Dört Üniversite Öğrencisi

Dört tane çok zeki üniversite öğrencisi arkadaş çok önemli bir sınav sabahı uyuya kalırlar ve sınavı kaçırırlar. Hocalarına gidip özür dilerler ve sınava gelirken arabalarının lastiği patladığı için sınava yetişemedikleri yalanını söylerler ve bir af sınavı isterler.

İkna olan hocaları bu 4 öğrenciye ertesi gün gelmelerini ve bir telafi sınavı vereceğini söyler.

Ertesi gün sınava gelen öğrenciler 4 ayrı sınıfa yerleştirilir ve sınav kağıtlarında şu soruyu görürler:

Dün arabanın hangi lastiği patladı !!!  ?

Öğrenciler daha önce bu konuda birbirleri ile birşey konuşmamış, bir şey kararlaştırmamışlar ama daha sınavdan çıkmadan hepsi birden sınavı geçeceklerinden emin olarak lastik seçimlerini yapıp sınavdan çıkmışlar.

Nasıl emin olmuşlar ?

Author: egulderen

33 thoughts on “Dört Üniversite Öğrencisi

 1. Araç sahibi olmayan üç arkadaş,aracın kendilerinin araca bineceği yere gelmeden lastiğin patlayıp değiştirildiğini söylerler.araç sahibi veya aracı kullanan da herhangibir lastiği söyler.

 2. Eeeee hepsi yanımdaki arkadaşın altındaki tekerlek patladı derse soruyu soran öğretmen 2 tane tekerleğin patladığını anlar.yani yalan attıklarını anlar.çünkü lastik patladı da hocam demişlerdir.

 3. Daha önceden fıkra olarak duyduğum bu soruda anladığım kadarı ile öğrenciler sınavı geçeceklerinden nasıl emin olmuşlar yani kendilerine güvenip soruyu cevaplamışlar.o zaman durum şöyledir..
  öğretmen sınavda ‘ hangi teker patladı’ diye bir soru sormuş fakat sınav sadece bu sorudan ibaret değil.başka sorularda var.haliyle diğer soruların tamamını yada büyük kısımını yaptıkları için tekerlek seçimlerini kafalarına göre yapmışlardır.ayrıca soruda öğrenciler nasıl aynı şekilde cevaplamış demiyor sınavı geçeceklerinden nasıl emin olmuşlar diyor.dediğim gibi diğer sorulları yaptıklarından emin oldukları için bu soruyu rastegele cevaplamışlardır.böylece sınavı geçeceklerinden emin olmuşlardır

 4. öğrencilerin sınava geç kalmasının nedeni gercekten lastiklerinin patlamssıdır.bu soruyu soran kişi bu lastğin sanki hiç patlamamış gibi anlasılması sağlamaktır ve bunu başarmıştır.

    1. Suvamim dusundum de cevabın çok mantıklı ..

     bu soruyu aynen yazıldığı gibi arkadaslarımıza sorup sonrasında kandırdık siziiii…aslında uyanmışlar tam yetişecekken lastik patlamış o yuzden hepsi bilmiş hangi lastik olduğunu hehehe..diyip eğlenebiliriz..el şakası da yapılabilir sonunda..artık tercihe bağlı.

     benim bu cevap aklıma gelmemişti.. tebrikler…

 5. Mantıken düşününce aracın ön 2 lastiğinin patlama ihtimali diğerlerine göre daha yüksek ihtimaldir. ve eğer aracın cam çivi yada taş gibi bi cisimden dolayı patladığını düşünürsek aracın ön sağ lastiğinin patlama ihtimali diğer lastiklerin patlamasından daha fazladır. bütün öğrenciler ön sağ lastik demişlerdir.

 6. Galiba sorudaki tek ipucu öğrenci sayısı.. öğrenci sayısı tekerlek sayısına eşit.. belki de yanılıyorumdur.. cevabın bunla hiç alakası yoktur..
  mesela
  1) önlerindeki sınav kağıdına bakarak sorunun yazılı olduğu sol üst köşe yada isimlerini yazdıkları sağ üst köşeden yola çıkarak cevap vermiş olabilirler ama sonuçtan nasıl emin olurlar bilinmez o yüzden bu da saçma bence
  2) eğer bir arabaları varsa ertesi gün mazeret sınavına gelirken gerçekten bir lastik patlamış olabilir
  3) arabalarının diğer 3 lastiği zaten patlaktır
  4) ya da arabaları tek tekerleklidir..
  şimdilik aklıma gelen bunlar başka bişey bulursam yine sallarım:)

 7. Sevgili dostoyevski kardesim.
  suavime verdiğim cevap ona verdiğim bir cevaptır ve sorunun gercek cozumu ile ilgisi yoktur.

  herhangi bir kişi cıkıp aslında lastik patlamıştır aslında oğrenciler hic yasamamıstır, aslında ortada sınav da yoktur gibi cevap verebilir ve burda tum bunlara acıklama getirmenin anlamı oldugunu sanmıyorum. ama sizin de verilen cevaplara ve sorulara gore biraz dusunmeniz ve saldırmadan once soruya bakmanız gerekir.

  soru gercek hayatta karsınıza cıkabilecek bir durumdur …

  soruya sıfır ya da 100 puan vermeniz onemli değil. bu bir yarısma sitesi degil paylasım sitesidir. ben paylasarak yeterince keyif alıyorum zaten. sonrası cok onemli degil.

  soru paylasan insanlar hazırladıkları / paylastıkları soruların kalitesi ile değil, gercek yasamda kullanabildikleri olcude zekidirler …

  hatta unlu malcolm gladwell e gore ise zekanın basarıda cok az etkisi vardır.

  tekrar ediyorum soruyu mantıgınızı kullanarak cozebilirsiniz.
  saygılar

 8. Bu öğrenciler,aynı araçla geldiklerini beyan etmemişler.dolayısı ile birbirlerinden bağımsız olarak sınava giden öğrenciler,kendi bindikleri araçların lastiklerinin patladığını söylüyorlar.bu durumda herkes dilediği lastiğin patladığını söleyebilir.

  1. Slm. bunyat..burda öğrencilerin hocalarını gerçekten bir mazeret söz konusu olduğuna inandırmaları gerekiyor.. hocanın yerinde sen olsan, verdiğin 4 ayrı arabanın da lastiğinin patladığı cevabına inanır mıydın?

 9. Soru benim öğrencilik yillarıma götürdü. universitede hele de odtu gibi bir universitede efsane gibi anlatilirdi. yasanmismidir; yoksa, uydurulmustur, tartismasini yaptigimizi daha dun gibi hatirliyorum. ama bu espirili olayin, soru sekline burunmus haliyle ilk defa karsilasiyorum.

  neyse, usulune gore bir sallama yaparak soyle bir yorum yapiyorum: burada, her ogrenci, diger arkadaslarinin verecegi olasili tum cevaplari hesaba katacaktir. ve onlarinda kendisi gibi ayni konumda oldugunu ve kendisi ne cevap verirse versin, digerlerininde ayni mantikla ayni cevaba ulasaklarini dusunecektir.

 10. Cevap:dün arabanın hiçbir lastiğinin patlamadığıdır.hocaları,öğrencilere yarın gelin sizi telafi sınavı yapacağım dememiş,ertesi gün gelin sizetelafi sınavı vereceğini söylemiş.ohalde yarın değil ertesi günkü sınavda,dün arabanın hangi lastiği patladı sorusunun cevabı:dün lastik patlamadı ya da hiçbiri olmalıdır.

 11. Arkadaşlar cevap çok basit, soruya 4 öğrencide hiçbir lastik patlamadı diye cevap vermiştir. çünki lastik dün değil bir önceki gün patlamıştı soruda dün ibaresi geciyor o nedenle öğrencilerin hepsi sınavı gecmiştir.

 12. Teorik olarak sadece sınavdan geçeceklerine emin olarak burdan çıkarlar ama sonucunda geçemezler ve yanlış attıkları anlaşılır.

  4 tane öğrenci var. Ve arabada ise 4 lastik var.

  Sınavda bir öğrencinin 1/4 ihtimali bir lastik sallaması için.

  O zaman 1 öğrencide 1/4 ise 4 ünde 1/16 ihtimal olur ki bu çok zordur :) O yüzden bu soru biraz fıkranın devamı olarak degişik bir şekilde devam ettirilmiş :)

Bir cevap yazın