Dominolarla Kaplama

6×6 lık tahtamızı yatay ya da dikey doğrularla kestiğimizde her doğrunun en az bir dominoyu da kesebileceği şekilde dominolarla kaplamak mümkün müdür?

Not: Dominolar 2×1 birimlik taşlardır, yatay ya da dikey olarak yerleştirilebilirler. Lütfen döşenebilir ya da döşenemez gibi cevaplar verip bırakmayın, cevaplarınızın altını açıklama ile doldurunuz.

Author: ZekiAdam

2 thoughts on “Dominolarla Kaplama

 1. Bu soruyla hiçkimse uğraşmadı mı hiç yorum yapılmamış.

  8×8 değil de 6×6 boyutlarında olan satranç tahtası benzeri bir tahtayı 2×1 lik dominolarla , birisi tahtayı testereyle 2 ye ayırdığında muhakkak en az 1 dominoyu da kesecek biçimde döşeyip döşeyemeyeceğimizi soruyoruz.

  üzüldüm şimdi hiç bir farkı olmamasına rağmen soruda yazan şeylerin aynısını tekrar yazmışım o kadar üzüldüm yani :)

  neyse az biraz daha bekleyelim bakalım çözen ya da uğraşan olmazsa cevabını yazarız.

  ipucu vereyim bari
  her kesme çizgisinin domino kestiğini varsayalım bakalım nooluyo.

 2. Bu soru da arada kaynamış gitmiş artık neyse soruyu yazan olarak cevabını da yazayım benim sorumluluğumdan çıksın

  şimdi 6×6 lık tahtada 5 tane dikey 5 tane de yatay kesme çzigisi olduğunu biliyoruz
  bu soru için görmemiz gereken şey eğer herhangi bir kesme işleminde bir domino kesişsek en az 1 domino daha kesecek olmamızdır çünkü tek sayıda domino kesiyor olamayız.(6 sayısını 1 ler ve 2 lerin toplamı şeklinde yazmışsak 1 lerin sayısının çift olması )

  bu durumda elimizdeki 5 yatay 5 dikey çizginin herbiri en az 1 domino kesiyor olsaydı tahtamızda minimum 20 tane domino olmalıydı ( hiçbir domino bu çizgilerden 2 tanesiyle birden kesilemez)
  bu ise tahtamızda 18 domino olmasıyla çelişmektedir.
  yani 6×6 lık tahtayı 2×1 lik dominolarla nasıl kaplarsak kaplayalım bu 5 yatay ya da 5 dikey çizgiden en az 1 tanesiyle hiçbir domino kesmeden tahtamızı bölebiliriz.

Bir cevap yazın