27 thoughts on “Musluk ve Su

 1. Havaya sürtünüyor ve su molekülleri arasındaki hafif çekim kuvveti var en önde giden moleküller havayı yardıkca arkasındaki moleküller için açılan hava boşluğuna daha çok su molekülü sığıyor o yüzden

 2. Musluktan akan suyun miktarı sabit olduğuna göre
  hızxalan sabit olmalıdır. su musluğu terkettikten sonra geçen zaman arttıkça ipucunda verilen yerçekimi etkisiyle ipucunda verilen hız artacağına göre o hızın görüldüğü kesit alan azalmak zorundadır.

 3. Su aşağıya aktıkça yerçekimi ivmesyle hızlanır. incelmeside suyun daha hızlı akmasyla ilgili bir seydir heralde. aynı miktar suyun kalın bir boruya oranla ince bir borudan daha hızlı akması gbi..

   1. Peki bu kohezyon su musluktan ayrıldıktan sonra mı başlamaktadır?
    ya da zamanla artış mı göstermektedir ki muslukta uzaklaştıkça incelme daha da artmaktadır?

    kohezyon (moleküler çekim kuvveti) burada sadece suyun parçalanmamasında, bir bütün halinde akmasında etkilidir ki karşısına rüzgar ya da benzeri bir engel çıkartırsanız ona yenik düşüp suyun ufak parçacıklara ayrılması gözlemlenebilir ama bu parçacıkların (kesit alanları)x(hızları) toplamı sabit kalır çünkü musluktan akan su miktarı sabittir.

 4. *su molekülleri arasında azımsanamayacak kadar çekim kuvveti vardır. *yere düşen bir cisim yere ne kadar yaklaşırsa o kadar hızlanır.
  (şuan bahsettiğimiz su için geçerli)
  *bir cismin yere düşmesinin nedeni yerçekimidir.

  bu 3 maddeyi toparlarsak cevap ortada;

  yerçekimin etkisiyle düşen su molekülleri hızlandıkça aralarındaki çekim kuvveti artar. bu sayede birbirlerine yaklaşırlar ve gittikce daha ince bir şekilde düşerler.

  1. Su molekülleri arasındaki çekim kuvveti suyun hızıyla nsıl bir ilişki içindedir ben kavrayamadım.
   liseden hatırladığım bu çekim kuvveti esas olarak hidrojen bağları ve ufak da olsa moleküler çekim kuvvetine bağlıdır. hız bu denklemin neresinde?

   bir borudan suyu daha hızlı akıtsak su molekülleri arasındaki çekim kuvveti daha da mı artacaktır?

 5. çünkü musluktan ilk çıktığında su bir basıncla bir hava basıncı ile çıkar tabi basınçlı hava suya musluğun ağzıının şeklini verecek şekilde suyu hava ile doldurur su musluğun ağzından kurtulduğu gibi basınça giren havayı dışarı verir hacim olarak incelerek akmaya başlar basit bir fiziki olay…

 6. Yerçekimi ivmesi sabit sayılır. su bu ivme etkisiyle hızlanır..
  ancak hızlanma doğrusal olurken buna karşı koyan kuvvet hızın karesiyle artar. bu nedenle belli bi hızdan sonra hızlanma olmaz..
  yani su yukardaki yorumlardan anlaşılacağı gibi giderek iğne şeklini almaz..
  ..belki soruya cevap değil..

  1. Evet bu noktaya katılıyorum ama sonuç olarak incelme hızın artmasına rağmen akan su miktarının sabit olmasından kaynaklanmaktadır. hız ne derece artarsa kesit alan azalacaktır bir yerden sonra da dediğiniz gibi sabit kalacaktır.

 7. Suyun tutunma kuvveti vardır, musluğa tutunduğu için daha kalın görünür, aryıca artan ivmeyle birlikte maximum düzensizlik minimum enerji eğiliminde olan su molekülü hava sürtünmesinden en az etkilenmek için incelerek akmaya devam eder

 8. Su ne kadar yüksekten bırakırsan seri halde okadar çok incelir ve sonunda bi yükseklikte su diye bişey kalmaz ve havaya karışır… yani su yerçekimn etkisiyle sürekli hızına hız katar hızlandıkçada moleküller birbirlerine daha çok yaklaşıyormuş gibi görünür bunun nedeni akan suyun sürekli buharlaşmasıdır… yüksek şelalelerde çok rahat gözlenir bu olay fakat musluktan akan suda göremeyiz çünkü orda bi incelme olmaz…

 9. Lise 2 fiziği ve mantığım ile şu sekilde açıklayabilirim (belki mantıklı belki mantıksız :)

  ipucundan gidecek olursam, musluktan akan su belirli bir hızla lavoba deliğine doğru dusuyor, bu sırada su birden çok temasa geçiyor, suyun hava ile teması ve sürtünmesi, yerçekimi gibi. mantıken havayla surtunen herhngi birsey geride iz bırakır ve su havayla surtundugunde ızlerı bi yukarı atlıyor önden giden su inceliyor, yerçekimi etkisiyle kohezyon gerçekleşiiyor ve suyun incelmesini sağlıyor =) (cok sacma bir cevap oldu ama =)

 10. Musluktan akan suyun belirli bir debisi oldugunu düşünürsek
  debi = pxvxa
  p=yogunluk
  v=hız
  a=alan

  suyun basıncının ve sıcaklıgının degismedigini dusunursek , suyun ilerledikce capinin daralmasi sürtünmeleri ihmal edersek sadece hızının artmasıyla acıklanabilir.

 11. Su yerçekimi sebebiyle hızlanır. hız ve basınç ters orantılı olduğundan suyun basıncı azaır. havanın basıncı suya baskın gelir böylece suyun hacmi azalır.

 12. Gökyüzünden bırakılan bir yüzeyi geniş tahta parçası düşünün.birde ucu sivrilmiş tahta parçası düşünün.aynı ağırlıkta olsalar bile yerçekimi ikisi için aynı olsa bile diğer tahta parçasının yüzey alanı geniş olduğundan hava direcenci ile karşılaşacaktır.
  şimdi aynı mantığı soru için yazayım.
  bahsettiğimiz bir sıvı ve musluktan ilk çıktığı anda musluğun genişliğinde çıkıyor ondan sonra hava.aşağı doğru inmesi yerçekimidir.incelmesinin sebebi akışkanlığındandır.havanın direncini yarmak için inceliyor.
  tıpkı bisiklet yarışçılarının birbirlerinin arkalarından gitmeleri gibi.çünkü öndeki adam bir hava koridoru açmıştır.
  umarım izah edebilmişimdir.

 13. Musluğun içerinde akan su yüzey gerilimden dolayı musluğun iç çeperine tutunmaya yatkındır. bu çeperden kurtulduktan sonra ise kohezyon devreye girmekte ve moleküller birbirini çekerek yakınlaşmaktadır.

 14. 1.ihtimal havaya sürtünüyor ve su molekülleri arasındaki hafif çekim kuvveti var en önde giden moleküller havayı yardıkca arkasındaki moleküller için açılan hava boşluğuna daha çok su molekülü sığıyor o yüzden

  2. ihtimal
  musluktan akan suyun miktarı sabit olduğuna göre
  hızxalan sabit olmalıdır. su musluğu terkettikten sonra geçen zaman arttıkça ipucunda verilen yerçekimi etkisiyle ipucunda verilen hız artacağına göre o hızın görüldüğü kesit alan azalmak zorundadır.

 15. Su musluğun içindeyken adhezyon (katı-sıvı arasındaki çekim kuvveti) etkisi altındadır ve musluğun cidarlarına tamamen yayılır. musluktan çıktıktan sonra da kohezyon (sıvı molekülleri arasındaki çekim kuvveti) etkisine girer ve incelir.

 16. çünkü su hızlanarak düşüyor.

  başlangıçta yani su kalınken ve sonlarda yani su inceyken birim zmanda toplam kesitten gecen su miktarı aynı olmalıdır. ancak su sonlara dogru hızlanır bu durumda sonlarda suyun gececeği kesitin küçük olması gerekir.

 17. çok basit bence su molekullerının bırbırını cekme ozellıgı vardır o yuzden de molekuller baslangıc noktası olan muslugun azına dogru gerı cekılırler bu da sıvrılmesının nedenı ola bılır eger yanlısım varsa duzeltın :))

Bir cevap yazın