El Sıkışma

Dünyada her insan çeşitli sayılarda el sıkışmıştır, örneğin siz 500 veya 7897 defa el sıkışmış olabilirsiniz. Görüldüğü gibi bu sayı tek de olabilir, çift de. Şimdi sizden şunu kanıtlamanızı istiyoruz: Dünyada şu ana kadar tek sayıda el sıkışmış olanların sayısı çifttir.

Not: Soruyu okuduktan sonra kaç el sıkarsanız sıkın kural bozulmaz.

Author: Pınar MP

Bir insanın zekası vereceği cevaplardan değil soracağı sorulardan anlaşılır.

30 thoughts on “El Sıkışma

 1. El sıkışma eylemi iki kişi arasında olan bir şey olduğu için, ne olursa olsun tek sayıda el sıkışmış bir kişi için muhakkak en az bir kişi daha tek sayıda el sıkışmış olmak zorunda. bu yüzden her zaman çifttir.

 2. Toplam el sıkışma tek olduğunu varsayalım ben kendi elimi sıkarsam el sıkışma sayısı çift olur.yada toplam el sıkışma sayısını çift olduğunu düşünelim kendi elimi sıkınca iki kez el sıkışmış olurum yani hem sağ elimle hemde sol elimle böylece toplam el sıkışma tekrar çift sayı olur. :)

 3. Soruyu tekrar okudumda soruda tek sayıda el sıkışanların sayısı çifttir deniyor.evet el sıkışma işini iki kişi yapar yani el sıkışanların sayısı ikidir buda çift sayıdır ve iki kişi birkez el sıkışır buda tek sayıdır :) umarım dogrudur.

 4. Toplam el sıkışma çift sayıdır
  n=çift sayıda el sıkanların sayısı olsun
  m=tek sayıda el sıkanların sayısı olsun

  n(çift el sıkanlar)+m(tek el sıkışanlar)=ç

  burda n tek mi çift mi önemli değil ama
  m mutlaka çift olmak zorunda

 5. çift sayı ile çarpılan sayı ne olursa olsun sonuç çift çıkacağı ve tokalaşma işlemi her zaman çift kişi ile yapılacağı için. tek sayıda tokalaşan her kişi için bir, tek el sıkışmış kişi olmak zorundadır.

 6. Beyler gerçek cevap:
  şimdı el sıkışma karşılıklı olarak yapıldığı toplamı için çift sayı şimdi çift sayı ile çift sayının toplamı çift sayı, tek sayı ile tek sayınının toplamıda çift sayı ama tek sayı ile çift sayının toplamı tek sayı olacağından tek sayıda el sıkışanların sayısı çift olmalıdırki toplam çift sayı çıkabilsin.

 7. Dünyadaki kimsenin hiç el sıkışmadığını varsayalım. şu anda 0 tane tek sayıda el sıkışan, ve belli olmayan bi sayıda çift sayıda el sıkışan(0 çift sayıdır) vardır. her el sıkışma esnasında iki kişinin de durumu(çift-tek) değişecektir. şimdi ihtimallere gelelim. çift=çift sayıda el sıkışmış olan. tek=tek sayıda el sıkışmış olan.
  çift-çift–> tek-tek (tekler 2 artar)
  çift-tek–> tek-çift (teklerin sayısında değişiklik olmaz)
  tek-tek–> çift-çift (tekler 2 azalır)

  görüldüğü gibi teklerin toplamda çift olması hiç değişmez.

 8. örneğin 10 kişilik bir grupta olduğumuzu düşünelim, 9 kişiyle el sıkışmamız gerekecektir, yani tek sayı e bu durum o gruptaki kişilerin tamamı için de geçerlidir, yani 10 kişi için, yani çift sayı. bu 10 kişilik grubu dha genele yayarsak, tek sayıda el sıkışan kişi sayısına kendinizi de eklerseniz (yani n+1) her zaman çift sayı bulmuş olursunuz.

 9. Burada anlam aldatmacası bulunduğundan olayı şöyle anlatabilirim.

  el sıkışma işi : iki kişi arasında sadece 1 kere ve karşılıklı farklı kişilerce gerçekleştirilir.

  el sıkışma 1 kere tek bir seferde
  el sıkışanlar ise toplamda 2 kişidir. buda sorunun cevabında anlamlı olmaktadır.

  soru:”dünyada şu ana kadar tek sayıda el sıkışmış olanların sayısı çifttir.”

  tek sayıda el sıkışmak: insanlar birbirleriyle bir sefer el sıkışırlar durduk yere iki kez veya 3 kez el sıkışma seri bir halde olmaz ,olamaz. olursa da el sıkışma işinden cıkmıştır o iş artık öyle değilmi..

  hangimiz bayramda büyüklerimiz ile tokalaşıp el sıkışırken 2 ciyi tekrar eder? olamdı gel bidaha mı diyeceksiniz yani?

  sıkışmış olanların sayısı çifttir (soruda böyle yazmışlar) evet el sıkışma işi iki kişi arasında olur (2 iki de çift rakamdır)

 10. Böyle bir ispat yapılamaz, iki kişi arasında yapılır fakat iki kişiden birinin tokalaşma sayısı farklı olabilir. yani dünyada sadece 3 kişi birer kişiyle tokalaşmış olsa, tokaşalaştıkları kişiler çift sayıda kişi ile tokalaşmış olsa, toplamda 3 kişi 1 er kere tokalaşmış olur yani toplamda 3 olur. imkansız denilemez.

  1. Neden mi ?

   Deneyelim görelim…

   1. EL SIKIŞMA — 1+1 = 2 kişi
   2. EL SIKIŞMA — 1+1 = 2 kişi
   3. EL SIKIŞMA — 1+1= 2 kişi
   4. EL SIKIŞMA — 1+1= 2 kişi
   5. EL SIKIŞMA — 1+1= 2 kişi

 11. Böyle bir kural olamaz. Neden? Örnekleyelim:

  Dünya üzerinde “6 999 999 999″ kişi yaşıyor olsun. Herbiri toplamda üç kez el sıkışmış olsunlar. Farklı kişilerle el sıkıştıklarını düşünelim. Ama toplamda herkes 3 defa el sıkıştı varsayalım.

  Sonra bu insanlardan bir tanesi gruptan ayrılsın ve yan tarafa geçsin. Geriye ” 6 999 999 998″ kişi kalıyor. Bu insanlar da 2 gruba ayrılsınlar ve herkes karşısında duranla el sıkışsın. Tabi ki, bu el sıkışmalar aynı kişi ile yapılmayacak. Toplamda herkes “4” defa el sıkışmış olsun. Geriye “4” kez el sıkışmamış “1” kişi kaldı.

  O zaman, bugüne kadar tek sayıda el sıkışmış insan sayısı çift olamaz !

  Yorumlarınızı okudum, mantıklı yorumlar. Ancak kaçırılan nokta genelin, “tek+tek = çift” mantıgından hareket etmesi. Evet, el sıkışmak için çift sayıda, yani en az “2” kişi gerekiyor. Ancak, Kapalı bir küme üzerinde düşünündüğümüzde, yani toplam insan sayısının değişmediği bir toplulukta yapılan tokalaşma sayısı, ki tokalaşmanın azami ya da asgari sınırı yok, topluluktaki bir kişinin topluluktan ayrılması ile değişiyor. İlla ki herkesin tüm küme ile tokalaşması gerekmiyor. Eğer gerekseydi o zaman çift sayı önermesi doğru olurdu. Ama, sınır belirtilmediği için tokalaşma sayısını azami olarak ifade ettiğimizde bahsedilen kural geçerliliğini yitiriyor.

  Uzun lafın kısası, bu şekilde bir kural olamaz.

 12. tokalaşma eylemi kast edilseydi doğru cevabı bilmek için vahiy gerekirdi. ancak toplam el sıkma tabirinden kasıt bireysel olarak el sıkman. bu durumda karşı taraf da senin elini sıkmış oluyor ve böylelikle dünya genelinde her daim çift sayıda kalıyor. Bu çift sayıyla biten el sıkmaların da dünya genelinde çift olmasıyla aynı kapıya çıkmaktadır…

 13. el sıkışma 2 kişi ile yapılan bir eylem olduğu müddetçe sonuç her zaman çiftir. sonucun insan sayısıyla ilişkisi yoktur .. kişi sayısının çift olmasının nedeni çift sayı olan 2 çarpanıdır..

 14. El sıkışma eylemi 2 kişi arasında yapılır. Dolayısıyla çifttir. T+T=Ç olduğundan dolayı tek sayıda el sıkışanların sayısı çifttir. Ancak çift sayıda el sıkışanların sayısı tek veya çift olabilir.

 15. El sıkışma eylemi 2 kişi arasında yapılır. Dolayısıyla çift olmalıdır. T+T=Ç olduğundan dolayı tek sayıda el sıkışanların sayısı çifttir. Ancak çift sayıda el sıkışanların sayısı tek veya çift olabilir.

Bir cevap yazın