50 thoughts on “Garipköylüler

 1. Bence d. soruya göre içlerinden sadece biri garipköylü. yani diğer üçü kesin olarak yalancı, dördüncü ise yalan da söylüyor olabilir doğru da. bu yüzden b ve c hemen eleniyor. çünkü biri doğru söylüyorsa diğeri de doğru söylemiş oluyor, iki tane doğru olamaz. yukarıdaki arkadaşların dediği gibi a garipköylü olsaydı ise d doğru söylemiş oluyordu, bu da olmazdı. bu yüzden d garipköylü ve o da yalan söylüyor diyorum.

  1. Soruyu dikkatsizce okumuşum sanırım:) cevabımı değiştiriyorum; garipköylü olan kişi c.
   b ve c şıkkındakiler yalanköylü yerine garipköylü demişler gibi düşünmüşüm sanırım ama c garipköylü olmazsa b de c de doğru söylemiş oluyor.

 2. C şıkkı ben yalanköylüyümm diye bir lafı yalan köylü söylemiş kabul edersek sonuç olarak ben yalan köylü değilim çıkar buda ilk söylediğiyle tutarsız oldunu ortaya koyar bu tutarsızlığıda sadece garipköylüler yaptığından c şıkkı.

  1. Ama bu seferde bu tutarsızlığı yapan yalanköylülerin kendisi olduğundan tutarsız davranışta bulunanda yine yalanköylülerdir garip köylüler hiçbir şıktan çıkarılamaz. bunların hepsini yalanköylüler söyler.

 3. a yalan söylüyorsa, d’de yalan söylüyo
  b yalan söylüyorsa, c’de yalan söylüyo
  c yalan söylüyorsa, b’de yalan söylüyo
  d yalan söylüyorsa, ? Dnin yalan söylediğine hal bulamıyoruz D garip köylüdür!

 4. Cevap c dir.
  arkadaşlar garip köylüler için tutarsız oldukları söyleniyor (yalanda söyleyebilir doğruda. a kişisi farklı bir konudan bahsediyor (saçmalıyor) diye düşünüp cevabın a oldugunu çıkartmamalıyız). kaldiki cevaplarda kesilik istenmiş. soruyu şöyle düşünebiliriz. ‘ hangisi kesinlikle garip köylüdür ? ‘.
  c şıkkı kesınlıkle garip köylüdür. bu kişinin yalan köylü olduğunu düşünürseniz ben yalan köylüyüm diyemez çünkü yalan köylüler hep yalan söyler. yani garip köylü olduğu kesindir ( yalan söyleyedebilir, doğru söyleyedebilir)
  a ve d de dikkatle incelendiğinde kesinlik yoktur. b de ise kesinlikle yalan köylü olduğu yalancı olmasından bellidir.

 5. Bence c şıkkıdır çünkü yalan köylüler yalan söyler bu durumda bir yalan köylü ben yalan köylüyüm demez ayrıca a b ve d nin yalan köylü olduğu çok belli b c yalan köylü demiş vee yalan söylemiş d a yalan köylüdür demiş ve o da yalan söylemiş çünkü a şıkkın da ben yüzme bilmem diyen kişi mantıklı düşünürsek yüzme biliyor ve yalan söylüyor ayrıca d şıkkın da a garip köylüdür diyen kişi yalan söylediğine göre a ve d şıkları doğrudan eleniyor sıra b ye geldiğinde ise b c yalan köylüdür diyor ve yalan söylüyor bu durumda kendisi yalan köylü oluyor cşıkkındaki garip köylü ise yalan değil tutarsız şeyler söylüyor=))

 6. Arkadaşlar bene c şıkkı dır. soruyu bir daha gozden gecırırsek.
  ‘Yalanköylüler hep yalan, garipköylüler ise tutarsız şeyler söyler’ diyor.
  yalan köylüler yalandan başka bişey söylemiyor..ama garip köylüler söyleyebiliyor.Bir yalan köylü ‘ben yalan köylüyüm’diye dogru söyleyemiyeceginden..Bir gaip köylü ‘ben garip köylüyüm’ diye yalan söyleyebilir.

 7. A olabilir çünkü şıklardan biri garip köylüdür diyor ama diğer üçü yalan köylüdür demiyor.diğer üçü bizim köyden olsa a şıkkı garip köylüdür.hem tek tutarsız konuşan odur.

 8. C imkansız ya nasıl C olur söylediği tutarsız değil ki yalan B ve C yalan söylüyo D anın garipköylü olduğunu söylüo eğer D bir yalan köylüyse bu yalandır ve A yüzme biliyordur yalancıdır cevap D dir ama D garip köylüyse tutarsız bir şey ortaya atıor ve A nın söylemiş olduğu doğru olamıyacağı için yalan oluyor bu durumda D yine garipköylü olur yani cevap 2 türlüde D’dir.

 9. Cevap c dir.

  eğer a garip köylü olsaydı,d de garip köylü olmak zorundaydı. çünkü a garip köylü diyor.doğru söylemiş olurdu.

  ama c ben yalanköylüyüm diyor.
  yalan köylü olsa yalan köylüyüm diye diyemezdi.

 10. Ya cevabın bu kadr basitçe C diye bulunabileceğini düşünmüyosunuz değil mi?_

  İlk akla gelen A’ydı şimdi C olu soruları en hızlı yoldan değil en kolay yoldan bulmalıyız ben D’de ısrar ediyorum !!

 11. Cevap c

  çünkü d şıkkında a garipköylü diyor ama d şıkkı doğru olsa a garipköylü olması lazım ve a nında doğru olması lazım onun için d şıkkı yanlış olur ve a yalan köylü olur d ise a garipköylü dediği için o yalan köylü

 12. C kişisi ben yalanköylüyüm diyosa doğru söylüyor olamaz çünkü yalanköylüler hep yalan söyler. yalan söylüyorsa yine yalanköylü olamaz. o halde c kişisi garipköylüdür.

 13. D garipköylü. yalanköylü olamaz çünkü bir yalanköylü “ben yalancıyım” derse doğruyu söylemiş olur. garipköylü tutarsız olduğu için arada bir yalan söylemesi ve arada bir de bu yalancılığı itiraf etmesi doğaldır.

 14. Arkadaşlar şimdi d diyorki a garipköylü ama bir tane garip köylü olucak diğerleri yalanköylü demekki a garip köylüyse d yalanköylü o zaman a garip köylü değildir a ve d gitti b c diyorki ben yalan köylüyüm yalan köylü olan biri ben yalanköylüyüm diyemez çünkü yalan olur yani, bu yüzden garip köylü b ise c garip köylü olduğundan yalancı oluyor ve şimdi aynen şöyle
  a:yalan köylü
  b:yalan köylü
  c:garip köylü
  d:yalan köylü

  cevap:c

 15. Soruda sadece yalanköylü ve garipköylü olduğunu söylemiyor yani her yalan söylemeyen garipköylü olacak diye birşey yok.
  bence cevap a çünkü tutarsız birşey söylüyor.

 16. Bence c çünkü b diorki c yalanköylü bu kesinlikle yalanköylü c diyorki ben yalanköylüyüm hep yalan söyleyen biri böle demez kolay eğer yalanköylü değilse garipköylüdür değilmi =)

 17. C kişisidir.
  çünkü yalan köylüler hep yalan söylerler ve c kişisi ‘ ben yalan köylüyüm ‘ diyor. eğer yalan köylü olsa idi yalan söylerdi yani ; ‘ ben garip köylüyüm ‘ derdi. bundan dolayı c kişisi garipköylü dür

Bir cevap yazın