17 thoughts on “Halkalar

 1. 4. ve 11. halkaların kesilmesiyle oluşturulan

  3-1-6-1-10 birim uzunluğundaki 5 halka ile istenen sağlanabilir.
  yani sadece 2 halka. (burada kesilen halkaların zincirin kalan 2 parçasından da kurtulduğunu farzediyoruz)

  ——

  2 den az halka kesildiğinde elimizde 5 ten az parça olacağından ve 5 ten az büyüklük gruplanarak 21 tane değişik büyüklük elde edilemeyeceğinden daha az halka kesilmesi durumunda 21 e kadarki her grubun oluşmayacağı da açıktır.

 2. Bu arada fibonacci dizisinin sırrı ile çözülebilecek bir soru. fibonacci sayı dizisi 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55…….yani bu dizilimin gizemi ile hazırlanmış bir soru.da vinci şifresi isimli filminden bu kadar etkilenmemin sebebi de budur.mesela aynı soruyu 22 halkalı zincir için sorsak çözüm olabilir miydi?orta çağda aslında matematik adına çok önemli buluşlar var.dizide her sayı kendinden önceki iki sayının toplamı şeklinde olduğu için bikaç tane oluşan grup ile aslında diğer grupları da oluşturmuş oluyoruz.benim fikrim bu.

  1. Ben bu sorunun fibonacci ile ilişkili olduğunu düşünmüyorum. eğer soruyu aldığınız yerde böyle bir ilişki kurulmaya çalışılmışsa kendilerini yanıldıkları konusunda uyarabilirsiniz, yok bu sizin kendi fikrinizse sizin yanıldığınızı söyleyebilirim.

   fibonacci ile tek bağlantısı olsa olsa ikisinin de dizi olması olur.
   fibonacci bildiğimiz gibi kendinden önceki 2 terimle ilerler, bu soruda ise kendinden önceki tüm terimler işin içindedir yani bir geometrik seri vardır diyebiliriz. zincirlerin al-ver olayına girilmediği için de (hani manavın 4 ağırlık sorusu vardır ya 40kg yi tartma işi, orada ağırlıklar negatif olarak da kullanılabildiğinden al-ver var diyebiliriz) buradaki geometrik dizimizin çarpanı 2 dir, eğer al-ver olsaydı 3 olurdu.

   bu sorunun genel hali için bir cevap verirsek ne demek istediğim anlaşılır.

   bize n halkalı bir zincir verilsin ve aynı soru sorulsun farzedelim. yapacağımız tek şey

   (2^k).k>n koşulunu sağlayan en küçük k tamsayısını bulmak (tabi burda her eve lazım olan ve sürekli cebimizde taşıdığımız logaritmik cetvelden faydalanıyoruz) ve bundan sonra
   (k)+1.
   (3k)+2.
   (7k)+3.

   (k*(2^(k-1)-1))+(k-1). halkalar olmak üzere (k-1) tane halkayı kesip

   (k)-(1)-(2k)-(1)-(4k)-(1)-(8k)-(1)-(16k)-(1)-…-(1)-(kalan parça)

   şekilli bir zincir parçaları grubu oluşturmaktır.

   örnek vermek gerekirse;
   atıyorum
   n=142 halkalı bir zincir verilsin

   (2^k)*k sayısını 142 den büyük yapan en küçük k tamsayısı 5 tir.
   bu durumda 6. , 17. , 38. ve 79. zincirler olmak üzere 4 parçayı keserek
   5-1-10-1-20-1-40-1-63 lük bir zincir grubu oluştururuz, bu grupla da 1 den 142 ye kadar her sayıda zinciri oluşturmanın mümkün olduğunu az bir denemeyle görebiliriz.

   sonuç olarak fibonacci değil 2 nin kuvvetleri devrededir.

   son bir not daha cevabımızdan anlaşılacağı gibi soruda 21 yerine 22 ya da 23 olsa da yine sadece 2 zincir (ve yine aynı zincirler) kesilerek çözüm yapılabilir. yani 21?in sanıldığı gibi özel bir anlamı yoktur (evet 21 fibonacci sayısıdır). 24 halkalı bir zincir içinse en az 3 halka kesmek gereklidir.

 3. Gerçekten hata idi başkalarıyla tartışmaları ama aynı kişi değillerdi ben bunu biliyorum çok üzgünüm ama bir süre sonra bambaşka isimlerle ve bu sefer kimse ile tartışmadan güzel sorularla dönecekler eminim.

 4. Böyle bir olaya sebebiyet vermek çok üzücü ama bunun bir daha tekrarlanmayacağı sözünü vererek bu değerli site için tüm site yöneticilerinden ve diğer üyelerden özür dileyip eski ismiyle kutuptilkisi olduğumu belirtmek isterim ve bu tür olayların bir daha yaşanmayacağını garanti verebilirim herkese sevgiler ve saygılar.

  bu arada site yöneticilerine bir durum açıklamak isterim.kutuptilkisi ve kutuptavsanı aynı kişiler olmasa da tüm uyarılarınıza rağmen tartışma başlattığımız için özür dilemek isterim.aynı pc den siteye giriş yaptık evet çünkü biz iki çok yakın kız arkadaşız bunula birlikte asla bunu saklayacak kişiler kutuptavsanı kutuptilkisi diye benzer isimler kullanmazdı.herşeye rağmen eski olayların yaşanmayacağını belirtmek isterim

Bir cevap yazın