Bay X

Bay X akşamları eve dönerken metroyu kullanmaktadır. Saat 18:00’de metrodan indiğinde şöförü de tam o saatte istasyona varmakta ve yolun kalanına arabayla devam etmektedir. Bir gün bay X istasyona bir saat önce varır ve şöförü henüz gelmediği için yürümeye başlar. Yolda şöförüyle karşılaşınca arabaya biner ve eve vardığında, her zamankinden 10 dakika önce eve gelmiş olduğunu anlar. Bay X’in yürüyüşü ne kadar sürmüştür?

Author: Ahmet Yarış

54 thoughts on “Bay X

 1. Bay x 55 dakika yürümüştür. 10 dakika erken geldiğine göre şöförü onu istasyona 5 dakikalık bir mesafeden saat 17:55 de almıştır. bu durumda bay x 55 dakika yürümüş olur.

  1. 70 dk çünkü 10 dk erken gittiyse bu adam normalde istasyondan kendisini almaya gelen adamdan önce artı olarak 10 dk yürümesi gerekir ki her günkinden 10 dk erken ulaşsın zaten bir saatte önceden yani erkenden geldiğinden 60+10=70 eder.

   1. Adamın 1 satten fazla yürümüş olması imkansız çünkü; adam saat 17 de isatasyonda ve şöför de saat 18de istasyona gelecek adam tola çıkıyor ve şöförü istasyona yetişmeden gördüğüne göre kessinlikle 1saatten az yürümüştür

 2. Soruda bir çelişki veya eksik bilgi olduğunu düşünüyorum. şöyle ki; bay x normalde 18:00 de metrodan inip arabayla evine gidiyor.. örneğin arabayla eve gitme süresine 1 saat dersek.. bay x 19:00 da evde oluyor.. istasyona 1 saat önce vardığında yani 17:00 da eve doğru yürüdüğünü düşünürsek.. bay x eve doğru yürürken 18:00 da şöför istasyonda olmuş olr.. şöförün istasyondan eve gitme hızı sabit olduğuna göre, bay x i yolda alıp eve gittiklerinde yine saar 19:00 olr.. bu durumda tek bir çare düşünülebilir.. o da bay x in eve doğrudan yürüyerek gittiği ve şöförden 10dk önce vardığıdır.. bay x yürüyüş süresini hesaplamak için şöförün istasyondan eve gitme hızını bilmek gerekir.. soruyu yazan arkadaş biraz açklarsa yada yanlış gördüğüm bişey varsa, söylesin. sevnirim =)

 3. araba saat 18:00 da metro istasyonunda olduğuna göre “Bay X” 18:00’a yakın bir zamana kadar yürümüştür. Ancak karşılaşma zamanı Tam olarak 18:00 değildir çünkü araç saat 18:00 da istasyonda olduğuna göre Bax X ile aracın karşılaşma zamanı 18:00 dan öncedir. dolayısıyla 60 dakikadan daha az bir süreye tekabül eder yürüyüş süresi..

 4. 1. adım adamın ve arabanın hızlarının esit oldugunu varsayalım ozaman adam 30 dk yurur araba 30 dk evden adama 30 dk adamdan eve yani toplamda 90 dakika yol aldılar araba tek basına gitse 120 dakika yol alacaktı arada 30 dk fark var olmadı.
  2. adım adam v araba 2v hızdaa hareket etsin yolun ortasında buluşsunlar yine ozamn adam 40 dk araba 20 dk ewden adama 20 dk adamdan ewe 80 dk araba sadece gitseydi 80 dk yol alacaktı eve 10 dk erken varamadı
  3.adım bunlara gore adamın yolun yarısını 40 dakikadan az arabanında 20 dk fazla bir surede alaması lazım adam 37dakikada yolun yarısını alsın arabada 23 dk da ozamn 37+23+23=83 araba gidiş donus yapsaydı92 dakika surecekti 92-83=9dk ozamn yaklasık 37 dk yurumustur adam

 5. Bay x in 50 dk dan fazla yürüdüğünü söyleyebiliriz. ne kadar fazla yürüdüğünün cevabı, arabanın, bay x in arabayla karşılaştığı noktadan istasyona kaç dk da gittiğidir.
  fakat bu cevap için en az bir veri daha gerekiyor.
  sorunun eksik olduğunu düşünüyorum lütfen soruyu soran arkadaş bir kontrol edip kontrol neticesini paylaşsada kimse boş yere uğraşmasa.

  1. Eve 10 dk erken varması için, araba, Bay X in arabayla karşılaştığı noktadan istasyona 5 dk da gitmesi ve 5 dk da dönmesi gerekir. Cevapta 50+5=55 dk olur.
   aytmatowx’un cevabı doğru.

 6. bu adam tren istasyonundan evine doğru arabanın 10 dakikada gittiği yol kadar yürümüşki arabada onu eve 10 dakika erken götürmüş…araba ortalama 50 km’yle gitse 10 dakikada 8,3 km yol gider.adamda bu yolu 1 buçuk satte yürür.tabi burda rakam olmadığı için ilk yazdığım cümle doğrudur bence.

  1. adam bu arabanın 5 dakikada gittiği yol kadar yürümüştür.arabada bu 5 dakikalık yolu hem istasyona kadar gidip hemde karşılaştıkları yere geriye doğru 5 dakikada geleceği için 10 dakika kazanmıştır.ama araba 5 dakikada ortalama 50km ile gitse 5 dakikada
   4,16 km yol gider.siz bir kişiyi arabayla saat 3’te alacaksınız.2:55 yolda görseniz.5 dakika kazanırsınız. alacağınız yerden geriye doğruda 5 dakika kazanırsınız. eder 10 dakika.bu olayda boyle bence…bir insan saatte 5 km hızla yürür.4,16 km’lik yolu 50 dakida ancak alır.50 yazanların saatte 50’yle giden bir araba olursa doğru.ancak doğru ilk cümledir…keskin zekam bu kadarına çalışıyor beyler…

   1. Cevabın 55dk olduğunu anlamak bu kadar mı zor?
    araba bay x i 18:00 da istasyondan almak yerine 17:55 de istasyondan evine doğru 5dk lık mesafeden almıştır ve doğal olarak eve 10 dk erken bırakmıştır. kısaca bay x 17:00-17:55 arasındaki 55dk yı yürümüştür.ilk yorumda cevap var zaten.
    senin de dediğin gibi bunlar zeka sorusu fikir yürüterek bulunamıyormuş.

 7. Hesaplanamaz dıye dusunuyorum.. şimdi 1 saat önce bay x eve doğru yola çıktı ve yolda şöförle karşılaştı. şöförle karşılaştıgı yer ile istasyon mesafesi arasına a diyelım . karşılaşmasaydı gidip bay x i alıp geri bay x ile buluştugu noktaya gelecekti fakat böyle olmadıgından şöför 2 a lık yolu gitmemiş oldu. 2a lık yolu 10 dk erken eve dönmesini saglıyorsa; bay x ile karşılaşmasaydı şöför 5 dk sonra istasyonda olacaktı demektir. yanı 5 dk lık şöförün gideceği kadar bay x yürümüştür ama hızlarının oranı bılınmedıgınden bay x in ne kadar yürüdüğünü bulmamız mümkün değildir diye düşünüyorum

 8. Arkadaşlar şöyle düşünsek nasıl olur. şimdi x beyefendinin eve 10 dk. erken varması için ; şoförünün onu 10 dk erken alması gerekir. bu adam saat 18:00 de soförü tarafından alınıyormuş. 10 dk. erken olması için 17:50 de alınması gerekir.o zaman o adamın 50 dk yürümesi gerekiyor.

   1. Ya bu soruyu derinine düşündüğün zaman içinden çıkamıyorsun. bir çok ayrıntı karşına çıkıyor . bu soruyu tamamiyle zaman üzerinden çözeceksin. ben cevabın 50 olduğundan eminim.

 9. Adamın şöförü tam 6da istasyona geliyor ve tahmini 1 saatte eve varıyor dersek bu sefer 10 dk erken gelmesi için 1 saat 50 dk da gidip gelmeli ama adamla yolda karşılaştılarsa adamla karşılaştığı nokta istasyona 5 dk mesafede olmalı çünkü araç adamla istasyon arasını gidip geri gelmesi 10 dk sını alıyormuş. 5 dk gidiş 5 dk geliş. buda demektir ki şöförle adam 17:55 de karşılaşmışlar. adam saat 18den 1 saat erken geldiyse buda 17ye denk gelir. o zaman adam 55 dk yürümüş olur

 10. Cevap için 2 ihtimal var
  a-55 dakika bir sürü varsayıma dayanıyor
  b-cevap bu verilerle bulunamaz…
  her ikiside cevaptır….
  a şıkkı için varsayımları incelersek.
  a)55 dakika ama bu ihtimal bir sürü varsayımı kabul etmemiz lazım
  (bu benim ilk cevabımdı )
  varsayımlar
  a)iş adamı şoförle aynı yolu yürümektedir
  ve şöförün geliş yolunda karşılaşana kadar x km yürümüş olsun
  b)şoför bu x yolunu hem gelişte hem dönüşte kullanmaktadır
  c)ve bu x yolu boyunca şöförün hızı aynıdır hem gelirken hem dönerken
  yani hızını bilmememiz gerekmiyor ama aynı yolu almalı
  d) şöförün hem gelişte hem dönüşte tamamen aynı yolu kullanması gerekmez
  ;ama iş adamının yürüdüğü x yolunu hem gelişte hem dönüşte aynı hızla katediyor olması şart bizim bu 55 dakikalık cevabın doğru olması için

  b-şıkkı çözümsüz yazdım işte bu varsayımlardan bir tanesi bile sağlanmıyorsa soru çözümsüzdür vede ek bilgilere ihtiyacımız vardır

  ayrıntı :burdaki senoryaların dışında benim göremediğim bir şeyler varsa açıkça yazın örnek çözülemez ama niye? gibi

  not:bu yazdıklarımı soruyu incelemek açısından yazdım .yani çok büyük ihtimalle 55 dakika cevabı kabul edilebilir yukarda yazılan varsayımlar eşliğinde .ama bu varsayımlar haricinde ben bunları kabul etmiyorum cevap yoktur diyenide kabul ederim

 11. 55dk yürümüştür. şoförün geliş ve gidiş zamanı eşitse, her zamankinden 10 dk erken gelmesi için 55 dk. yürür ve şoför bu sürede kendisine ulaşır. bir 55 dk. da geriye gider aynı yolu eder size 110 dk. şimdi bir saat erken geldiği için 17:00’a 1 saat 50 dk daha ekleyelim 18:50 yapar. bu da 10 dk. erken gelmiş olduğu zamandır.
  anlaşılması kolay olsun diye şöför ve adamın aynı anda yola çıktığını farzettim. şoför 17:30 da yola çıkmış olsa dahi adam bu süreyi yürüyerek geçirecekti ve şoförün 25 dk. lık yolundan sonra karşılaşacaklardı. bu durumda da 25 dk içinde geri dönecek ve yine 10dk. önce yani 18:20 de eve varmış olacaktı.

 12. Bu soruda eksiklik vardır eğer gittiği zamanı verseydi olabilirdi belki ama şoförün onu yakalama süresini veya bay x in 60 dakikadan fazla yürüdüğünü bilmiyoruz ?? eksiklik var gibi arayı ne kadar sürede kapatıldığının bilgisi de yok yani bunların herhangi biri işe yarayabilirdi .

 13. Bence 1 saat yürümüştür nedeni ise arabası 30 dk lık mesafeden de gelebilir 2 saatlik mesafeden de ama bay x 1 saat erken geldiği için sadece aracının 10 dk da gelebileceği süreyi 1 saatte yürümüş olacaktır ve yolda karşılaşıp evine 10 dk a erken gelecektir .

 14. adam elli dakika yürümüştür. çünkü eve on dakika erken vardığına göre, adam arabayla karşılaştığında demek ki arabanın istasyona varmasına on dakika kalmış olması gerekiyor.

Bir cevap yazın