını hesaba katarak cevabında ısrarcı olmasını tebrik etmektir.

   2. Kardeş yine de neden 1/420 olmadığını anlamış oldun.ilk baştaki cevabın neden yanlış olduğunun açıklamasını yaptım.yine bir zeka sorusu kitabında aynen böyle idi.o yüzden sana yapılmış bir haksızlık yok idi.doğru verilen bir cevaba neden yanlış diyelim.cevap 1/420 diyen arkdaşlar.üzgünüm ama bu cvp doğru değil.

    1. önce bişeye karar vermelisin, soruyu sen mi hazırladın yoksa bir kitaptan mı aldın? (üstteki 2 yorumunda her ikisini de söylemişsin)

     sonra da şu pozitif mantıkta anlaşalım;
     bir sorunun bir kitapta/dergide yayınlanıyor olması (o kitabın yazarının da bizler gibi insan olmasından hareketle) o sorunun tüm haliyle , çözümüyle mantğıyla doğru olduğuna kanıt değildir. öss-öys gibi sınavlarda çıkan yanlış sorular bu dediğime en güzel örnektir, 30-40 kişilik bir ekibin gözünden bile kaçan noktalar olmakta.

     yani demem o ki soruyu aldığın kitabın yazarı böyle düşünmüşse yanlış düşünmüş ve “hata” yapmış. olabilir insandır yapar. şimdi cevabın neden 1/420 olduğunu öğrenmiş oldun.
     saygılar.

  2. Bu yeni taktiğiniz sanırım bir şeyi 40 kere söylediğinizde olurmuş :)

   canlarım benim ben hiçbişeyi doğuştan getirmedim tabiki bi yerlerden öğreniyorum mesela 4 işlemi ilkokulda, bazı temel geometrik kavramları ortaookulda bazı cebir kavramlarını lisede falan öğrendim.

   mesele bu öğrendiklerini kullanabilmekte. dediğim gibi kendşime ait olduğu hissi verdiğim ama başka yerde yayınlanmış bir yorum (bazen bunu başka yerde görmüştüm gibi not düşüyorum onlar hariç) örneğini yayınlamanızı bekliyorum. yok yayınlayamıyorsanız size ne denilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz.

 2. Cevabı söylüyorum:d

  trigonometri den yaptım 7 kişilik bir takımmış.3 oyuncu aynı boyda 2.oyuncu aynı boyda diger ikisi farklı boylarda imiş.matematiğe dökelim.

  üç oyuncu tek kişi alınır kendi içinde sıralanır diger ikisi tek kişi alınır kendi içinde sıralanır
  4!.3!.2!=288

 3. @ jagata: senin onerdigin cozum

  “ayni boydakiler yanyana olacak sekilde kac farkli sekilde siralanabilirler?” sorusunun cevabi diye dusunuyorum.

  dogru cevabi mynameis_hidir vermis zaten 1/420. biraz daha anlasilir kilmak icin o cozumu soyle ifade etmek gerekebilir.

  – – en one en kisanin gelme ihtimali: 1/7
  6 kisi kaldilar ve bunlarin 3unun boyu 1,72
  – – simdi 2. siraya 1,72 birinin gelme ihtimali: 3/6=1/2
  5 kisi kaldilar ve bunlarin 2 tanesi 1,72 boyunda
  – – 3. siraya 1,72 lik birinin gelme ihtimali = 2/5
  4 kisi kaldilar ve bunlarin birisi 1,72 boyunda
  – – 4. siraya boyu 1,72 olan son kisinin gelme ihtimali = 1/4
  3 kisi kaldilar ve bunlarin 2 si 1,75 boyunda
  – – 5. siraya boyu 1,75 olan birinin gelme ihtimali = 2/3
  2 kisi kaldilar ve bunlardan birisi 1,75 boyunda
  – – 6. siraya boyu 1,75 birinin gelme ihtimali = 1/2
  1 kisi kaldi ve onun boyu da 1,76
  – – 7. siraya boyu 1,76 olanin gelme ihtimali = 1/1

  simdi tum bu ihtimallerin ayni anda gerceklesmesini istiyoruz bunun sonucu gormek icin de bu ihtimalleri carpmamiz gerekiyor

  = (1/7)x(1/2)x(2/5)x(1/4)x(2/3)x(1/2)x(1/1) = 1/420

 4. kutuptilkisi kardeş bence bu bir tekrarlı permütasyon sorusu.yani aynı soru şöylede sorulabilirdi. MAKARAM kelimesindeki harfleri kullanarak anlamlı ya da anlamsız kaç tane 7 harfli kelime yazılabilir.tekrar eden harfler olduğu için ( aynı boyda olanlar) a harfi 3!, m harfi 2! , k ve r ise 1! şekilde kendi içinde yer değiştirir.o zaman 7 harf 7′ şekilde sıralandağı için aynı özellikte olanların sayısını çıkarmalıyız. yani tekrarlı ğermütasyon gereğince sıralama 7! / 1!.1!.2!.3! farklı şekilde yapılır.ordan 420 farklı şekilde sıralama olacağı için küçükten büyüğe doğru olma ihtimali de 1/420 olur.soruyu beğendiğimi söyleyebilirim.herkese sevgilerimi sunuyorum

 5. Aynı boyda olanlar kendi arasında grup oluşturur ve küçükten büyüğe doğru gruplar sıralanır.gruplar kendi içinde yer değiştirebilceğinden cvp 1!.1!.3!.2! / 7! = 1/420 = 0,00238095…. olur.

 6. en kısa ve en uzunun yerleri belli olduğundan aradaki boyların 3 tanesi 1,72-2 tanesi 1,75 olduğundan aşağıdaki şekilde sıralanabilirler;
  1-naz-handan-ece-gül-sıla-yonca-lale
  2-naz-handan-ece-gül-yonca-sıla-lale
  3-naz-handan-gül-ece-sıla-yonca-lale
  4-naz-handan-gül-ece-yonca-sıla-lale
  5-naz-ece-gül-handan-sıla-yonca-lale
  6-naz-ece-gül-handan-yonca-sıla-lale
  7-naz-ece-handan-gül-sıla-yonca-lale
  8-naz-ece-handan-gül-yonca-sıla-lale
  9-naz-gül-ece-handan-sıla-yonca-lale
  10-naz-gül-ece-handan-yonca-sıla-lale
  11-naz-gül-handan-ece-sıla-yonca-lale
  12-naz-gül-handan-ece-yonca-sıla-lale
  bununu için 12 değişik şekilde sıralanabilirler…..

Bir cevap yazın