Bidon ve Su

İçi su dolu bir bidonun en alt kısmına bir delik açılıyor ve suyun 5 dakikada bidonu tamamen terkettiği görülüyor.Aynı çapta ve aynı yerde delik içeren başka bir bidona ise (bidonlar eş) yarısına kadar su ile dolduruluyor.Kapak açıldığında su kaç dakikada boşalır?

A) 2.5 Dakika   B) 2.5 Dakikadan fazla   C) 2.5 Dakikadan az   

Sorunun cevabı ve nedeni nedir?

Author: Sinyal

kendimi bildim bileli yaşıyorum.

26 thoughts on “Bidon ve Su

  1. Arkadaşlar bu şarşırtma sorusudur.
   bidonun kapağı açıldığınca 2 saniye içinde tüm su boşalıyor diye düşünüyorum.
   yanlış hatamı düzeltmenizi rica ediyorum.
   teşekkür ederim.

   1. Bidon ters çevrili veya kapağı aşağıda dememiş. sorudaki ufak anlatım yanlışlığına bakarsan burasını da düşünmelisin. soru iptal desen daha mantıklı olurdu. ;)

 1. 2.5 dakikadan fazla çünkü ilk başta bidon doluyken basınç fazladır ve bidonun ilk yarısı 2.5 dakikadan daha kısa sürede boşalır.yani azalarak artan bir grafik verir.

 2. Bence 2.5tan azdır çünkü 2. bidona su doldurulurken kullanılan cümleye göre delik bidona su doldurulmuştur çünkü ilkinde su doldurulup delinmiştir ve yanıltıcı olarakta sorunun sonunda kapak kullanılmıştır diye düşünüyorum

 3. Alınan eş bidonun altı delik su doldursak ne yazar
  kapağını açsan ne yazar su alttan çıkmalı
  abi bidon dolmaz zaten ya ben soruyu yanlış anladım yada siz anlatamadınız. saygılar
  bidon delik olduğu içi su dolmaz olmayan su da olmayan sürede boşalmaz.

 4. 2.5 dakikadan fazla sürer çünkü birinci bidon doluylen delik açıldığında bidonun tamamındaki su beş dakikada boşalıyor demekki yarısı ikibuçuk dakikada boşalacak ama ikinci bidon boşken kullanılıyor yani bidonun yarısının dolması için belli bir süre geçmesi gerekiyor bu süreyide 2.5 in üzerine eklemek gerekiyor.

 5. Bence doğru cevap A şıkkı. Delik çapı aynı ise deliğin su verme kapasiteside aynıdır. 5 Lt’lik bir bidonda oluşacak basinç farkı bu delikten çıkacak su miktarında bir fark oluşturmayacak kadar küçüktür.

 6. Bence 2.5 tan azdır çünkü 2. bidona su doldurulurken kullanılan cümleye göre delik bidona su doldurulmuştur çünkü ilkinde su doldurulup delinmiştir ve yanıltıcı olarakta sorunun sonunda kapak kullanılmıştır diye düşünüyorum

 7. Bana göre 2.5 dakikadan daha az süreyle boşalır. çünkü 1 . bidonda kapak sözü geçmiyor 2. bidonda ise kapakta açılıyor
  kapağı açılan bıdonun içine hava gireceğinden su dahada çabuk boşalacaktır.

 8. Bence azdır.çünkü 2.bidonun kapağı açık ve kapağı açık olunca su hava alır ve suyun boşalması kolaylaşır isterseniz bunu evinizde deyebilirsiniz gerçeği görebilirsiniz tamam basınç faktörüde var ama basınç su yarıya düşünce basınç kuvvetide yarıya düşer

 9. 2.5 dakikadan az çünkü bidon su ile doldurulurken aynı anda boşalıyor olacak koşullar 1.bidonla aynı değil çünkü birinci bidonda su delikten önce varken 2.bidonda ikisi aynı anda harekete geçmiştir.

 10. Kapak açıldıktan sonra delikten boşaltmak gibi bir zorunluluk yok.. bidonun ağız kısmının çapı muhtemelen deliğin çapından büyük çünkü ortalama bir bidonu 5 dakikadan kısa bi sürede boşaltabiliriz.. kapağı açıp suyu bidonun ağız kısmından boşaltırsak cevap 2,5 dakikadan az.. fakat delikten boşaltmamız gerekirse, su seviyesinin azalmasıyla birlikte basıncın azalmasından dolayı suyun hızı düşer ve cevap 2,5 dakikadan fazladır..

Bir cevap yazın