Einstein’ın Zorlandığı Soru

Bu soruyu einstein 24 saate yakın bir zamanda çözmüş.

Soru: Aşağıda bulunan top her kareden geçecek, çapraz gitmek yok, en sonunda bulunduğu yere geri gelecek ve de her kareden yanlızca bir kere geçilebilir.

Not: Sorunun cevabını bilmiyorum.

Author: GENERAL29

dodidodidodidodi...

60 thoughts on “Einstein’ın Zorlandığı Soru

 1. Bir yorumumda Einstein’a Türk milletinin yakasından elini çekmesi için seslenmiştim şimdi de bu soruları yazanlara sesleniyorum, çekin elinizi aynştaynın üstünden artık rahat bırakın adamı :)

  çözüm içinse verilen şekli satranç tahtası gibi boyarsak topun soruda istenen hareketi tamamlayamayacağını görebiliriz.

  1. Bu sorunun cevabını buldum üç boyutlu düşünmek gerekiyor bilgisayar kullanmasını çok iyi bilmediğimden yaptığım şemayı gönderemiyorum.yaptığım şemayı nasıl ekleyeceğim konusunda bilgi verirseniz sorunun cevabını öğrenebilirsiniz

    1. Kendini bu kadar yorma. madem atlamak zıplamak serbest önüne engel geldiğinde 2 kare ilerisine atlarsın sorunun kalmaz. o olmazsa bir kenara gelince dışarı çıkarsın istediğin bir yerden yeniden girersin. böyle zorlama bir gamalı haç çözümüne gerek yok.

     1. Bu sorunun cevabı yoktur nazi bayrağı oluşturmak adına sorulan bir sorudur [ ortadaki kare boş kalır ] şekli nereye çevirirseniz çevirin bayrak değişmez.
      nazi

  1. Kareleri tel olarak düşünün karelerin tamamını bir masa olarak düşünün haç işaretini tamamlayacak şekilde bir yol çiziyoruz tellerin bir altından bir üstünden geçecek şekilde.haç işaretinin merkezine geldiğimizde bir kare atlıyoruz haç işareti tamamlanıyor.sonuçta tüm karelerin(tel olarak düşündüğümüz) içerisinden çapraz olmamak şartıyla birer defa geçilmiş oluyor.sorunun cevabı kesinlikle budur.çizdiğim şemayı buraya ekleyemedim bilgisayardan fazla anlamam isteyene e-posta olarak gönderebilirim.

 2. çözüm var şeklin dışına çıkıp deneyin dikkat ederseniz böyle bir kısıtlama yok

  *kişisel görüşüm : bu forumları okuyan birisi einsteinin ömrünü labaratuvarda fizikle uğraşarak değilde forumlarda sorulara cevap yazarak geçirdiğini sanır =:)
  **bu zeka olayına fazla takıyoruz şu an dünyada einstein zekasında oldukça çok insan olduğunu düşünüyorum .niye derseniz eğitim ,beslenme tıp uyarıcaların artaması vs vs
  örnek bugün 8 .sınıf öğrencisi ortaçağ filozoflarından fazla bilgiye sahip( zekaya demiyorum )
  **bütün mesele insanların zekaları doğrultusunda yararlı işler ortaya koyabilmesi
  **çoklu zeka kuramlarından sonra herşeyi sadece iq ya endexleyen anlayış yıkıldı
  uzatmayalım bunlar benim kişisel görüşlerim
  ***şeklin dışına çıkıp farklı noktadan içeri girince bir çözüm var olmazsa çizim eklerim

  1. Kağıttan dışarı çıkmayı, kağıdı yuvarlayıp sağ uçtaki karelerle sol uçtakileri komşu hale getirmeyi, atlamayı-zıplamayı her ne kadar soruda yasaklamamış olsa da ben kural olarak görüyorum ve bunları yapamayacağımızı düşündüğüm için siyah-beyaz boyama sonucu bu işlemin yapılamayacağını söylemiştim ama tabi bu kurallara uyulmadığı takdirde birçok çözüm bulunabilir.

  2. şeklin dışına çıkamazsın
   en fazla soruda verilen top kadar 3 boyutta çıkabilirsiniz
   çözülmüş problemleri anlamak ta bir adımdır.
   lütfen atlama yapmayın
   benim cevabımı matematik hocanız eşliğinde ancak anlayabileceğiniz düşüncesindeyim

 3. Bu sorunun cevabini 2 yil once bir arkadasimda gormustum. cok ugrasmama ragmen cozememistim. sorunun amaci beynin kaliplarindan cikip yaraticiligi asmakmis. topu ilk b2 b3 b4b5 c5 c4 c3 c2 c1… ve sag alt koseye geldigimizde ise tablodan cikip, yani 1 satirin altindan a sutununa dogru gidip tekrar a1e giriyorsunuz ve o sutunu da dolasiyorsunuz :d:d buna benzer bir cevabi vardi yanilmiyorsam. bana da ilk bakista garip gelmisti .. :)

 4. Burada top dendiği için top zıplayabilen bir cisim olduğundan gayet kolay bir soru (einsteinın verebildiği ilk cevabı :d )(tabi sonradan olmayacağını düşünmüş ama çaktırma :d)

 5. Albert e bu sorunu hiç bir zaman matematiksel olarak bulunmayacagını ve çözmenin imkansız oldugu uzun bir çözümlemeden sonra bulmustur yani albert e derki bu sorunun cevabı olamaz der

  1. Bu soruyla lise yıllarında haftalarca uğraşmıştım. ozamanlar burnum büyüktü çözemeyeceğim geometri matematik sorusu olmamalıydı:) en sonunda pes ettim olmuyor. arkadaşlar bazıları çözdüğünü iddaa eddiyor bu sorunun düzlemde çözülemeyeceğinin ispatı var zaten:)))
   bi de 3 musluk 3 ev sorusu vardı. o soruda bunun gibi düzlemde çözülemez. bazılarıda 3 boyuta geçmiş 3 boyutta sonsuz çözümü olur zaten:))
   uğraşmayan hiçbişeyi çözemez.

 6. Gereksizyorumcu diyor ki:
  20 haziran 2010, 12:40
  bir yorumumda einstein?a türk milletinin yakasından elini çekmesi için seslenmiştim şimdi de bu soruları yazanlara sesleniyorum, çekin elinizi aynştaynın üstünden artık rahat bırakın adamı :)

  çözüm içinse verilen şekli satranç tahtası gibi boyarsak topun soruda istenen hareketi tamamlayamayacağını görebiliriz.

  ilk paragrafa katılıyorum:d bende telefonda gördüm soruyu ilk aklıma gelen buydu.
  eskiden uğraşmıştım çıkmıyor.
  denemeyin cevabı ikiye katlayıp delerek yapılıyomuş.

 7. çözüm olamıyacağı konusu şaşılacak derecede basit bir şekilde ispatlanabilir
  bu konuyu gereksizyorumcu çok güzel açıklamış bende sonradan farkettim.anlaşılır olsun diye kouyu biraz açayım
  *şimdi tahtayı satranç tahtası gibi boyarsak siyah beyaz şeklinde
  hamle sayısının tek veya çift olması durumuna göre
  a)topun çift sayılı hamlelerinde top başlangıçtaki kareyle aynı renk karededir
  b)topun tek sayılı hamlelerinde top karşıt renktedir

  **şimdi bu soruya bakalım top 25 hamle yapmak zorunda
  vede aynı karede olmak zorunda
  **bu durum açıklamanın b şıkkıyla çelişki oluşturur
  ispat 2=şimdi 2 çeşit hamle düşünün
  a)sağa veya sola birer adım
  b)yukarı veya aşağı birer adım
  ***eğer bir noktadan başlayıp tekrar oraya dönmüşsek
  sağa hamle sayısı=sola hamla sayıyı (yatay doğrultuda)
  yukarı hamle sayısı =aşağı hamle sayısı
  sonuç :aynı noktaya dönmek için çift hamle sayısı gerekir
  burda tek sayıda kare var o halde olmaz

  olayı genelleştirirsek
  **toplamde çift sayıda kare varsa 4*4,6*6*8*8 gibi aynı kareye dönersiniz
  ***toplamda tek kare varsa dönemezsiniz
  ***başlangıç karesinin hangi kare olduğunun dahi hiçbir önemi yoktur
  hangi kareyi seçerseniz seçin
  **çözüm dışarı çıkarak olabilir
  ama o zamanda kural şu satranç tahtası gibi boyadığınızda çıktığınız
  kare ile aynı renk kareden giriş yapmalısınız
  ***benim ilk yazdığım dışarı çıkma hareketi burdaki düzeni altüst eden bir yöntemdir ama o zamanda dışarı çıkan renkle içeri giren renk aynı olmalı o da bu genel çözümün parçası

  ***hemen hemen genel çözümdür

 8. Soruyu iki boyutlu düşünüp, cevabı verirken
  üçüncü boyutu düşünürsen cevabı bulursun en mantıklı çözüm budur.
  bu düşünceyle birden fazla yollar görürsün.ufkun açılır.

  matematik zeka soruları

 9. Size verdiği kurallar arasında şeklin dışına taşmamak yok.birde öyle deneyin.”einstein” in ilk iki harfi çıkıyor “ei”.aynı cevabı burada biri verdimi bilmiyorum tüm yorumlara bakmadım

 10. burada amaç denilen gibi dışa taşmak soru öyle çıkıo diğer türlü çok denedim olmadı 2 gün uğraştım.Şİmdi ben numaralarla anlatacağım noktanın olduğu yer bir olsun hemen soluna 2 dedim ve yukarı doğru çıktım 3,4,5,6,sonra yana kaydım 7 sonra hemen alt satıra indim 8,9,10, diye aşağıya indim sonra 10’un hemen yanından devam ettim 11 sonra yukarı doğru çıktım 12,13,14, diye ve sorunun enöenmli yerine geldim burada dışarıdan ilerleyerek 14’den sonraki satırı boş bırakıp yanına 15 yazdım sonra o boş bıraktığım satıra dönüp 16 dedim ve altına 17 dedim yana kaydım 18 dedim hemen alt satırına indim 19 dedim yana kaydım(içe doğru)20 dedim alta indim 21 dedim yana kaydım 22 dedim aşağı indim 23 dedim ilerledim zaten son satır 24 dedim ve 25 ve başladığım noktaya geri döndüm…çok uğraştım bulduğum için mutluyum:)

 11. Arkadaşlar bir çözüm yöntemi buldum.ilk önce yapmamız gereken 5×5 lik levhayı bir sütunu beş kareden oluşan ve kesiti beşken olan bir prizmaya dönüştürmek (ben bunu yaparken bir a4 sayfasından herbir kenarı 20 cm olan kare kestim ,daha sonra kalemle çizerek bu kareden kesiti 4cm olan 25 kare elde ettim.binevi şekli kagıda aktardım.daha sonra birbirlerine paralel sütunları kağıt içe bükülecek şekilde katladım ve uçlarından yapıştırdım )şekil üzerinde topun yerini işaretledikten sonra sırasıyla hamleler;topun sağına doğru 3 kare (topun solundaki kare boş),yukarı 1 kare,sola 3 kare( yine bir kare boş ),yukarı 1 kare ,sağa 3 kare ,yukarı 1 kare ,sola 3 kare ,yukarı 1 kare ,sağa 3 kare ,şimdi topun solunda boş braktığımız sütunu kullanarak aşağıya iniyoruz ve hareketi tamamlıyoruz .arkadaşlar bu olayı yazı diliyle ancak bu kadar anlatabildim ,denemek isteyen arkadaşlar boş karelere yaptıkları hamleleri temsilen numaralandırırsa daha kolay görebilirler.bu çözümde prizma üç boyutlu olmasına karşın topun prizma yüzeyindeki hareketi tek boyuttadır .yani top sadece kağıt üzerinde hareket etmektedir

  1. Bununla kağıdı silindire sarmak arasında bir fark var mı?veya kağıdı düz koyup herhangi bir satırın sonuna gelindiğinde satırın başına zıplamak arasında fark var mı?

 12. Bu problemin tek bir düzlem üzerinde verilen 25 adet kareyi kullanarak çıkmayacağı aşikar.bunun böyle olması gerektiğiyle ilgili yukarıda yorum yapan arkadaşlar çok güzel mantık yürütmüşler (örn:aytmatovx )
  o zaman farklı bir çözüm tekniği kullanmak gerekiyo (kağıda boyut kazandırmak gibi ) .bunu yaparken şeklin silindir olmasında hiç bir sakınca yok yine aynı sonucu verecektir .benim ise şekil olarak beşken pramit seçmemin nedeni karelerin oval değilde düz durmasını istediğimdendi .böyle daha kolay görülebileceğine inandım .yalnız kağıdı düz koyup herhangi bir satırın sonuna geldiğinde istediğin yerden satır başı yapmak arasında çok fark var .yukarıdaki yorumların bir çoğunda dikkat ettiysen topa diledikleri gibi hareket kazandırmaya çalışmışlar .örneğin ;sıkıştıkları yerden topun düzlemin altından veya üstünden geçmesi gerektiğini idda ettikleri gibi .farzadelimki soruda birde topun düzlemden hiçbir şekilde ayrılmaması gerektiği şartı konulsaydı o zaman nasıl bir yorum yapacaktık ?demek istediğim şu ki bu söz konusu olduğunda topun tek bir düzlem üzerindeki hareketi sınırlayıcı olmuş olurdu ( 25 kareden oluşan bir kağıt parçasında topu hoplayıp zıplatmadan kesintisiz bir hareket elde edemezsin ) . burda ise kağıdı kıvırıp silindir haleline getirerek (boyut kazandırarak ) kağıt düzlemi üzerinde bulunan topa kesintisiz bir hareket kazandırmış olduk .böylelikle bu problemi çözebilmemiz için topu kağıdın altıntan veya üstünden yahutta dilediğimiz yere zıplatma sorunuda ortadan kalmış oldu .

  1. Farklı çözüm tekniği nereye kadar farklı olabilir? ne kadar farklılık caizdir ne kadarı yasaktır?
   beşgen prizmayla yapılan bir satırın son karesiyle ilk karesinin yazdığım gibi bağlanmasıdır. başka deyişle herhangi bir satır için ilk kareden son kareye zıplamayı, son kareden de ilk kareye zıplamayı serbest bırakmakla kağıdı beşgen prizma ya da silindir yapmanın farkı yoktur. sen beşgen prizma yaptığında zıplamadığını iddia ediyosan ben 25 boyutlu bir küp yaparım istediğim kareden istediğim kareye geçerim zıplamamış olurum. nasılsa boyut arttırmak serbest. benim çözümümün kusuru insanın 25 boyutlu bir cismi tahayyül edememesi buna karşın 3 boyutlu beşgen prizmayı kafasında anında canlandırabilmesi midir? sonuç olarak sorunun orjinalinde yani 2 boyutta bakın zıplayıp çözebiliyorum demekle boyut arttırıp bakın zıplamadan çözüyorum demek arasında topolojik olarak fark yok. kuralları bir kez esnettiğinde başkasının da senin esnettiğinden daha ileri gitmemesini isteyemezsin, sen ortada kural bırakmamışsındır artık ben de istediğimi yaparım. hatta bak yapıyorum. 1 den 25 e kadar sayıları rastgele yaz topu sırayla o yazdığın karelere koy al sana çözüm.
   “aksini inkar” etmek istemiyorum sadece aksini iddia etmek istiyorum. bu soruya neden illa bir çözüm varmış gibi yaklaşılıyor. çözüm neden bunun yapılamayacağı değil de zorlama alttan geçtim, üstten geçtim, kağıdı yuvarladım olsun?
   sorunun belirtilen koşulları içinde mantıklı çözümü bana göre bu istenilenin yapılamayacağıdır. gerisi sorudaki koşulları ne kadar esnettiğinize bağlı olarak keyfinize kalmış.

 13. Bu soru dışarı taşarak ya da 3 boyutlu düşünerek çözülseydi einstein 1 gün uğraşmazdı.öbür türlü çözümü olmadığına göre bence einstein bu soruyu çözememiştir ve bu soru çözümsüzdür.hem bu soruyu einstein çözmüş olsaydı cevabını bilirdik.

 14. 3 br. sağa, 4 br. yukarı, 1 br. sola, 3 br. aşağıya, 2 br. sola, 1 br.yukarı, 1 br. sağa, 1 br. yukarı,1 br. sola, 1 br. yukarı, 1 br. sağa, 1 br. yukarı, 2br. sola, 5 br. aşağı, 1 br. sağa

 15. Başladığımız noktaya iki defa varmamamız ile ilgili bir şey söylemiyor soruda. yani yol ayrımı yapabiliriz sona geldiğimizde iki defa varmış oluruz. ama her yeri kullanmış ve bir defa geçmiş oluruz.

Bir cevap yazın