Dalgıçlar Neden Öldü?

20 dalgıç feribot tipi büyük bir gemiyle balıklarla ilgili belgesel çekmek için denize açılırlar bir kaç mil kıyıdan uzaklaştıktan sonra bakarlar ki her taraf köpek balığı kaynıyo bizimkiler tırs vaziyetine geçip burda dalmak istemezler. Bir kaç mil daha gittikten sonra bu sefer de katil balinlarla karşılaşırlar. Ya sabır çekip bir kaç mil daha gittikten sonra bakarlar ki denizde hiç balık yok. Dalgıçlar burda neden balık yaşamadığını merak edip, hep birden denize dalarlar. ancak hepsi birkaç gün sonra gemilerinin etrafında ölü olarak bulunurlar.

Sizce dalgıçlar nasıl öldüler?

Author: HellenSulvasutra

1995-7 Haziran. Matematik Olimpiyat Öğrencisiyim. TZV'de Yarı Final 2. si oldum... Şu an Toros Akdeniz Fen Lisesinde Okuyorum... Zeka sorularını çok severim...

45 thoughts on “Dalgıçlar Neden Öldü?

 1. çünkü oksijen tüpünü almadan daldılar….
  ya da oksijen tüpünü aldılarsa basınç farkından dolayı hepsi vurgun yemiştir.başka bir çözüm gelmedi aklıma.
  denizin her hangi bir yerinde balık neden yaşamazki..sudaki çözünmüş oksijen az ise balık yaşamaz ama bu dalgıçlar tüplerle dalıyor.en mantıklısı vurgun yemişlerdir….
  eğer kelime oyunu falan şeklinde cevabı var ise bu güzel soruya yazık olur…

  1. Güzel bir cevap bulmuşsun (açık deniz2 filminin konusu aynı zamanda) ama feribottan da dalgıç kıyafetiyle atlanmaz ki; kafayı gözü kırarlar maazallah! ya bir merdiven yada bir çeşit asansör kullanılmış olmalı.
   şayet senin cevabın doğruysa soruya vereceğim puanı kırıcam:)

   1. Argyle o zaman açık deniz 2 den konu alalım kıyafetlerini çıkarıp bağlayıp gemiye sallayıp çıkmayı denerler veya adamlar gözlük takıyolar gözlüğün camını kırar gemiye saplar birisi onun eline basar ve yukarı çıkar xdd

 2. Bence de dalgıç takımları olmadan dalmış olmalılar, çünkü o zaman gemilerinin etrfaında ölü olarak bulunamazlardı, cesetler dibe batardı. (dalgıçlık yapmadım ama dalgıçların suyun kaldırma kuvvetine karşı koyabilmek için ağırlık kullandıklarını bilirim)
  ama ölüm sebepleri kesin budur demek saçma olur..
  maalesef soruda da bir de mantıksızlık var şöyleki;
  dalgıçlar dalmadan önce denizde hiç balık yaşamadığı kanısına nasıl varıyorlar?
  tabi sonuçta sorunun cevabının da büyük ihtimalle bu yanlışlıkla bir bağlantısı olmalı, mesela orda hiç canlının olmamasının sebebi olan şey onların da ölümüne neden olmuş olabilir..ama ne?

    1. Ya soruda bu kadar detaya girerler mi? Tabi cevabınız doğru olabilir fakat zeka sorularında bir yanlışlık ile cevap bulunabilir. İşte böyle tür sorularda bu mantıksızlığı bir şeyler ile kapatmak bence doğru değil. Tabi bu bütün sorular için geçerli değil.

 3. Bence gittikleri yer daha önce oraya dökülen bir maddeden dolayı zehirlenmiş olabilir. zamanla oradan balıklar gitmiş olabilir. bunlarda zehirli su bölgesine atlayınca ölmüş olabilirler

 4. Bence balıkların olmaması köpek balıklarının ve yırtıcı balinaların oradaki balıkları yemiş olmalarıdır.buna göre dalgıçlar denize daldığında balinalar köpekbalıkları vs. onların kokusunu almış falan fıstık amaaaaan

 5. Soru basligina gore; soru, dalgiclarin, neden oldugu; ama sorunun kendisinde nasil oldugunu sorulmus. bu biraz soruyu netlikten uzaklastiryor gibi. ama sanirim, bu ihmal edilebilir bir durum.

  gelelim sorumuza; sanki soru, ekolojik dengeyi ve su altindaki basinc, akinti, vs gibi faktorleri degerlendirmemizi ve -bazi arkadaslarin belirttigi gibi- buradaki ekolojik dengeyi bozan olasili neden ise, dalgiclarin da olumleri, ayni nedenle oldugunu bulmamizi isteyen bir soru. (tabii, bu sadece bir tahmin) ve birde, buyuk balik kucuk baligi yutar espirisi var bu soruda; yani, kiyilara yakin yerde daha kucuk baliklar, ve en disa dogru ise balinalara rastlandigi bilgisi veriliyor.

  simdi, gelelim 20 dalgicinin hepsinin olmesi olayina; isin enterasan tarafi, dalgiclar ayni anda dalmaktalar ve daldiklarindan, bir kac gun sonra gemilerinin etrafinda olu olarak bulunmaktalar; tahminen, 20 dalgicin cesetleri, ayni anda su ustune cikmaktadir.

  simdi, yukarida belirttigim perspektifeden bakinca; soyle bir yorum yapilabilir. denizin o bolgesinde, ekolojik denge bozuk oldugundan, su alti bitkileri, yogun bir sekilde olmus olabilir; yani onlari tuketecek baliklar olmadigindan, daha bir gur olarak bulunuyor olabilir. ve dalgiclarda, bunu fark etmis olabilirler ve meraklarina maglup olup, denize atlamis olabilir. dalgiclar, daldiklarinda, bu bitkilere, hic de hesapda olmayacak bir sekilde takili kalmis olabilirler ve bir kac gun burada asili kalmis olabilirler. ve sonrasinda, mefta olduktan sonra, cesetler, su alti bitkilerinde kurtulmus ve su yuzune cikmis olabilir.

  neyse, benden size bir deneme mahiyetinde bir yorum.

 6. Bence bu dalgıçlar açılmak yerine kıyıya yanaşmıştır (katil balinalar kıyıya köpekbalıklarına oranla daha çok yaklaşabiliyolar malumunuz avlanmak için ) sonra da iyice sığ bir yere gelmişlerdir hatta karaya oturmuşlardır sığ suya hep beraber atlayınca güm çitonk diye kafaları yarılmıştır :d ölmüşlerdir sığ diye balık da yok tabi… ben şahsen yorumumu beğenmedim hatta kendime biraz sinir oldum :p

 7. Arkadaşlar hepinizin atladığı bir nokta var. dalgıçlar “birkaç gün sonra” gemilerinin yanında ölü olarak bulunuyorlar. sizce de çoktan dalgayla sürüklenmiş olmaları gerekmez mi? benim fikrim bir kayaya sıkışmış olabilirler. ama hepsi birden mi!? neyse yinede dikkate alınacak birçok şey var. örneğin;
  – gemiden atlanır mı?
  – madem belgesel çekecekler, neden balık olmayan yere dalıyorlar?
  – daha doğrusu orada balık olmadığını nereden biliyorlar?

  bence hepsi denize daldı fakat büyük bir kaya parçasına çarpıp oraya sıkıştılar. kaya parçası da deniz seviyesine çok çok yakın olduğu için başları denizin üstünden görünebildi ve böylece su yüzeyine çıkmış oldular. (soruda bütün bedenlerinin su yüzeyine çıkıp çıkmadığı belirtilmemiş.

  bu cevap yanlış olabilir ama belli bir şey var. bütün bedenleri suyun üstünde olamaz; çünkü sürüklenirler ve birkaç gün sonra gemilerinin yanında bulunamazlar.

 8. Gemının yakıtı bıtmıstır kıyaya donecek yakıtları kalmamıstır gemıdekı yıyecek stogu tukendıgı ıcın bellı bı sure yasamıslardır ve bı kac gun sonrada aclıktan olu olarak bulunmustur butun cewap bu gercekcı olmak gerekırse

 9. Bence şöyle bir durum olabilir dalgıçlar farkında olmadan çok acılıp baska bir ülkenin sınırına izinsiz girmişlerdir .d bunlar dalmıslar cıkmıslar sonra o ülkenin askeri gelmiştir ve bunların vurup denize atmıstır nede olsa izinsiz girmişlerdir:d:d:d ama büyük olasılık sorunun cevabı ‘gemiye’ tekrar cıkamamaları 20 si aynı anda atladıgı için:d

 10. Bunlar bence dalgıç değilmiş…
  yani dalgıçlık bir meslektir.. profesyonellik gerektirir.. bu kadar salakça 20 si bir den öldüğüne göre bir anda ölmüşler.. ama 2-3 gün sonra ölüleri ortaya çıkmış.. balıklar yemiş olsaydı ölüleri yani cesetleri olmazdı.
  bence orada bir batık vardı hayalet gemi batığı ve hayalet korsanlar.. bunlar iki üç gün define aradılar.. ama en sonunda ölü korsanlar bunlara kızdılar.. baktılar gitmiyorlar.. hepsini birden öldürdüler.. vahşice.. cesetleri yüzeye, ruhları korsanlara karıştı… burda da masal bitti….

 11. dalgıçlar özel giysilerle su altına daldıklarından gemiye hortumlarla bağlı olarak dalarlar feribotta hava basacak alet olmadığından sualtında havaları bitmiş ve ölmüşlerdir.

 12. NORMALDE İLERDE DE BALIK OLMASI GEREKİR AMA BU SORUYA BAKARSAK YOK.BENCE GEMİNİN ETRAFINDA BİR ÇEKİCİ YADA AKAN BİR ŞEY VAR.BU YÜZDEN GEMİNİN ETRAFINA DOLAŞTILAR.ÖLÜM SEBEBİ BENCE BU YADA BİR ARKADAŞIMIZIN DEDİĞİNİ BÜYÜK GÜR SU BİTKİLERİNE TAKILMIŞTIR.

  BELKİ DE DENİZE ATLAYINCA GEMİ BÜYÜK OLDUĞUNDAN SUYA DÜŞTÜKLERİNDE YANARLAR.YANİ ACI GİBİ YANMAK.BU YÜZDEN BEYİN TRAMVASI GEÇİRİRLER.AMA HALA GEMİNİN ETRAFINDA DURMALARINI ANLAMIŞ DEĞİLİM

Bir cevap yazın