19 thoughts on “Diziyi Bozan Harf

 1. Doğru dizi:

  a [3 atla] de [3 atla] hıi [3 atla] mnoö [3 atla] ştuüv [3 atla] yzabcç

  3 atladıktan sonra yazılan harfin uzerine alfabedeki sırası gelen harfleri koyarken toplamda her seferinde bir onceki gruptan bir fazla konulan dizi.

  dizide t yanlış, onun dışındaki tüm harfler kurala uygun (kendisinden oncekinden bir sonraki harf)

  yerine ş gelmeliydi

  1. Egulderen; bir de su sekilde de olabilir;

   ef [2 atla] hıi [3 atla] mnoö [4 atla] tuüvy [5 atla]… bu durumda; d durumu bozan harf olabilir; yani f olmasi gerekirken dizi de d harfi kullanilmis olabilir.

  1. Düşündüğüm sizin düşündüğünüzden farklı olabilir ama yanlış olduğunu sanmıyorum çünü bulduğum kurala uygun bir çözüm bu. bir hatam varsa söyleyebilirsiniz.

   ama sizin kuralınızı bulmamı istiyor ve biraz daha düşünün diyorsanız tamam, bir başka çözüm daha bulmaya çalışalım o zaman…

  2. tartışmak için söylemiyorum sadece bir durum tespiti yapmak istiyorum. bu yüzden lütfen kişisel almayın.

   kuralı önceden verilmemiş bir dizi sorusunda dizinin bir sonraki elemanı ya da hangi elemanın diziyi bozduğu gibi bir soru sorulduğunda kendi içinde tutarlı herşey cevaptır. diğer türlüsü fıkradaki Temel’in trilingine döner. kimse sizin aklınızdaki kuralı bilemezki.

   örneğin;

   2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-?

   dizisinde kuralı bozan sayı hangisidir ve kurala göre bir sonraki sayı ne olmalıdır.
   bu sorunun benim kafamdaki cevabının verilmesini beklemek haksızlık olurdu. (yalnız çok güzel dizi sorusu uydurdum vesselam). birisi çıkıp şu şekilde bir kural bu diziye uymakta ve buna göre de cevap şudur derse soruyu ve cevabı alt alta gören birisi hata bulamıyorsa doğru olmalı. (en azından doğru cevaplardan birisi de o olmalı)

   sonuç olarak yukarda belirttiğim basit sebepten ötürü dizi sorularını, polis nasıl yakaladı, adam nasıl anladı tarzı senaryo sorularını sevmem genel olarak da ilgilenmem. benim sevip sevmemem de kötü soru olduklarını göstermez bunu kastetmiyorum, bir sürü insan bu tür sorulardan hoşlanmakta ve bunlara uğraşmakta. benim söylemek istediğim özetle kendi içinde tutarlı bir cevaba yanlış denilmesinin yanlış olduğu.

   ayrıca da dizi sorusu literatürüne yukarda yazdığım dizi sorusu armağan olsun :)

   1. Her ne kadar ben de aynı nedenlerle dizi sorularını sevmesem de aslında abarttığımız kadar da olmadığını düşünüyorum. her ulkede sıkca rastlanıyor. hatta her ıq testinde birden fazla dizi sorusuna rastlanıyor. ozellikle ileri seviye ıq testlerinin vazgecilmezleri..tabi iyi hazırlanırsa…neyse…

    d-e-h-ı-i-m-n-o-ö-t-u-ü-v-y dizisine gelirsek :

    mantıklı başka bir çözüm istenmiş madem buyrun bu da bir başkası :

    sessiz harfler 1, sesli harfler sıfır olup dizimiz ve 1010011 -1010011 -1010011
    şeklindedir. harflerin yerine sayıları yazalım:

    1010011 0010011
    dizimizi ikinci grubun ilk sıfırı bozuyor. onun 1 olması lazım : cevap :o harfi :)

    hellen sizin mantıgınızdakinin bu da olmadığını biliyorum ama onu da bulucaz bir ara :)

Bir cevap yazın