Çin Efsanesi

Bir çin efsanesine göre çin imparatorluğunun zalim hükümdarı tao zing, bir gün imparatorluğun en önde gelen 100 matematikçisini sarayında toplar.Amacı, imparatorluğun kötü gidişine tepki gösteren ve bu konuda halkı uyaran matematikçileri yine halkın önünde küçük düşürüp yok etmektir.Zing, tüm halkının duyabileceği şekilde matematikçilere seslenir : Madem her şeyi bildiğinizi iddia ediyorsunuz, işte size bir soru : Sarayımın avlusunda yer alan şu 100 bsamaklı merdiveni görüyorsunuz değil mi? her biriniz bir basamağa yerleştirileceksiniz ama önce gözleriniz bağlanacak ve başınıza siyah yada beyaz bir şapka takılacak.gözleriniz açıldıktan sonra, yalnızca sizden daha alt bsamaklarda yer alanları görebileceksiniz.Ardından en üst sıradan başlayarak sırayla herkes kendi şapkasının rengini söyleyecek.Ben çok gaddar bir imparator değilim, o nedenle birinizin hata yapmasına izin vereceğim.Birden çok hata yapılırsa, hepinizin başı uçurulacak.Size şimdi hep birlikte düşünmeniz için 5 dk izin veriyorum.Bu olaydan binlerce yıl sonra bulunan kayıtlarda 100 matematikçinin de kurtulduğu, bu olaydan kısa bir süre sonra zing’in tahttan indirildiği yazmaktadır.Acaba bu matematikçilerin yaşamlarını kurtarmak için buldukları yol neydi?

Author: Tam ÖzLeM 'lİk

''Akıllı adamlar söyleyecek sözleri olduğu için, aptallar illa konuşmak zorunda oldukları için konuşurlar. ''

17 thoughts on “Çin Efsanesi

  1. Bana söyle ben tenezzül ederim :)

   100 kedi bir çembere üzerine dizilir. hepsinin önüne ya akciğer ya da karaciğer atılır, hepsinden kendisine en uzaktaki ciğerin çeşidini bilmesi istenir… bilin bakalım hepsi birden ne demiştir

  2. Cevabı yazmaya tenezzül etmiyorsunuz ama tenezzül etmediğinizi yazmaya tenüzzül ediyorsunuz.eğer amacınız zekanızı göstermekse bu enerjinizi insanlara daha faydalı olacak yerlerde harcamanız herkesi daha çok memnun edecektir.hemde zekanızla insanlığa faydalı olmanın gururunu yaşarsınız.yok amacınız sorunun kolaylağını eleştirmekse lütfen bunu insanları kırmamaya özen göstererek yapınız.kaldıki bu sitede bir şekilde sınıflandırılmış kolaylık veya zorluk şartı yok.birimizin çok kolay olarak nitelendirdiği bir soruyu,beynini daha çok geliştirmeyi yeni hedeflemiş biri görüpte çözemediğinde bu hedefinden vazgeçerse bu kayıp hem sizin hem de bizim kaybımız olur.

   ayrıca naçizane lütfen türkçemize daha çok özen gösterelim,türkçede ultra kelimesinin yerine düşündüğünüzü daha güzel ifade edecek güzel kelimeler var.

   bu sayfaya geri dönerseniz sizin yazdıklarınız üzerinde bu kadar düşünmemin hatırına bir mesaj çıkarırsınız umarım.

   1. Sence bir soruya yorum olarak “ultra basit, yazmaya tenezzül bile etmiyorum” yazan birisi o soruyu çözecek kapasitede midir?
    eğer böyle yorum yazmaya hakkı olduğunu düşünüyosa bizim de dalga geçmeye hakkımız vardır diye düşünüyorum.

    he bu arada daha soruya bir çözüm yapılmamış (alttaki yorumdaki ipucu-ipucu sayılırsa avans olsun) , eğer soruya bu arkadaşımız başkası çözüm yazmadan çözüm yazarsa ben kedi ciğer benzetmemden dolayı kendisinden özür diliycem :)

    neyse uzatmadan son sözümü de söyleyeyim , soruya saygın yoksa bile sorana ona da yoksa okuyana saygın olsun, saygı göstermeye bari tenezzül et.

 1. Yaşasın ben de çözdüm 2. zeki de ben oldum demekki ama benim adım zeki değil

  uğraşmak isteyenleri engellememek için sadece bir ipucu vereyim ( soruyu soran varken bana düşmez ama içimde kalmasın)

  ilk konuşcak olan bilgi vermeye yönelik şapka rengi söylemeli ve sırayla her konuşcak olan da o bilginin üstüne inşa etmeli. her adımda bir sonraki adam artık kendi rengini anlamalıdır. yanlış yapabilecek tek kişi doğal olarak ilk kişi olmalıdır.

 2. Ya şu var adam kendi önünde kini sölese tmm önündeki bilcek ama kendinin ki söleyemicek iki kere konuşması lazım nası olcak anlamadım bencede öle bişi olcak ama iş uygulamaya gelince olmuyo sanki

 3. Nedense bu güzel soruyla hiçkimse uğraşmıyo
  soruyu ben sormuşum gibi kendi çapımda ipucu da vermiştim ama bu kadar zamandır hiçkimse tenezzül edip cevaplamamış.

  ——

  siyah şapkalar 1 , beyaz şapkalar 0 değerinde olsun.
  aralarında en zeki olan özellikle adı “zeki” olan varsa tercih sebebidir. en üst basamağa çıkar. bu arkadaşın yapması gereken önündeki 99 kişinin şapka değerlerini toplayıp tek sayı çıkarsa imparatora siyah demek çift sayı çıkarsa beyaz demektir. ( en zeki olanın dışındaki herhangi biri de olsa işlem değişmez ama dehayı başka yerlerde heba etmemek lazım, aşağıda anlatılacağı üzere en zor işlemi yapacak olan bu kişi).

  bundan sonraki her gelen önündeki gördüğü şapkaları toplayıp aynı işlemle bir tek veya çift sayı belirleyecektir ve kendinden önce söylenen siyah şapa sayısı kadar sayıyı bundan çıkarıp oluşan sayı tekse kendi başındaki şapka için siyah, çiftse beyaz diyecektir. örneğin 75. adam önündekilerde tek sayıda siyah görüyo olsa 11 diyelim. kendinden önce konuşan 74 kişiden 41 kişi siyah demişse 75. adam (41-11=30 çift olduğundan) kendi kafasında beyaz şapka olduğunu anlayacak ve beyaz diyecektir.

  burada yanlışı yapabilecek tek kişi en üstte 1. sırada konuşacak olup önündeki 99 kişinin şapka toplamını söyleyen kişi olabilir. o kişi de tüm 100 kişinin kafasındaki şapkaların içindeki siyah (veya beyaz) şapkaların tek sayıda olması halinde kendi kafasındaki şapkayı yanlış söylemiş , çift sayıda olması halinde de doğru söylemiş olacaktır.

  1. Bu soruya soyle gecerken ugradim . hıdır ın cevabında tek bir yanlıs var gibi. hatayi sadece birinci kisi yapmak zorunda değil. cunku kral ilk hatayi affediyor. dolayısıyla ilk sapka dogru renkte bilinmemiş olabilir ve dolayısıyla ikinci olan da hata yapabilirdi. ama ikinci kişi de cevabını verdikten sonra kral kimseyi oldurmediyse ortada 1. ve 2. kişiden bir tanesi hata yapmış olabilir demekti. dolayısıyla 3. kişi cevap verirken hata yapma şansı daha da arttı…

   15. kişiye gelindiğinde 14. kişiden bir tanesi hata yapmış olabilirdi..bu boyle son kişiye dek gittiğinde toplamda hatasız bir şekilde tamamlama olasılığının çok düşük olacağı açıktır. bu olasılğın kaç olduğu da bir başka soruda hesaplanır heralde :). ..

   hal böyleyken eğer cevap bu ise, şapkaları bu ufacık şans eseri bildikleri gerçeği beni pek tatmin etmedi..

   1. Hıdırın cevabını tamamen yanlış anladığım için bu yorumu yaptım..oysa hıdır ın cevabı bencede kesinlikle doğru…

    ama madem tek bir hata var diye lafa basladım bir hata bulluyum bari:) :

    en uste oturacak kişinin en zeki olmasına gerek yok cunku bu yontemi 5 dakika icerisinde kararlastırıp her hangi sayı saymayı bilen kişiyi en uste koymaları yeterli olur..

  2. iyi de, kişi kendi şapka rengini söylerken beraberinde bir sayı söylemesine izin verilir mi ki?

   o zaman hiç uğraşmaya gerek kalmaz ki. mesela sadece önündeki kişinin şapkasının değerini söylese de yeter.

   misal öndekinin şapkası siyah (1) ise ve kendi şapkası da beyaz ise o zaman şöyle der.

   – beyaz, 1

   bir öndeki de öndekinin şapkasına bağlı olarak
   – siyah, 1

   diyebilir. yani tüm öndekilerin şapkalarını toplamasına gerek kalmaz. :)

   ama bu kadar kolay olmamalı.

   hani izin veriliyorsa ses tonu ile de ifade edebilirler. mesela öndeki kişinin şapkası siyah ise, kişi kendi şapkasının rengini kızarak, öndeki şapka beyazsa, kendi şapkasının rengini sakince söyleyebilir.

   ama dediğim gibi tatmin edici bir cevap değil sanki

 4. Arkadaşlar bukadar çok uğraşmaya gerek yok

  en üstteki öndekileri sayar bir renk 49 bir renk 50 çıkar kendisi 49

  saydığıdır diyelimki siyah olsun

  bir alttaki beyaz ise 49 siyah ve 49 beyaz sayar ve üsteki siyahı dıkkate

  alarak beyaz der bu böyle devam eder

  1. Bu sadece sorunun özel bir durumudur. eşit sayıda siyah ve beyaz şapka kullanılması durumu.
   soruda bu belirtilmemiş yani matematikçilerin 37 tanesi siyah 63 tanesi beyaz şapka takıyo da olabilirler.

    1. Kral kaç tane olduğunu belirtmemiş ne yazık ki
     sadece toplam 100 şapka olduğunu biliyoruz çünkü 100 kişi şapka takacak.
     kral bunların hepsine birden beyaz da giydirebilir, sadece 10 tanesine siyah şapka da giydirebilir. kısaca beyaz şapkaların sayısı kralın 0 ile 100 arasında belirleyeceği her sayı olabilir.

     1. Bu soru ağır geldi bana çözmeye uğraşırdım ama aklıma girmedi yorgunluğumdan galiba cevabı bile anlamadım

Bir cevap yazın