Gizemli Şehir

Emekli bir polis memurunun günlüğünden:

Benim hayat hikayem biraz farklı.Polislik mesleğini yapabilme, insanların güvenliğini bir an olsa bile sağlayabilme şansına eriştiğim için hep mutlu hissederim kendimi.Bu meslek sayesinde güzel ülkemin dört bir yanını gezmek nasip oldu.Memleketime gelene kadar on farklı şehirde görev yaptım.İlk görev yerim Balıkesir oldu ama oradan ayrılması çok zor oldu.Sonra Çorum’da bir yıl görev yaptım.Sonra sırasıyla peyniri ile meşhur Erzincan, gülü ve halısı ile meşhur Isparta, rumeli diyarı Kırklareli, yolları bir hayli yokuş Muş, fındık diyarı Ordu, narıyla meşhur Siirt, destansı bir şehir Trabzon ve memleketime atanmadan önceki son durak Aksaray.Şimdi memleketimdeyim ve bu on şehirde o kadar güzel anılar o kadar güzel maziler bıraktımki.Bir gün oturup maziyi yaşanmışları anıları düşünürken  görev yaptığım şehirlerin tuhaf bir şekilde belli bir zincir oluşturduğunu farkettim.Hayat tesadüflerden ibaret ne de olsa.Anladımki zincirin son halkası benim doğup büyüdüğüm şehir olacakmış meğer.O zaman bilin bakalım ben nereliyim?

Author: DOSTOYEVSKI

70 thoughts on “Gizemli Şehir

 1. Cevap ardahan o kadar sey tesaduf olamaz baska yoluda yok,soruya baktiimizda bi kav memleket ismi vermis ve bazilarinin ozelliklerini vermis hikaye ile yola cikmak mantiksiz ve zincirin son halkasi memleketim dedigi icin cevap; ardahan oluyor plaka numarasi usutune o sehrin harflerini koyun cevaba ulasacaksiniz son zincirde hayliyle ardahan 82 nolu plala olmadigina gore.ardahan kesinlikle dogrudur.

 2. Bunların biri cevap değilse o zaman en mantıklı cevaba ardahana giden mantığı tersten işlettiğimizde memeleketine ulaşabiliriz yani çıkarma yaparak geriye gittiğimizde 10 balıkesirden küçük plakalı ve harf sayısı ile plaka sayısı toplamı 10 olacak tek bir şehir var cevap ’02 adıyaman’ mı ?

 3. Selamun aleykum
  gezilen şehirlerin plaka kodları arasında ki farkların toplamı 10(9)19(5)24(8)32(7)39(10)49(3)52(4)56(5)61(7)68
  9+5+8+7+10+3+4+5+7 = 58
  bu mantıkla yaklaşarak sivas olması gerektiğini düşünüyorum

 4. Bence Balıkesir.Çünkü “İlk görev yerim Balıkesir’di,oradan ayrılmak benim için zor oldu “,diyor.Yani bir insan için memleketinden ayrılmak zordur.Cevap Balıkesir olabilir.

 5. il plaka numarasına ilin harf sayısı eklenerek yeni bulunan plakalı ile gidiyor en son 68 plakalı aksaraya gidiyor aksaray 7 harfli olduğundan yeni plakalı il 75 olması gerek buda ardahandır…

Bir cevap yazın