Azılı Katil

Birçok adamı öldürmekten aranan azılı bir katil sonunda yakalanmış ve idam cezası almış. Öldürülme yöntemini seçmesi için 3 tane oda hazırlanmış ve adama bir tane odayı seç denmiş.(Seçtiği odadan kurtulursa ölümden kurtulacak). Odaların birincisinde elektrikli sandalye. İkincisinde onun gibi katiller var. (Onu öldürmek istiyorlar) Son oda da ise 1 yıl aç kalmış aslanlar var.Azılı katil odasını seçmiş ve kurtulmuş. Hangi oda sizce?

Author: vincentprince

zeka sorularıyla ilgileniyorum ve lise son sınıfı öğrencisiyim. ayrıca karşıyaka altyapı futbolcusuyum.

19 thoughts on “Azılı Katil

 1. 2. odayı seçer, çünkü kendisiyle aynı işi yapanların yanına düşecektir, eğer azılı ise diğerlerini öldürme şansı da vardır, hem odadaki katil sayısı belli değil, katil sayısı ne kadar az ise kurtulma şansı o kadar fazladır.

 2. azılı katillerin bulunduğu bir hücre var ve orada idam zamanı gelen suçluların iki tane seçim şansı oluyor gibi bir önerme yanlış olmaz sanırım. buradan hareketle;

  1. elektirilkli sandalye
  2. aç aslanlar(azılı katiller)

  gibi iki hücre kalıyor geriye….

  Elektirikli sandalyeyi seçenler aç aslanların arasına atılıyorlar anladığım kadarıyla fakat bize sorulan soru azılı katillerin odasında nasıl kalmayı başardığı.hesapta hayatın devam ettiği tek yer. adam hücresinden çıkmamayı seçiyor ve
  hayatta kalıyor…

  elimizdeki doneler

  1 tane azılı katiller hücresi
  2.hijyenik bir elektrikli sandalyemiz
  3 bir sendedir aç duran aslanlar(buraya idam mahkumlarının mezarlığı da diyebiliriz)

  sonuç olarak her bir idam mahkumu bu 3 hücreyi de ziyaret ediyor isteseler de istemeseler de…

  bu durumda bu ülkedeki hükumetin idam cezasını yürürlükten kaldırmasının üzerinden bir sene geçmiş denilebilir.

 3. III. önermeye göre, 1 yıl aç kalan aslanlar hakkı rahmetine kavuşmuştur dolayısıyla ölü aslanlar ona hiçbir şey yapamaz ve rahat kurtulur.. II. önermeye göre, azılı katillerin hepsini teker teker temizler ve zorlu bir mücadele sonucunda kurtulabilir. I. önermedeki elektrikli sandalye gel kucağıma otur diye bağırmıyor. Taşa, başa yaşa oturur yine de sandalyeye oturmaz aklını kullanarak yine kurtulur. Bu sualde mühim olan, en kolay yoldan kurtulmak isteniyorsa, %99,9 başarı oranıyla 1 yıl aç aslanlar tercih edilmelidir. Kişilik testine olayı bağlayan bir soruysa rekabetçi, zor amaç ve hedeflere ulaşmayı seven, mükemmeliyetçi, risk alan ve dışa dönük kişiler katilleri öldürmeyi seçecektir. Mantığını devreyen sokan itaata boyun eğenler ise I. önermeyi tercih edecektir.Farklı bir bakış açısıyla nacizane soruyu açıklamaya çalıştım…;)

Bir cevap yazın