12 thoughts on “Bilinmeyen X

 1. Sanirim, bu soru, mantik soru olmaktam ote bilgi sorusu. Isin asli, X in kullanimi, firansiz mathematikci Rene Descartes’e dayanir. Descartes, matematiksel denklemlerde bilinenler icin, alfabenin basindan (a,b,c,etc), bilinmeyenler icin alfabenin sonudan secmistir (z,y,x,etc). Ve eserlerinde X’i daha yogunlukla kullanmistir. Bir ihtimal ki, Descartes, X’i bilinmeyen olarak kullanmasinin nedeni, kendisinde onceki alman yazarlarin, bilinmeyenler icin kullandiklari karakterin, X’e benzemesinden kaynaklanmaktadir.

 2. Bunun tarihiyle ilgili bişeyler okuduğumu hatırlar gibiyim ama ne olduğunu hatırlamıyorum dolayısıyla x in tarihini bilmiyorum ama soruya yorum yazmadan geçmiycem tabiki,
  bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan anadolu insanı yuckfou derki:
  “her bilinmeyen” x olamaz , x en fazla 1 bilinmeyen olabilir.

 3. Bununla ilgili bişeyler okumuştum. Hatırladığım kadarıyla arapça cebir kaynaklarında bilinmeyen yerine ‘şey’ anlamında bir sözcük kullanılmış. Daha sonra bu kaynaklar ispanyolcaya çevrilirken ‘xay’ (xey yada xei de olabilir hatırlamıyorum) olarak çevrilmiş ve zamanla kısaltılarak ‘x’ olarak kullanımı yaygınlaşmış. Aslında araştırıp bulunabilir ama açıkçası üşendim :)

 4. Değerli zekasorulari sitesi sakinleri sizler için çok ufak bir araştırma yaptım ve şu kısa yazıyı buldum..

  | | |İnsanlık bildiği her şeyi unuttuktan sonra, her şeye baştan başlamış ve bilindiği gibi geometrinin temelleri Antik Yunan’da, cebirin temelleri de İslam medeniyetinde atılmıştır.

  Şey, Arapça bir sözcüktür, Arapça’dan Türkçe’ye hem tekil, hem çoğul haliyle geçmiştir. (Tekili: ŞeY, Çoğulu: eŞYa). Şey, belki de Türkçe’de en sık kullanılan yabancı sözcüktür ama yalnızca Türkçe’yi etkilediği söylenemez.

  Yine bilindiği gibi cebir müslüman Araplar’ın geliştirdiği bir bilimdir. Hatta, ismini El-Cebir’den alır, onun İngilizce’ye geçmiş hali de Algebra (El-Cebra) şeklindedir. Kelime anlamı olarak da CeBiR zor demektir. (CeBRen: zorla, meCBuR: zorunlu, meCBuRen: zorunlu olarak gibi formları dilimize girmiştir.)

  O yıllar için cebirden kasıt, daha çok denklem çözümleridir. Örneğin biz, x²-5x+4=0 denklemini bugün, böyle yazarken, o gün için bu denklem, Arap dünyasında,

  ( şey • şey ) – (5 • şey) + 4 = 0

  şeklinde yazılıyordu. (Zaten sıfır da Araça kaynaklıdır, ve bildiğim kadarıyla boşluk demektir. Bize aynen olduğu gibi, İngilizceye de sanırım Sıfır -> Zefro -> Zero şeklinde geçmiştir, neyse o konu dışı.) Arapların hemen hemen her buluşu ile ilk karşılaşanlar İspanyollar olmuştur. Bunu almışlardır ve dillerinde ş sesini veren harf x olduğundan “şey” kelimesini “xay” olarak yazmışlardır. Sonuç olarak bu denklemi İspanyollar;

  (xay • xay) – (5 • xay) + 4 = 0

  halinde yazmışlar, ama sonra bu xay sözcüğünün gereksiz yere uzatıldığını keşfetmişler ve bunun için de denklemlerde ilk harfini kullanmayı yeterli bulmuşlardır ve böylece;

  x•x-5•x+4=0

  yazımına kavuşmuşlardır. Yüzyıllar içinde de bu denklem artık,

  x²-5x+4=0

  halini almıştır.

  (Not: Doğruluğundan mesul değilim, ama muhtemelen doğrudur.)

  Yani özetle matematikte bilinmeyen olarak kullanılan x, şey’den gelmiştir.| | |

 5. benim düşüncem daa bi değişik ve tarihi bir özelliği yok =)

  Ben bu sene öss’ye hazırlanan bi öğrenciydim. arkadaşlarımın sorularını da çözüyordum. İki bilinmeyenli bi denklemde bilinmeyenlere a ve b dediğimde (benim a yuvarlağın yanına çizgi şekline =) ) karşımdaki a ile b’yi karıştırabiliyordu (yazım biraz kötü de =) )

  Ama x ve y dediğimde böyle bi sorun olmuyor. sağdan da baksam soldan da baksam x yine x, y yine y olarak görünüor. ve işlemi daha rahat görmemi, böylece çözüme rahat ulaşmamı sağlıyor =))

Bir cevap yazın