Direğin Boyu

18 metre uzunluğundaki bir kablo, 15 metre uzunluğundaki iki elektrik direğine, kablonun uçları direklerin tepe noktalarına gelecek şekilde bağlanmıştır. Kablo yere en yakın noktası yerden 6 metre yükseklikte olduğuna göre direkler arasındaki mesafe kaç metredir?

Hazırlayan : Seyit Yalçın

Author: Admin

Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz, bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur? Risale-i Nur Külliyatı - Sözler / 10. Söz

213 thoughts on “Direğin Boyu

 1. Eğer kablo 18 metre ise ve yere en yakın mesafesi 6 metre ise arada 7 metrelik mesafe olsur
  direğn birini geri kaydırdığımğzda tam olrak kablo gerilirse 18 mtere olacaktır…
  7 mterelik farkm olustuğuna göre 18-7=11 olacaktır

 2. Cevap bariz belli zaten.eğer kablonun yere mesafesi 6 m olduğuna göre demekki direkler birbirlerine yakın.kablonun yere doğru ivme payına x dersek her iki uctan eşit şekilde olacaktır bu yüzden 2x olur. bide 6m yüksekli,k olduğu i.in 2x+6=18 denkelminden x= 6 çıkar

 3. Arkadaşlar kablo sadece ikiye katlanirsa 6 metreye iner onun dişinda 6 metreye kadar inmesine imkan yok.6 metreye inince de haliyle iki direk arasi mesafe kalmiyo yani sifir,zero,ziffern,cephrum,sunya,cipher 6 dilde yazdim anlayin artik:)

 4. Bilmiyorum doğru olmayabilir ilk aklımdan söyle geçti.eğer bu kablo tamamen gerildiyse:yerden 6 mt ise 15-6 9 yapar.kablo da 18 olduğundan pisagor dan 9^2+x^2=18^2 x=9kök 3 diye düşünüyorum:)

 5. Direklerin boyu 15m
  kablonun yerden yüksekliği 6m
  yani aşağı sarkma mesafesi 9m
  iki drektende sarkma mesafesi 9*2= 18m
  kablonun uzunluğu da 18m olduğuna gore; mesafe 0 dır.

  ali güzel yazmıs sıfırları hepınızı tebrık ederım

Bir cevap yazın