Eşit Kollu Terazi

Elimizde 6 top var. ikisi sarı, ikisi beyaz, ikiside mavi renkte. topların ağırlıkları s:50 s:49 b:50 b:49 m:50 m:49  gram ama biz hangi top 50 hangi top 49 gram bilmiyoruz.Elimizde eşit kollu terazi var en az kaç tartımda topları ayırabiliriz? Yani 49 ar gram olan m,s,b top bir yere, 50 gram olan s,m,b toplar bir yere…

Topların çapları birbirinin aynısı, gözle ayırt edlemiyecek kadar birbirlerine benziyorlar.

Author: ADEMOGLU

3 thoughts on “Eşit Kollu Terazi

 1. Bu soruyu ilk defa görüyorum hep aynı şekilli toplar oluyodu, ne yapacağımı bilemiyorum şimdi, ezberci zihniyetin sonucu tıkandık :)

  deniyorum deniyorum hep 3 tartıda sonuç çıkıyo ama kesin 2 tartıda sonucu vardır diye yeniden deniyorum en sonunda buldum sanırım :)

  ilk önce bir kefeye 2 tane değişik renk koyarız karşısına da aynı renklerin eşlerini koyarız örneğin sb – sb (1.tartı)
  a) eğer bunlardan bi taraf ağır basarsa m ile m yi tartarız(2.tartı) ve ağır olan m yi ağır olan sb ile birleştiririz sadece 2 tartıda bulmuş oluruz

  b) eğer sb ile sb denk gelmişse bi tarafta ağır s varsa diğer tarafta da ağır b var demektir. herhangi birini seçeriz örneğin b leri seçelim
  (şu an s ler b lerin tersi konumdalar), bm ile bm yi tartalım(2.tartı)
  bunlardan bi taraf dengeyi bozarsa b ler ile m ler aynı şekilde sıralanmıştır ve denge kimin lehine bozulmuşsa o ağırdır. kenara ayırdığımız s lerin yerini değiştirip bunların yanına ekleriz ağır sbm ler bi tarafta hafif sbmler bi tarafta olur
  eğer denge bozulmamışsa bu sefer de s ler ile m ler aynı yönlü b ler onlara zıttır b lerin yerini değiştirip 3 erli gruplarımızı oluştururuz.

  görüldüğü gibi 2 tartıda 49 lukları bi yere 50 likleri bi yere ayırdık ama bi sorun var,
  o da son durumda hangi tarafın 49 luk hang tarafın 50 lik olduğunu bilemiyoruz yani 2 tartımızda da terazide denge olursa sadece ayırabiliyoruz ama hangi tarafın ağır olduğunu bilemiyoruz. diğer 3 durumda ise ağır ve hafif tarafları da belirlemiş oluyoruz, soruda sadece ağırları bi tarafa hafifleri bi tarafa ayırın dediği için (hangi tarafın apır olduğunu belirleyin demiyo) bence 2 tartıda sonuç bulunmuş olur.

  iddialı değilim, pek olacağını düşünmesem de belki ağır tarafı da belirleyebilen bir cevap vardır.

 2. Sanırım bu soru için hangi topların ağır hangi topların hafif olduğunu bulabilen bi çözüm de buldum. umarım gözden kaçırdığım bişey yoktur.

  s-siyah ,m-mavi , b-beyaz olsun

  ms – mb tartımına bakarız

  a)eşitse
  m-m tartımına bakarız bi taraf ağır olacağından
  ağır olan tarafın komşusu olan hafiftir diyelim soldaki ağır geldi o zaman sol kefedeki top yani s – 49gr dır ve diğer kefedeki beyaz 50grdır, ilk tartıda dışarda bıraktığımız beyaz 49, siyahsa 50grdır.

  b)sol taraf ağırsa
  soldaki m nin sağdaki m den ağır olacağı kesindir (tersi durumunda soldaki ağır olamazdı en fazla eşitliği sağlayabilirdi)
  benzer bir akıl yürütmeyle soldaki kefedeki diğer topun da en az sağdaki kefedeki diğer top kadar olduğunu (ondn hafif olmadığını) anlarız. yani bu durumda beyaz top 49 sa siyah olan 49 ya da 50, beyaz 50 ise siyah da muhakkak 50olmalıdır.

  şimdi buradaki siyahı ve beyazı bir kefeye , 2 maviyi (99gr) de diğer, kefeye koyarsak

  b1)siyahın ve beyazın kefesi ağır gelirse demekki 100grdırlar ve ikisi de 50 grdır tüm topları belirlemiş oluruz
  b2)eşitlik olursa 99grdırlar bu da ancak siyahın 50 beyazın 49 olmasıyla mümkündür çünkü beyaz siyahtan ağır olamaz
  b3)hafiftirler yani 98grdırlar demekki ikisi de 49gr yine tüm topların ağır mı hafif mi olduklarını belirlemiş olduk

  c)sağ kefe ağır gelirse terazinin diğer tarafına geçilir ve sanki sol kefe ağır gelmiş gibi b şıkkındaki işlem tekrarlanır.

  ———

  soruyu ilk gördüğümde ilk yorumdaki çözümü bulmuştum işin ilginci hem yanlış(eksik) hem de bu çözümü bulurken uğraştığımdan çok fazla zaman harcamıştım. demekki bazı sorularda araya “zaman” girmesi iyi sonuçlar doğurabiliyo.

Bir cevap yazın