Çocukların Yaşları

İki adam konuşuyorlar.Birsi 3 tane kızı olduğunu ve kızların yaşları çarpımının 72 olduğunu söylüyor ve yaşları toplamının evinin kapı numarasına eşit olduğunu söylüyor adama bul bakalım kızların yaşlarını diyor adam kapı numarasına bakıyor maalesef bulamadım diyor.Soruyu soran ekliyor: “ en büyük kızımın piyano çaldığını söylemeyi unuttum ” diyor.Adam biraz düşündükten sonra şimdi buldum diyor.

Kızların yaşları nelerdir ?

Author: aytmatowx

15 thoughts on “Çocukların Yaşları

 1. şimdik
  en büyük kızım dediğine göre hiçbiri ikiz olmamalı
  bu durumda 2 4 9 veya 3 4 6 olabilir
  3 4 6 da olmaz çünkü 13ün kapı numarası olmadığı bi yerde yaşıyolar demekki (bilirsiniz bazı kültürlerde uğursuz sayıdır)
  2 4 9 yani cevap

  not:varsayım yaptıgımı söyleyebilirsiniz ama başka türlü çözülebileceğini sanmıyorum

 2. üç çocuklu barmen sorusunun aynısı.
  x.y.z=72
  3.3.8 ya da 6.6.2 bu eşitliği sağlar.
  kapı numarasından adam cevabı bulamadı.
  büyük çoçuk piyano çalabildiğine göre ikiz olan ikisi diğerinden küçük olmalıdır

  3,3 ve 8 yaşları.

 3. Şöyle ki adam sırasıyla bütün verilere göre ihtimalleri sıralar. İlk veri yaşları çarpımıdır ve adam buna göre ihtimalleri belirler. Tabi ki bu yetmez, bu sefer yaşları toplamı ile ilili veriye gelir. Bütün ihtimalleri yazar ve toplarsanız 2’si hariç diğerlerinin toplamının birbirine eşit olmadığını görürsünüz. Eğer bu eşit olmayan sayılardan biri olsaydı adam kapı numarasını bildiği için bulurdu. Demek ki 3. bilgi bunun için veriliyor yani cevap toplamları eşit çıkan 2 itimalden biri olmak zorunda. Büyük kızın piyano çalması, bu kızın dğerlerinden büyük olduğu anlamına gelmektedir(tabi ki olay piyano çalabilmekte değil büyük olmaktadır :) )
  o halde 6,6,2 ve 3,3,8 ihtimallerinden doğru olan kombinasyon 3,3,8 dir

 4. Altan filmde piyano mantığından gidilmiş.ama bu soruda piyanoyla ilişkilendirmemiz saçma olur.’büyük kızım’ demesinde bitiyor iş.
  soruyu soran çarpımlarının 72 toplamlarının ise daire numarası olduğunu söylence adamın aklına 8.3.3 ve 6.6.2 ihtimalleri gelmiştir.ama ikisinin toplamıo aynı sayı olduğu için ikilemde kalır.daha sonra büyük kızım piyano çalıyor demesiyle büyük olanın ikiz olamayacağı anlaşılır ve cevap 8.3.3 olur.

 5. Beyler bayanlar biri piyano caliyor dogru cevap sudur ;;;;
  3 evlattan bir
  1 yasinda
  2 yasinda ve 36 yasinda;
  2 * 1 = 2 * 36 = 72 yapar…..

  kapi numarasida 39 dur…..
  fazla yoruma gerekyok.

Bir cevap yazın