174 thoughts on “Bir Kör, Bir Sağır, Bir Dilsiz

 1. Hahaha ya bu soru guzelmis ama kolay simdi soyle sagir olur ve dilsiz ile kor kalicagina gore dilsiz koru kolundan tutar ve olunun yanina getirir curumus et kokusu ona yeterli olucaktir :d

 2. Sağır konuşabiliyordu bu esnada köre onunla birlikte birde dilsiz oldugunu muhakak söylemiştir.sağır öldüğüne ve dilsiz de konuşamayacağına göre,dilsiz köre dokunup konuşmadığında kör zaten sağırın öldüğünü anlayacaktır…

 3. Dilsiz körün elinden tutar ölen sağır adamın yanına götürür kör olanın elini ağzına götürür sonra kendi kalbine kalbi atıyordur. daha sonra kör adamın elini sağır adamın kulağına götürür sonra sağır adamın kalbine koyar kalbi atmıyordur. böylece anlar anlamayacak değildir heralde =) =) =)

 4. Türk sinemalarındaki gibi bir mucize olur ve kör görmeye başlar böylece sğırın ölmüş olduğunu anlar ya da dilsiz ‘hapşurur’ kör çok yaşa der dilsizde sende gör der en azından içinden böylece kör görmeye başlar ve sağırın öldüğünü anlar.

  1. Bence öyle değil dilsiz körün gözlerine ağlar birden körün gözleri açılır ve ikisi de ağlamaya başlar o sırada birbirleri ile ne kadar iyi bir dost olduklarını anlarlar ve bu dostluk ömür boyu sürer

   – son –

 5. Ada da 3 kişi var biri sağır dilsiz biri kör biri de sağlam. sağırla dilsiz aynı kişidir. geride kalanlar bizimdir. normal olan köre bunu kolayca anlatabilir. anlamazsa onuda öldurur:))

 6. ısin asli, aralarinda olan iletisim bicimine bagli. mumkun olan iletisim bicimlerinden bir tanesi asagidaki gibi olabilir. sagir dudak okuma ile karsisindekini anlar ve konusaak derdini anlatabilir, dilsiz karsindakini duya ve derdini dilsiz diliyle anlatir. kor ise karsisndakini duyabilir ve derdini konusarak anlatabilir. bu durumda;
  a- sagir digerleri ile konusarak iletisim kurar
  b- kor de digerleri ile konusarak iletisim kurabilir; cunku sagir dudak okuyabilir; dilsiz ise konusulani duyar
  c- dilsiz ise sagir ile dilsiz alfabesi ile ve kor ile de kor alfebsi ile iletisim kurabilir.

  bu durumda, dilsiz, toprak uzerinde kor alfabesini kullanarak, kabartma yapar ve olan biteni topraga yazar (veya yazi yazmaya elverisli diger ortamda olabilir) ver kor kabartma yazisini okuyarak. sagirin basina gelenleri ogrenir.

 7. Kör, dilsiz ve sağır birbirlerini tamamlamaz… ama şöyle olabilir. bu adamlar aynı adada aralarında bir iletişim oluşturmuş olabilir… çakıl taşlarıyla yazı yazmak mümkündür. düz bir yerde, yeterince çakıl varken, dilsiz çakılları kullanarak “sağır öldü” yazar. kör de elleriyle dokunarak yazılanı okur.

 8. Bence bunu dilsiz olan anlatamaz. körün sorması dilsizin de cevap vermesi lazım.şimdi konuşabilen iki kişi var sağır ve kör olan.sağır olan ölürse körden başka kimse konuşamaz daha doğrusu söylediklerine kimse cevap veremez. bu durumda kör dilsize birşeyler sorar dilsizin cevabına göre anlaşırlar. mesala sorunun cevabı “evet” ise başıma; “hayır” ise omzuma dokun gibi.

 9. 10 gün boyunca düşündük, taşındık ama burdakiler kadar mantıklı cevaplar bulamadık hele ki toprağa kabartma harflerinin yazılması fikri dehşetti :))) süpersiniz… devamını bekliyoruz.

 10. Burda kör ün açısından bakarsak;
  görme iptal
  duyma iptal(karşısındaki dilsiz olduğu için duysada bir işe yaramaz konuşma iptal(dil in göndericilik özelliği olduğu için)
  tat iptal
  geriye dokunmayla koku kalıyor. zaten ceset belli bir süre kaldıktan sonra kokar.
  ve ya dilsiz körü cesetin yanına götürerek kör e cesede ellettirebilir. kalbinin üstüne falan ellerse kalbinin çalışmadığını anlar.

 11. ölen sağırın kulağını keser körün eline verir.daha sonra kendi kulaklarına dokunmasını sağlar.kör sağırın öldüğünü anlar.(çünkü bunlar baştan anlaşmışlar kör ölürse göz,sağır ölürse kulak,dilsiz ölürse dili kesilecektir.)

 12. Körlerin anlamasını sağlayan bütün yorumlar doğrudur.benim fikrim mezar kazar sağır körü koyar çıkartir sonra körü cesetı taşıması için yardıma çağırır temas yoluyla cesetı koyuca toprak atar aynı şekilde yardım ister kör anlar o zaman sağır öldüğünü anlamazsada kör olmakla birlikte deli dir

 13. Soru yanlış. hem sağır hem dilsiz diye bir durum olamaz. daha doğrusu sadece dilsiz diye bir özürlülük yoktur. sağır olduğu için konuşma yeteneği olmaz sadece…
  hadi soruyu doğru kabul etsek bile cevabı çok kolaydır. ölen kişi sağırdır dolayısıyla yaşayan dilsiz olduğuna göre söylenenleri duyabilir. körde konuşabildiği için kör konuşur duyan dilsiz dokunarak yada farklı sesler çıkartarak körün anlamasını sağlar.

 14. Dilsiz sağırı toprağa gömer. Sonra köre giderek körün elini ağzına dokundurur sonra kendine dokundurur, körün gözüne körün eliyle dokundurur sonra köre dokundurur daha sonra körün elini körün kulagına dokundurur ve sonra da topraga dokundurur. Kör de sağırın oldugunu anlar.

 15. SAĞIR ÖLMEDEN ÖNCEKİ ÜÇLÜ MUHABBET
  K: Bugün havalar da çok ısındı değil mi?
  S: Hebele eee uuu (neşeli bi tarz)
  D: Hebele eee uuu (neşeli bi tarz)
  K: İçinden konuşur: Allah’ım bu ikisinin de muhabbetine hiç doyum olmuyor. Bunlar ölse de bi kurtulsam :)
  SAĞIR ÖLDÜKTEN SONRA
  K: Bugün havalar çok ısındı değil mi?
  D: Hebele :(
  K: Hayırdır, nen var senin kuzum? Bugün hiç neşeli değilsin.Bu arada bizim sağırdan hebele gibi çıt yok öldü mü yoksa :) ?
  D tuttuğu gibi körü ölünün yanına götürür, kör de ceset kokusunu alır, derisinin soğukluğunu dolayısıyla rigor mortisi, nabzının atmadığını dokunarak hisseder.
  Bu arada soruda doğuştan sağır mı sağır yoksa sonradan mı sağır belirtilmemiştir. Yalnızca doğuştan sağırlar konuşamaz. Sonradan sağır olmuşlar ise konuşabilir. Yine de sağır öldüğüne göre bütün olay dilsizde…;)

Bir cevap yazın